Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Tüp Bebek Tedavisinde Ezber Bozuldu
happy family, mother ,father and their baby under the blanket on the bed at home (focus on the man)

Tüp Bebek Tedavisinde Ezber Bozuldu

Paylaş

Amerikan Tabipler Birliği’nin yayın organı JAMA dergisinde yayınlanan yeni çalışma tüp bebek tedavisinde bilinen ezberleri bozdu. Bugüne kadar bilinenin aksine; 42 yaşa kadar kısır kadınlarda tüp bebek deneme sayısının üç veya dörtten fazla olması başarı oranını artırdığı ortaya kondu. Araştırmada altı IVF denemesinin canlı doğum oranlarını yüzde 68’e kadar artırdığı bulundu.

Op. Dr. Halit Fırat Erden 

Tüp Bebek, Üreme İmmünolojisi ve Cerrahisi Uzmanı 

Tüp bebek tedavisi (IVF); yumurta ve spermi laboratuvar kabında birleştirerek elde edilen embriyonun anne rahmine transfer edilmesi işlemini içeren yardımcı üreme teknolojisidir (ART). Bebek sahibi olmada sorun yaşayan çiftler için bilim dünyası 30 yılı aşkın süredir aralıksız çalışıyor. Dünyada 30 yılda üç milyondan fazla çocuk tüp bebek tedavisiyle doğdu. Türkiye’de de her yıl yaklaşık 40 bin tüp bebek uygulaması yapılırken bunların yüzde 15’i başarı ile sonuçlanıyor..

Son çalışma ezberi bozdu!

Ulusal İnfertilite Derneği Resolve tarafından yapılan açıklamalara göre, ABD’de tüp bebek tedavisinde her denemedeki başarı oranı ortalama olarak yüzde 20-35 iken, tekrarlanan denemelerde başarı oranının yaklaşık olarak yüzde 40 ulaştığı görülmüştür. Çalışmanın öncüsü olan İngiltere Bristol Üniversitesi yapılan araştırmada birçok kadının üç veya dört başarısız deneme sonrasında tedaviyi bırakmayı tercih ettiğini belirtiyor. Ancak, araştırmalar bu aşamadan sonra IVF tedavisine devam edildiğinde yüzde 68’e kadar yükselebileceğini gösteriyor. Araştırma, 2003 ve 2010 yılları arasında İngiltere’de taze veya donmuş embriyo transferlerinin yapıldığı 257 bin 398 IVF denemesi geçiren 156 bin 947 kadından elde edilen analizle bu sonuçlara ulaşıldı. Takip süreci 2012 yılına kadar devam etti. Çalışmaya katılan kadınlar tedavi başladığında ortalama 35 yaşındaydı ve tüm deneme için ortalama tüp bebek tedavisi süresi 4 yıldı.

Altı IVF denemesi en yüksek canlı doğum oranları ile sonuçlanıyor

Genel olarak, kadınlar için ilk IVF denemesinde canlı doğum oranı yüzde 29,5 iken dördüncü deneme kadar her deneme için canlı doğum oranı en az yüzde 20 idi.

İnfertilite hakkında bazı gerçekler

  • ABD’de sekiz çiftten biri hamile kalmak veya hamileliği sürdürmekte sorun yaşıyor
  • İnfertilite vakalarının yüzde 3’ten azının yardımcı üreme teknikleri ile tedavi edilmesi gerekiyor ve yaklaşık yüzde 85-90’ı ilaç veya ameliyatla tedavi edilebilir.
  • ABD’de yaşayan kadınların yaklaşık yüzde 11,9’u hayatları boyunca infertilite hizmetleri almıştır.

Deneme Sayısı  IVF Başarısını Artırıyor

Araştırma, IVF tedavisinin tüm denemelerinde gidişata bağlı toplu canlı doğum oranının dokuzuncu denemeye kadar artmaya devam ettiğini ve altıncı denemede canlı doğum oranının yüzde 65,3 olduğu sonucuna ulaşıldı. IVF tedavisinde 40 yaşın altındaki kadınlarda ilk deneme için canlı doğum oranı yüzde 32 ve dördüncü deneme kadar en az yüzde 20 idi. Ancak, altıncı denemede yaklaşık yüzde 68 canlı doğum oranı elde edildi. 40 ile 42 yaş arasındaki kadınların ilk IVF denemesinde canlı doğum oranları yüzde 12 iken altı deneme ile yüzde 31,5 canlı doğum oranı elde edildi. Ancak, 42 yaş üzerindeki kadınlarda her bir denemedeki canlı doğum oranı yüzde 4’ün altında. Canlı doğum oranları, erkeğe bağlı tedavi edilmeyen çiftlerde canlı doğum oranları, infertilitenin diğer faktörlerden kaynaklı ya da daha önce sperm bağışı veya mikroenjeksiyon (ICSI) tedavisi alan çiftlere göre daha düşük. Araştırmacılar ICSI ile tedavi edilen erkeğe bağlı infertilite sorunu olan 40 yaşın altındaki kadınların dört veya beş deneme sonrasında 12 ay içinde doğal yolla hamile kalan kadınlarınkine yakın canlı doğum oranları elde ettiğini gösteriyor. Ancak, bu kadınlarda beş denemenin ortalama iki yıl süreceğine dikkat çekiliyor. İnfertil çiftlere genellikle bir önceki denemede az sayıda yumurta elde edildiyse veya hiç yumurta elde edilemediyse ilerideki IVF denemelerinde başarı şansları azalır. Bu sonuçlar, IVF deneme sayısının artırılarak üç veya dört üzerinde olmasının etkili olacağı görüşünü destekliyor.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla