3 Yaşından Önce TV İzlemek Dikkat Sorunlarına Yol Açıyor

17.10.2012
39
3 Yaşından Önce TV İzlemek Dikkat Sorunlarına Yol Açıyor

3 Yaşından Önce TV İzlemek Dikkat Sorunlarına Yol Açıyor, hiperaktivite sendromu, Dr. Ayten ErdoganAraştırmacılar, 3 yaşından önce TV izlenmesinin çocuklarda 7 yaşında dikkat sorunları gelişmesi riskini önemli ölçüde artırdığının ortaya koyulduğunu belirtiyorlar. 1-3 yaş arası çocukların televizyona maruz kalmasının, bu çocukların ileride yaşadıkları dikkat sorunları ile direkt bağlantısı mevcut. Yapılan bir araştırmada yaklaşık 1300 çocuğa ilişkin verilerin değerlendirildiğinde, ilk 3 yılda TV izleme oranı ile 7 yaşında yaşanan dikkat sorunlarının mukayese edildiği belirtiliyor.

Araştırmacılar küçük çocuklarda ortalama TV izleme süresindeki her bir saatlik artışın 7 yaşında dikkat sorunu yaşama riskini %10 oranında artırdığını vurguluyorlar. Bu da günde 8 saat TV izleyen 3 yaşından küçük çocukların TV izlemeyen çocuklara kıyasla dikkat sorunları yaşama riskinin %80 oranında daha yüksek olduğu anlamına geliyor. Amerikan Pediatri Akademisi de 2 yaşından küçük çocukların hiç TV izlememesini, daha büyük çocukların ise günde 1-2 saat kaliteli çocuk programları dışında TV izlememesini ve çocukların odasında elektronik medya gereçlerine (TV, bilgisayar, video oyunları gibi) yer verilmemesini tavsiye ediyor. Ancak yapılan bir başka araştırma da 2 yaşından küçük çocukların %68’inin günde 2 saatten biraz daha fazla süreyle TV ve elektronik medyaya maruz kaldığını ortaya koydu. Bu da ailelerin uzman önerilerini yeterince dikkate almadıklarını gösteriyor. Son yıllarda Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Sendromunun neredeyse bir salgın halini aldığı, bu sorunu yaşayan çocukların dinleme, dikkat verme ve bağımsız sorun çözümleme yeteneklerinin düşük olduğu ve bunda da genellikle hızlı, dikkat çekici çocuk programlarındaki artışın etkili olduğu görüşü ağırlık kazanmaktadır.
Bu durumda ailelere düşen en önemli görev, bir an önce çocukların TV izleme süresine sınırlamalar getirmek olmaktadırDr. Ayten Erdogan
Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.