Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Tümörlerde Nokta Atışı Tedavi Dönemi!

Tümörlerde Nokta Atışı Tedavi Dönemi!

Beyin tümöründe en erken belirtilerinden biri baş ağrısıdır. Belli aralıklarla tekrarlayan baş ağrısına bulantı ve kusma eşlik etmesi halinde mutlaka bir uzmana danışılması gerekir. Tümörlerin en yaygın olanının kötü huylular olduğuna dikkat çeken uzmanlar günümüzde teknolojiyle komplikasyonları azaltma imkânı elde ettiklerini, navigasyon yöntemiyle en kısa yoldan en az zararla tümöre müdahale ettiklerini belirtiyor.

Prof. Dr. Kaya Aksoy

Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahı

Beyin tümörü beynin kendi hücrelerinden kaynaklandığı gibi başka bir yerdeki kanser türü tümörün kan yoluyla hücrelerinin beyinde atmasıyla yani metastazla da gelişebilir. Beyin tümörlerinin bazıları genetik, bazıları genetik mutasyonlar ve moleküler biyolojide olan problemlerden kaynaklanır henüz nedenlerini bilenemeyen türlerde mevcut.

Tekrarlayan baş ağrısını göz ardı etmeyin

Beyin tümörleri beyin içerisinde yer kaplayan lezyonlar olduğu için yer kapladıklarında beyinde olmaması gereken bir şeyin orada olması, beyindeki basıncı artırması dolayısıyla baş ağrısı erken belirtilerden bir tanesidir. Onun yanı sıra beyin tümürünün bulunduğu yere göre merkezlere yaptığı basılarla onlara ait belirtiler ortaya çıkartır. Bazen bir kuvvet, bir kusuru çıkartır.  Bazen sadece bir baş ağrısıyla kendini belli eder. Bazen baş ağrısının yanına beynin basıncının artmasına bağlı baş ağrısı, bulantı ve kusma gelebilir. Dolayısıyla belli aralıklarla tekrar eden böyle bulgular varsa, belirli bir yerde el ile gösterebilen bir ağrı söz konusuysa mutlaka onu araştırmak gerekir. Ağrılar devam ediyorsa ve bulantı eşlik ediyorsa  bir taraftan kuvvetsizlik varsa, yüzde bir belirti varsa bunu araştırmak gerekir. En basit araştırmalardan bir tanesi tomografi ve MR’dır. Tabi ki bu işte unutulmaması gereken bir şey hastanın muayenesinin değerlendirilmesi ve hastanın hikâyesinin mutlaka bir beyin cerrahi ve nörolog tarafından mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Bunların dışında iltihaplı durumların yaratmış olduğu beyindeki lezyonlar da olabilir. Bunları laboratuvar bulgularıyla yani kan testleriyle ayırt etme imkânımız olur.

En yaygını kötü huylular!

Kötü huylu tümörler daha fazla gözüküyor. Çok çeşit tümörler var ve derecelerine göre değişir. İyi huylu tümörler etrafından sıyrılabilen, normal dokudan ayrılabilen, etrafında bazen kapsül formasyonu bulunan veya beyin dokusundan çok iyi ayrılabilen tümörlerdir. Beynin içerisine doğru nüfuz edip de hücreleri ayrı ayrı yakalanmayan, görünmeyen, belirli bir sınırı olmayan, belirli bir kapsülü olmayan tümörler ise kötü huylu tümörlerdir.  Onlar parmak uzantıları gibi beynin içerisine girebilir veya hücre hücre beynin içerisinde infitatif olarak beyin içerisine işlemiş olurlar. Örneğin bir halının üzerine çamur dökülür. Çamur oradan alınır ama kalan tozu tüylerine yapışır. Beyin tümöründe de kötü huyluyu almaya kalksak beyinden normal hücreleri de alınır. Onun için normal hücre göründüğünde durmak zorunda kalınır. Ama normalin içerisinde de bu tümör hücreleri devam eder ve onlar tekrar gelişir. Bir gün çıkartılan bir tümör ertesi gün orayı tamamen kapatmış olabilir ve orada üremiş olabilir.

Ailevi geçişli tümörlerde önlem alınmalı

Bir insan kafasını bir yere çarptıktan sonra kafasında kanama var mı yok mu derken film çektirirken beyninde tümör olduğu anlaşılabilir rastlantısal bir şekilde. Ailevi geçişli tümörler var. Ailevi geçişli tümörlerde eğer herhangi bir akrabada görülüyorsa mutlaka ailevi geçiş tümörlerin taranması lazım. Her tümör ailesel geçişli değildir. Ama ailede tümör nedeniyle vefat etmiş ne olduğu belli olmayan tümör nedeniyle ölüm varsa o ailenin daha dikkatli olması lazım. Bazı tümörlerde genetik geçiş var.

Tanı metotları gelişti, tanı ve teşhis kolaylaştı

İnsanların şimdi yaş ortalaması 79’a çıktı, aynı zamanda koroner by-pass’lar stendler yaygınlaştığı ve ölümler azaldığı için beynin uzun müddet yaşaması sonuncunda yaşlılarda oldukça fazla beyin tümörü olduğunu gördük. 50 yıl önce bu kadar yaygın metot olmadığı için teşhis edilemez ve insanlar genç yaşlarda başka nedenlerle ölürdü. Örneğin 50 yıl önce 55 yaş yaşlıyken şimdi 55 yaş neredeyse genç sınıfına giriyor. Mesela metastazik tümörleri ya da iyi huylu tümörleri ileri yaşlarda çok görüyoruz. Her yaşta ameliyat edilir.

Uyanık beyin ameliyatı yapılıyor

Beyin cerrahisinde genel hasta profiline baktığımızda hastaların en büyük korkusu ameliyat sonrasında oluşabilecek felç oluyor. Yüzde, kolda ve bacakta olan felçten korkuluyor, aynı zamanda ölüm korkusu da oluyor. Hastaları uyutmadan sadece ağrı kesmek suretiyle uyanık anesteziyle konuşturulur. Hasta aynı zamanda ellerini ayaklarını oynattırılır. Dolayısıyla motor merkezlerine yakın olan tümörlerde hastayı korumak açısından uyanık anestezi yapılır.

Tümöre navigasyonla müdahale ediyorlar

Beyin tümörü ameliyatlarında nörofizyolojik EMG hastalarda motor merkezlere ya da sinirlere yakın olan tümörlere hassas müdahale eden teknolojik imkânlar kullanılır. MR’ın fonksiyonel MR’ı ile tümörlerin yakınlığına ne kadar uzakta olduğuna ve nerede durmak gerektiğini bakılır. Dolayısıyla komplikasyonları azaltma imkânı var. Artık küçük yerlerden gelip az yer açıp fazla doku tahrip etmeden navigasyonla en kısa yoldan gidip az zarar vermek suretiyle çıkartılması gereken lezyonlara ulaşılıp oradan çıkartılır ve bütün bu tedbirler hastalarda oluşabilecek problemleri de azaltmış olunur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*