24 Saat Sonra Sünnet Enfeksiyondan Koruyor

17.10.2012
30
24 Saat Sonra Sünnet Enfeksiyondan Koruyor

cem kara,sünnet,sunnet,enfeksiyonlar,enfeksiyon,erkek,bebekler,bebeklerde,bebek , sağlığı,24 Saat Sonra Sünnet, Enfeksiyondan KoruyorErkek bebeklerde oluşan pipi kanalı darlığı ve enfeksiyon riskine karşı yapılması önerilen “yenidoğan sünnet”, bebeğin doğumunun ardından 24 saat beklenip gerçekleştiriliyor. Yenidoğan sünneti erkek bebekleri enfeksiyondan korumada 10 kat avantaj sağlıyor.

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Cem Kara

Yenidoğan sünnetini son yıllarda bilinçli anne babaların yaptırmayı tercih ediyor. Yurtdışında ise farklı bir dine mensup olmalarına karşın bebeklerini enfeksiyondan korumak isteyen anne babalar da bu sünneti yaptırıyor. Ancak yeni doğmuş bebeklerde örneğin cinsel organda şekil anomalisi varsa, idrar deliği altta ya da üstteyse, 6-7 ay sonra genel anestezi ile ameliyat şeklinde sünneti yapmak gerekiyor. 

Erkek bebeklerde ilk bir yıl içinde sünnet derisinde daralma ve idrar yolu enfeksiyonu oluşuyor.
 

• Lokal anestezi sayesinde bebekler genel anestezinin olumsuzluklarından uzak kalıyor.
• Yara iyileşmesi daha kolay oluyor. 
• Enfeksiyondan korunuyorlar.
• Evde bakım kolaylığı oluyor.
• Sünet olduktan sonra bebek aynı şekilde giydirilebiliyor.
• Pansumana ihtiyaç olmuyor.
• Bebeğin ağrısının olma ihtimaline karşın annenin emzirmesi ağrının dinmesini sağlıyor.
• Bebeğin yarası en az 24-48 saatte iyileşiyor.
• Evde bebeği sabah ve akşam kullanılması amacıyla bir krem veriliyor.
• Yenidoğan bebekler sünnet olduktan 48 saat sonra banyo yapabiliyor.

NEDEN 24 SAAT BEKLENİYOR?

Yenidoğan sünneti yapabilmek için doğumdan sonraki 24 saatlik süreyi geçirmek gerekiyor. Bu sürede bebeğin hayatla bağdaşması izleniyor, kalp ve akciğerinde sorun olup olmadığına bakılıyor. Dr. Cem Kara bebekler doğduğunda K vitamini iğnesi yapıldığını, bunun da kanamayı önlediğini, karaciğerin bazı maddeleri yeterince üretememesi, barsaktaki bakterilerin yapılamaması nedeniyle K vitamininin olumlu etki yaptığını söylüyor. K vitamininin etkisi de 24 saatte görülebiliyor.

Ailelerin bebek daha anne karnındayken bu kararı vermeleri daha doğru Bebek doğduktan sonra anne babalar duygusallaşıp sünnet yaptırmaktan kaçınıyor. Anne ve babaların bu durumda ilk bir ayı beklemelerini öneriyoruz. İlk 24 saati geçirip sünnet yapmak bebeklerin ağrı duygusunun çok az olması nedeniyle sıkıntı yaratmıyor. Annenin bebeğini emzirmesi, sütteki bazı maddelerin yatıştırıcı etkisi bebeğin bu süreci daha rahat atlatmasını sağlıyor. Böylece sünnet sonrası ağrı kecisiye gerek kalmıyor, annenin emzirmesiyle halloluyor.

YA İKİ YAŞINA KADAR, YA ALTI YAŞINDAN SONRA SÜNNET

Sünnet konusunda doğru yaşın ne olduğu her zaman merak ediliyor. Doğduktan sonraki ilk 24 saatte yapılmıyorsa, 0-2 yaş arasında sünnet yapılması öneriliyor. 2-4 yaş arasındaki çocuklar sünnet konusunda psikolojik travma yaşayabiliyorlar. Bebeklerin bir ayı geçtikten sonra genel anestezi altında sünnet edilmeleri gerekiyor. ABD’de yenidoğan sünnetini Müslüman olmayanlar bile çocuklarını idrar yolu enfeksiyonlarından korumak için yaptırıyor. Bu nedenle kanal darlıkları, idrarını yapma güçlükleri nedeniyle yenidoğan sünnetinde artış görülüyor. Arap toplumlarında sünnet ilk 40 günde yapılıyor. Bir tek Türklerde büyük çocuklarda sünnet töreni de eklensin diye büyük yaşta yapılıyor.

 

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.