Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Yanlış Işık Gözün Düşmanı!

Yanlış Işık Gözün Düşmanı!

Sonbahar ve kış aylarında, doğal ışıkla aramızdaki mesafe biraz daha açılıyor. Dolayısıyla daha fazla yapay ışık kullanıyoruz. Evde, ofiste ve bulunduğumuz tüm kapalı mekanlarda maruz kaldığımız yapay ışığın geliş açısı, parlaklık derecesi gibi detayları göz sağlığını çok yakından ilgilendiriyor. Işık migren, göz tansiyonu, miyozis ve miyopi gibi birçok hastalığa etkiler.

Op. Dr. Alaeddin Durmaz

Göz Hastalıkları Uzmanı

Günümüz dünyasında kapalı mekanlarda ve doğal ışıktan uzakta geçirdiğimiz zaman dilimi, günden güne artıyor. Bu süre sonbahar-kış aylarında çok daha fazla olur. Işığa duyulan ihtiyaç anında ise devreye yapay ışıklar girer. Ancak bulunduğumuz ortamı aydınlatmak amacıyla kullandığımız ışıklar, doğru kullanılmadığı takdirde göz sağlığını tehdit edebilir. Genelde dikkat edilmeyen bu detay, ilerleyen zamanlarda göz hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık problemine yol açabilir. Ev ve çalışma ortamlarında, özellikle parlak ışıktan kaçınmak gerekir.

Işığın çok parlak olduğu ortamlarda göz bebeği küçülür. Bu durum baş ağrısına neden olur ve migreni tetikleyebilir. Aydınlatmalarda floresan ampullerin çok fazla elektromanyetik dalga yaydığı ve ışığı kesik kesik gönderdiği için önerilmez. LED ampul kullanılması gözleri daha az yorar.

Aydınlık kadar loş ve karanlık ortamların da gözler için problem yaratır. Ortam karanlık olduğunda daha iyi görebilmek için göz bebeği büyür. Bu da göz tansiyonunun artmasına neden olabilir.

Çalışırken Işık Önden Gelmeli!

Çalışma ortamlarındaki ışığın masaya önden vurması ve kişinin gölgesinin masaya düşmemesi gerekir. Işık, göz hizasının daha yukarısından masaya gelmelidir. Sağ el kullanıyorsak ışık soldan, sol elimizi kullanıyorsak ise ışık sağdan omuz üzerinden masaya düşmelidir.

Gece Uyurken Işığı Açık Bırakmayın!

Gece uyurken ışıkların açık bırakılmaması gözde miyozis (küçülme) yaparak miyopiye neden olabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*