Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Tüp Bebek Tedavileri Çifte Özel Olmalı

Tüp Bebek Tedavileri Çifte Özel Olmalı

Paylaş

TUP-BEBE-TEDAVİSİ-KİSİYE-OZELTüp bebek uygulaması rutin, her çifte aynı şekilde uygulanan bir tedavi şekli olarak düşünülmemelidir. Zaten tüp bebek tedavisi çifte özel bir tedavi şeklidir. Çift hekim tarafından ayrıntılı bir şekilde değerlendirilir, gebelik şansını maksimuma çıkaracak destek tedavileri ve protokoller seçilir.

Op. Dr. Süleyman Tosun

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı

Kişiye özel tüp bebek tedavisi seçiminde en önemli faktör kadının yaşı ve yumurtalık rezervidir 40 yaş üzerinde veya daha genç yaşlarda herhangi bir nedenle yumurtalık rezervinin azaldığı durumlarda (yumurtalık kisti ameliyatları, endometriozis, erken menapoz gibi) yüksek dozda yumurta büyütücü ilaçlar kullanmaktansa minimum dozda, maksimum cevabın alınabileceği tedavi protokolleri seçilmelidir. Hatta ilaç kullanımına rağmen 1 veya 2 den fazla follikül gelişimi sağlanamıyorsa doğal dediğimiz ilaç kullanmadan kendiliğinden oluşan yumurta tüp bebek tedavisinde değerlendirilmeye çalışılabilir.

Kişiye Özel Tedavi Başarı Getirir

İnfertilite sebebi aynı olsa bile tedaviye yaklaşım farklılıklar gösterebilir. Örneğin endometrioma (çikolata kisti) olan bir kadında tüp bebek tedavisi öncesi laparoskopik cerrahi girişim düşünülebilir. Laparoskopi sonrası kadının kendiliğinden gebe kalma şansı doğabileceği gibi, hamilelik gerçekleşmese de tüp bebek tedavisine geçilirse gebe kalma şansı artacaktır.Tabi ki bu durumlarda cerrahi yaklaşım, takiben tüp bebek tedavisi mi yoksa endometrioma ya rağmen direk tüp bebek tedavisine geçilmeli mi kararını verdirecek en önemli faktör yumurta rezervidir. Eğer yumurta rezervinde ciddi bir azalma var ise cerrahi girişim geri dönüşümü olmayan yumurta kayıplarına neden olabileceği için direk tüp bebek düşünülmesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Rahim ile yumurtalıklar arasında yumurta transferini sağlayan tüplerde bir problem var ise, tüp bebek tedavisinde gebelik şansı azalabilir. Özellikle yumurtalık tarafında tüpte bir tıkanıklık var ise bu tüp laparoskopik cerrahi ile çıkarıldıktan sonra tedaviye geçilmelidir. Bu durumda tüpte biriken sıvı (hidrosalfenks) embriyonun yerleşimini olumsuz etkileyecektir.

Erkek faktöründe (sperm sayı,hareketlilik ve şekil bozukluğu) yaklaşımlar farklılık gösterebilir. Özellikle morfolojik bozukluğu olan spermlerde IMSI yöntemi muhakkak tercih edilmelidir. Bu yöntemde spermler 6000 kata kadar büyütülerek hücre içi organeller ve vakuoller incelenir, en sağlıklı görünen spermler seçilerek döllenme ve bölünme problemlerinin önüne geçilebilir. Böylece sağlıklı bir gebelik yakalama şansı artacaktır. Gerekirse tüp bebek tedavisi öncesi hekiminiz sperm kalitesi ve sayısını arttıracak destek tedavilerini 2-3 ay süreyle kullanmanızı önerecektir.

Tüm tetkik ve tahlillere rağmen bazen de infertilite sebebi tespit edilemeyebilir. Bu durum açıklanamayan infertilite olarak adlandırılır. Açıklanamayan infertilitelerde gözden kaçırılmaması gereken en önemli faktör kromozom bozukluklarıdır. Tedavi öncesi kromozom analizi çiftlere muhakkak yapılmalı ve bir problem tespit edilirse embriyolara genetik ayıklama uygulanmalıdır. Aynı yöntem kalıtsal hastalığı veya genetik taşıyıcılığı (kistik fibrozis, thalasemi..gibi) olan çiftlere de sağlıklı,hastalıksız embriyo transferi içinde uygulanmalıdır.

Embriyo transfer gününün seçimi de önemlidir.

Özellikle az sayıda (1-2) transfer edilecek kalitede embriyo mevcut ise erken dönem  (2.gün-3.gün) transferi daha uygun olabilir.Çok sayıda embriyo mevcut ise veya daha önceki denemelerinde erken dönem transferler yapılmış ancak gebelik elde edilememiş ise 5. Gün transferi (blastokist transferi) yapılması gebelik şansını arttırabilecektir. Bazen de embriyoların dondurulup, yumurta geliştirmeden rahmin ayrı bir dönemde hazırlanıp transfer işleminin yapılması gerekebilir. Bu durum özellikle yumurtalıkların aşırı uyarılmasında, daha önceden taze embriyo transferi ile gebelik elde edilememiş olmasında veya rahim zarının (endometrium) ince kalması durumunda tercih edilecek bir yöntem olabilir.

Yeni çıkan her teknoloji belli bir grup çiftin gebe kalmasına yardımcı olabilir. Her yöntemin her çifte uygulanması her zaman doğru olmayabilir. Bu yeni teknolojik gelişmeler beraberinde maddi külfet getirdiği için fayda görebilecek çiftler itina ile seçilmelidir.

Anne adayından alınan kandan hazırlanan serum ile rahim içinin transfer öncesi yıkanması (gebelik aşısı), özellikle daha önceden iyi embriyo transferi yapılmış ama gebelik elde edilememiş çiftler için bir çözüm yolu olabilir. Burada amaç embriyo kalitesi iyi ise rahmin tutulabilirliğini arttırmaktır.

Görüldüğü gibi tüp bebek tedavisinde izlenecek alternatif  bir çok yöntem mevcuttur. Hekimin tedaviyi çiftin durumuna göre düşünüp, özelleştirip uygulaması çiftin çocuk sahibi olma şansını arttıracaktır.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*