Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Yeni Çağın Sağlık Trendi: Online Terapi

Yeni Çağın Sağlık Trendi: Online Terapi

Paylaş

Günümüzde yeni çağın gereksinimleri, teknolojinin hızla gelişimi hayatımızda birçok yeniliği de beraberinde getirirken sağlık sektörü de çağın dinamiklerine uyum sağladı. Psikolojik danışmanlık hizmetleri de teknolojiden nasibini alırken, yeni sağlık trendi online terapi, zaman ve mekândan bağımsız yaşamak isteyenlerin tercihi olmaya devam ediyor.

Dr. Meltem Kavcar Sırmalı

Çift ve Evlilik Danışmanı

Sağlık alanında gerçekleşen yenilikler hastaların hayatını kolaylaştırıyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli nedenlerle bir terapistle görüşemeyen birçok insan gittikçe yaygınlaşan ve sıklaşan bir biçimde online danışmanlık hizmeti almayı tercih ediyor. Online terapi, internet sayesinde psikolojinin kapalı kaldığı alanı genişleterek danışmanlık hizmetinin daha fazla insana ulaşmasını sağlıyor.

 Zaman ve mekândan bağımsız çözümler

Kişinin kendisini tanıtmak zorunda olmaması, mekânsal ve zamansal özgürlük, kişilerin online terapiyi seçmesinde önem arz ediyor. Psikoterapi ilişkisinin başlangıcından itibaren telefon, e-posta, bilgisayar ortamında karşılıklı görüşme (‘chat’), video konferans vb. ortamların kullanılması, psikoterapi ve psikolojik danışmanlık seanslarının internet üzerinden gerçekleştirildiği alternative bir psikoterapidir.

Yöntem, sağlık engeli nedeniyle bulundukları yerden ayrılamayanların, yurt dışında yaşayan ancak kendi dillerinde danışabilecekleri bir terapiste ihtiyaç duyan kişiler online terapiden yararlanıyor.  Online terapi, kırsalda yaşayan, psikolojik danışmanlık hizmetlerin verildiği şehirlere uzak olanlar için de etkin çözüm sağlıyor. Yöntem, acil psikolojik destek almak isteyenler için de yardımcı olacak önemli bir araç olarak da ifade ediliyor.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*