Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Yaza Girmeden Acil Güzelleşin!

Yaza Girmeden Acil Güzelleşin!

Bir önceki yazdan kalmış tüm lekelerinizden ve UV ışınlarının kötü etkilerinden hatta sivilce lekelerinizden güneş yokken kurtulmak lazım.

 Op. Dr. Evrim Uçkunkaya

Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Cildinizi UV ışığının etkilerinden, rüzgar ve tuzun dövme etkisi gibi cildin altına işleyerek yarattığı lekelenmelerden arınmak ve bir sonraki sezona lekesiz ve daha diri bir ciltle girmek için Cosmopeel yapılmalı. Botox, Dolgu, Fibrocell ve Mezoterapi cildin alt katmanına etkisi olduğu için bu uygulamaların sezonu yoktur. Sadece uygulandığı gün güneşe çıkmamak yeterlidir.

Ameliyatın sezonu yoktur, ancak…

Estetik ya da değil, ameliyatın sezonu yoktur. Biz çoğunlukla yazları Ege ve Akdeniz’de geçiren bir toplumuz. Dolayısıyla hastalar, denize girip giremeyeceği konusunda endişeli oluyor daha çok. Vücutta yapılan her ameliyattan sonra 4-6 hafta ağır aktiviteden uzak durmak gerekir, yaz için bunu yüzme ve su sporları diye adlandırabilir. Yani ameliyattan sonra 4-6 hafta yüzmek yasak. Ayrıca ameliyatlarda konulan plasterler su geçirmez, aynı plasterlerle haftalarca duş da alıyorsunuz. Bunun haricinde, yara izleri mayonun altında oldugu sürece de sorun yok.Yara yerleri hassas doku olduğu için her zaman cildin geri kalanı ile karşılaştırıldığında kızarmaya, şişmeye ve güneş/ solaryum gibi UV ısınlarından renginde koyulaşmaya daha meyillidir.

Mayıs sonunda işlemler bitmeli

Bir de unutmamak gerekir ki, genellikle tüm vücut ameliyatlarından sonra 4-6 hafta giyilmesi gereken korseler vardır. Esas sıkıntılardan biri burada başlar çünkü bu korseler çıkartılmamalıdır. Sahil ve denizin bu dönem unutulması gerekir. Ayrıca yapılan ameliyatın türüne bağlı olarak hareketlerde de kısıtlılık söz konusu olabilir. Yüz ya da göz ameliyatı olduğu varsayıldığında, yine büyük bir sorunla karşılaşılır. “Güneş”! Güneş ışığına karşı daha hassas ve duyarlı olunmalıdır. Güneş gözlüklerine ihtiyaç vardır. İkinci büyük sorun da sıcak! Sıcak tüm dokularda ödeme sebep olur yani vücut su tutar ve şişer. Ameliyattan sonra istenilen, ilk hafta kesintisiz buz ve soğuk hava… Böylece, tüm dokularda oluşan şişlikler iner, ödem gider, dokular rahatlar ve gerginlik hissi azalır. Dolayısıyla ameliyat sonrası dönemi rahat bir şekilde geçirdikten sonra yaza kısıtlamalar olmadan girmek istenirse, yüz ya da vücut ameliyatları en geç mayıs sonunda bitirilmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*