Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Yeni Yılda Sigarayı Bırakın!

Yeni Yılda Sigarayı Bırakın!

Paylaş

orhan dalkılıçDünyada sigara içme yaygınlığı ile ilgili yapılan araştırmalar sigaradan dolayı her 10 saniyede bir kişi öldüğünü ve bu sayının giderek arttığını ortaya koyuyor. Yeni yıl ile birlikte sigarayı bırakmak ister misiniz?

Uzm. Dr. Orhan Dalkılıç

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

Yeni yıl heyecanıyla birlikte tutulamayan sözler, yapılması hayal olan ama inatla alınan kararlar, sohbetlerin ve karşılıklı girilen iddiaların ana konusu olmaya başladı.  En sık iddia konuları da kilo verme ve sigarayı bırakma üzerine…

 

Türkiye’de erken ölüme yol açan üç hastalığın (kalp hastalıkları, kanser, beyin damar hastalıkları) en önemli nedenleri arasında sigara geliyor. Sigara aynı zamanda bu hastalıkların önlenebilir, kontrol edilebilir nedenleri arasında baş aktörlerden birisidir. Son yıllarda yapılan bilimsel içerikli araştırmalar, hamile kadınlarda, bebeklerde ve çocuklarda, ikinci el duman ya da pasif içiciliğinin zararlarının inanılmaz boyutlarda olduğunu gözler önüne sermiştir. Toplumun genelinde yaygın olarak kullanılan ve 10’lu yaşlara kadar düşmüş olan sigara bağımlılığı, sosyal ve psikolojik nedenlerle giderek artış gösteriyor. Bunların yanında yazılı ve görsel araçlarda kullanılan reklam, kişi ve diğer öğelere özenti ve aidiyet duygusu da bu bağımlılığın artmasında önemli role sahip. Sigarayı bırakmaya kesin karar veren sigara bağımlısı hastalar polikliniğe başvurdukları takdirde muayene ve 2-4-6 haftalık kontrolleri yapılarak programa alınır. Belli aralıklarla özel veya grup şeklinde psikoterapi ile tedavi desteklenebilir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*