100 Gebeden 2’sinde Dış Gebelik Var

02.09.2014
46
100 Gebeden 2’sinde Dış Gebelik Var

Hamilelik mucizevi bir süreç. Döllenen minicik yumurta, tüplerden geçerek 9 ay boyunca gelişip büyüyeceği rahme yerleşiyor. Ancak süreç, her zaman bu doğal seyrinde olmuyor. Tüplerden rahme gelmesi gereken yumurta, yolunu şaşırıp, tüplerde kalıyor ya da rahim dışındaki bazı bölgelere yerleşiyor. Normal olmayan bu duruma halk arasında ‘dış gebelik’ deniyor.

Dr. Sema Demirsoy

Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Dış gebelikte de tıpkı normal gebelik gibi belirti veriyor. Hamilelik testlerinde sonuç pozitif çıkıyor, anne adayında hamilelik belirtileri görülebiliyor ta ki, büyüyüp bulunduğu yeri zorlayana kadar…

Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine değil de, yüzde 95 oranında tüplere yerleşmesiyle ortaya çıkar. Döllenmiş yumurta, tüplerin dışında yumurtalıklara, rahim ağzına veya karın boşluğuna yerleşebilir.

Pek Çok Belirtisi Var

  • Sıklıkla geçirilmiş enfeksiyonlar.
  • Tüplerin doğumsal anomalileri.
  • Geçirilmiş karın bölgesi ameliyatları (apandisit ameliyatı, yumurtalık kisti ve bağırsak ameliyatları)
  • Tüplerde ve etrafında yapışıklıklara sebep olan hastalıklar (endometriozis, tüberküloz gibi)
  • Tüp bebek tedavileri.
  • Rahim içi araç (spiral) uygulamaları.
  • Dış gebelik geçirmiş olmak.
  • İleri yaş gebelik.

Dış Gebelik Düşükle Karışabiliyor

Tanı için hastanın yakınmalarının yanı sıra, muayene, ultrasonografi ve laboratuar testleri de kullanılır. Gebelik testi pozitif ancak rahim içinde gebelik kesesi olmayan hastalarda dış gebelik düşünülür. Ancak her zaman dış gebelik tanısı kolaylıkla konulamayabilir. Çünkü erken gebelik ve erken gebelik kaybı (düşük) ile karışabilir. Bu hastalarda da gebelik testi pozitiftir ancak rahim içinde gebelik kesesi izlenemeyebilir. Bunları ayırabilmek için kanda B-HCG testi isteyerek takip etmek gerekir. Düşük yapan hastada B-HCG değeri düşer dış gebelikte yükselir veya aynı kalır. Normal gebelikte ise yükselir ve 1500 mIU/ml değerinin üzerine çıkan değerde vajinal ultrasonografide gebelik kesesi rahim içinde izlenir.

Dış Gebelikte Embriyonun Yaşam Şansı Olmuyor

Materyalde gebelik mahsülü (koryon villusları) varsa düşük lehinedir. Laparoskopi ile tanı konabilir. Gebelik kesesinin yerleştiği yerde yırtılma olan hastalarda ultrasonda karın içi kanama izlenmesi ve kan gelmesi de dış gebelik tanı kriterleri arasında yer alıyor. Erken tanı annenin daha az zarar görmesi açısından önemlidir. Dış gebelikte embriyonun yaşam şansı yoktur. Yerleştiği yerde yırtılmayı takiben oluşacak karın içi kanama nedeniyle annenin hayatı da tehlikeye girebilir. Gebeliğin ilk 3 ayındaki anne ölümlerinin en sık nedenidir.

Yırtılma Olduysa Cerrahi Gerekiyor

“Bu durumda gebelik ürünü temizleniyor. Tüpler korunmaya çalışılıyorsa da genellikle alınıyor. Eğer yırtılma olmamışsa, hasta sağlık durumu hakkında neler olabileceğine ilişkin bilgilendirilip yakın takibe alınıyor. Buradaki amacımız, gebelik ürününün vücuttan emilerek yok olmasını beklemektir. Hasta bu arada B-HCG testi ve ultrasonografı ile takip ediliyor. B-HCG’nin düşmemesi veya yırtılma bulgularının olması halinde cerrahi yapılıyor. Dış gebeliğin tanısını koymak ve hemen tedaviye gitmek her zaman kolay olmuyor, tedavi ne kadar başarılı da olsa dış gebeliğin yerleştiği tüp sıklıkla zarar görebiliyor. Hasar gören tüp yeni bir dış gebelik olasılığını artırıyor. Gebeliğin erken döneminde yapılan ultrasonografi ile gebeliğin teşhisi, gebeliğin yerleşim yerini tanımlama açısından büyük önem taşıyor. Adet günü geçmiş hastada ilk muayenede gebelik kesesini rahim içinde yerleşmiş olarak görmek hekimini ve anne-baba adayını çok mutlu eder.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.