Adet Döneminde Cinsel İlişkiden Kaçının

17.10.2012
37
Adet Döneminde Cinsel İlişkiden Kaçının

Op. Dr. Aykut CoşkunVajinal hastalıklar arasında en sık görülen vajinal akıntılar ve enfeksiyonlar kadın sağlığını tehdit eden hastalıkların başında geliyor.

Op. Dr. Aykut Coşkun
Kadın Hastalıkları ve Kadın Doğum Uzmanı

Cinsel bölge temizliğinin hijyenik bir şekilde yapılamıyor olması vajinal hastalıkların en büyük sebebi oluyor.Cinsel bölge temizliği aslında çok basit bir uygulama ile yapılabilir. Ancak PH’ı yüksek olan el sabunu, vücut şampuanları, antibakteriyel sabunlar gibi temizlik ürünleri ile sık ve yoğun temizlik yapılması en büyük hatadır. Adet döneminde kullanılan koku giderici tıbbi formasyonu olmayan ürünler pH’ı bozarak, içerdikleri ki kimyasallardan dolayı istenmeyen enfeksiyonlara, tahrişe ve acıya sebep oldurlar.

Adet döneminde cinsel ilişkiden kaçının

Adet döneminin vajina direncinin en düşük olduğu dönemdir. Bu nedenle cinsel ilişkiden kaçınılması gerekie. Böylece üst genital sistem enfeksiyonları önlenebilir. Adet döneminde kullanılan tampon ve hijyenik pedlerin sık değiştirilerek,  vajinanın olabildiğince kuru kalması sağlanmalıdır. Kullanılan bu ürünlerin oluşturabileceği tahriş ve yanmaları önlemek amaçlı kullanılabilecek tıbbi hijyenik jel ve kremlerle rahatlama sağlanabilir.

Yanlış temizlik sonucu ortaya çıkan hastalıklar;

Kokusuz, kesik süt şeklinde beyazımsı akıntı, yanma ve kaşıntı ile kendini gösteren Genital mantar. Şeffaftan gri renge kadar çok akışkan, kokulu ve yanma hissi yaratan akıntı ile ortaya çıkan Bakterial vaginozis. Güncel bir bakteri olup, mantar ile bakterial vaginozis arası bir mikroorganizmalardan Mobilinkus. Aslında barsak bakterisidir. Çoğunlukla kontakt ile bulaşıp idrarda yanma, sık idrara çıkma şikayetleri ile sistite, acı ve akıntı ile vajinal enfeksiyona sebep olan Koli basili. Vajinal uçuk virüsü olup, vajina dudağı ve vajinada sulu, kızarık, aşırı yanma yaratan lezyonlar ile ortaya çıkan, ilk olarak cinsel ilişkiyle bulaşan, direnç düşüklüğü ve vajinal hijyen bozukluğuyla tekrarlanan Genital herpes. Cinsel ilişki, kirli ortamlar ve çamaşırlarla temas sonrası çıkan ciltten kabarık üzeri kraterimsi lezyonlar olup, direnç düşüklüğü ve yanlış vajina temizliği sonrası tekrarlayabilen Genital siğil. Ciltten kabarık incimsi lezyonlar olup, cinsel ilişki ve hijyen bozukluğu sonrası ortaya çıkan Molluskum. Vajina dudağında değişik görüntü ve boyutta lezyonlar oluşturan ağrılı lezyonlardan oluşan Yumuşak şankr ve sifiliz.

Cinsel ilişki ve tuvaletten sonra bilinçsiz yapılan temizlik, genital bölgede enfeksiyonlara zemin hazırladığını belirterek normal şartlarda vajina, hastalıklara karşı kendi savunma mekanizmasını sağlayan bir floraya sahiptir. Genital bölge temizliği sağlanmadığı takdirde, genital pH düzeyi bozuluyor, fırsatçı enfeksiyonları oluşabiliyor hatta kısırlık bile söz konusu olabiliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.