Anasayfa / Yemeklerden Sonra Dişleri Fırçalamak Çürük Nedeni

Yemeklerden Sonra Dişleri Fırçalamak Çürük Nedeni

Paylaş

diş,diş sağlığıo,diş çürüğü,ağız ve diş,diş fırçalamak,arzu yalnız,Yemeklerden Sonra Dişleri Fırçalamak Çürük NedeniAsitli içecek ve yemeklerden sonra hemen sonra  diş fırçalamanın sanıldığı gibi diş sağlığını korumaz aksine çürüklere neden olur.

Diş Hekimi Arzu Yalnız

Yemek yerken dişlere yapışan yemek artıkları kısa süre içerisinde aside döner. Yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalamanız ise o asidin ağız içerisinde yayılmasına neden olur. Bu asitler ise diş minesinin kalitesini düşürür, dayanıklılığını azaltır. Bu nedenle yemeklerden en az yarım saat sonra dişleri fırçalamak en doğrusudur.
Uyku sırasında ağızda asit oranı arttığı için geceleri çürük riskinin artar, yatmadan önce mutlaka dişlerin fırçalanması gerekir.

Dişlerinizi doğru fırçalayın
Çoğu kişi dişlerini nasıl fırçalayacağı konusunda yeterli bilgiye sahip değil. Öncelikle fırça 45 derecelik bir açıyla dişe yaklaştırılmalı ve dişin eni doğrultusunda ileri-geri hareketlerle fırçalanmalıdır. En son diş etinden aşağıya doğru bir süpürme hareketiyle işlem tamamlanır. Dişlerin iç yüzeyleri, özellikle ön bölgeler dar olduğundan fırça dik olarak tutularak fırçalanmalıdır. Unutulmamalıdır ki,  bakteri plağı ve yiyecek artıklarının yoğun olduğu dişlerin arka yüzleri, arka dişler ve dil de temizlenmelidir.

Elma ve armutu ısırarak yemek dişi temizler
Diş sağlığı için dişlerin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Bunun için elma ve armut gibi sert meyveleri bıçakla kesmek yerine direkt olarak ısırarak yenilmesi sağlıklıdır. Katı meyveleri ısırarak yerseniz dişlerinizin arasındaki yemek artıkları da temizlenir. 

Alkali besinler çürüklerden korur
Ara öğünler şekersiz gıdalardan seçilmeli. Kurutulmuş meyvelerin şeker miktarı daha fazladır ve dişe yapışabilir. Ara öğünde meyve yenirse arkasından peynir gibi alkali bir besin yemelidir. Öğünlerde su ve süt en iyi içeceklerdir. Asitli içecekler yemek sırasında içilebilir ancak yalnız içilmesi çürüklere neden olabilir. Bu nedenle asitli içeceklerin etkisini hemen arkasından su içerek azaltabilirsiniz.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla