Ağız Hijyeni İçin Doğru Adımlar

01.04.2014
41
Ağız Hijyeni İçin Doğru Adımlar

agiz-hijyeni-icin-dogru-adimlarDişlerin iç, dış ve çiğneme yüzeylerinden bakteri plağını ve yiyecek artıklarını uzaklaştırmanın en etkili yolu dişlerin doğru fırçalanmasıdır.

Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı

 

 

Çürük ve dişeti hastalığı oluşumunun engellenmesi sürekli ve iyi bir ağız bakımı ile mümkündür.

En iyi diş fırçalama yöntemi hangisidir?

• Diş fırçanızı 45derecelik bir açıyla diş-dişeti birleşimine yerleştirin.

• Fırçanızı kıl uçlarının aynı yerde kalmasına özen göstererek, küçük daireler çizecek şekilde hareket ettirin.

• Aynı hareketi her dişin üzerinde 10′ar saniyelik sürelerle tekrarlayın.

• Alt ve üst dişlerinizin iç ve dış yüzeylerini aynı yöntemle temizleyin.

• Alt ve üst azı dişlerinizin çiğneme yüzeylerini fırçanızı ileri geri hareket ettirerek temizleyin.

• Dilinizi de fırçalamayı unutmayın. Dil ağız kokusuna neden olan bakterilerin en çok bulunduğu yerdir. Bu işlem için diş fırçaları kullanılabileceği gibi “dil fırçaları” veya “dil kazıyıcıları” da tercih edilebilir.

• Dişlerinizi fazla sert fırçalamamaya özen gösterin. Sert fırçalamak yarardan çok zarar verebilir.

Uygun bir teknik kullanılmazsa dişler zarar görür mü?

Sert ve yanlış fırçalama tekniği; dişeti çekilmesi, diş yüzeyinde madde kayıpları ve hassasiyet oluşumuna neden olmaktadır. Ayrıca tam temizlik etkisi sağlanamadığında çürük ve dişeti hastalıklarını önlemek zorlaşmaktadır.

Diş Fırçaları

İş diş fırçası satın almaya gelince piyasada çok çeşitli ve cazip kılınan pek çok ürün olması seçim yapmanızı zorlaştırabilir. Seçim yaparken onaylanmış ve diş hekiminizin tavsiye ettiği ürünleri satın almaya dikkat etmelisiniz.

• Diş fırçaları; boyut, şekil ve fırça kıllarının dizilişi, sertliği ve uzunluğuna göre farklılıklar gösterirler.

• Küçükbaşlı, sık kıllı, kıl uçları yuvarlatılmış, düz kesimli kıl demetleri olan, yumuşak veya orta sert fırçalar seçilmelidir. Böylece dişler arasına ve ağzın bütün bölgelerine erişip temizleyebilmek kolay olur.

• Ortalama 3-4 ayda bir fırçanın değiştirilmesi tavsiye edilir.

• Pilli / güç kaynağıyla çalışan fırçalar, eğer normal diş fırçası ile etkili fırçalama yapılamıyorsa doğal diş fırçasına ilave olarak önerilebilir.

Dişler Arası Bölgenin Temizliği

Sadece diş fırçalama diş yüzeylerinin ancak beşte üçünü temizler. Bu nedenle temizlenmeyen diş aralarında oluşacak bakteri plağını temizlemek özel bir bakım gerektirir. Diş çürükleri ve dişeti hastalıkları özellikle bu bölgelerde başladığı için her gün düzenli olarak diş ipi kullanılmalıdır.

Diş İpi Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

• Diş ipi kullanımı fırçalamadan sonra yapılmalıdır.

• Diş ipi her iki elimizin işaret parmağına dolanarak ve başparmağımızın yardımıyla kullanılır.

• Diş ipini dişlerinizin arasından yavaş hareketlerle ve kontrollü olarak geçirin.

• Dişetini yaralayacak sert ve ani hareketlerden kaçının.

• Diş ipini her dişin çevresinde c harfi çizecek şekilde ileri-geri yukarı-aşağı hareket ettirerek ara yüzü temizleyin.

• Aynı işlemi her dişinizde tekrar ederek tüm dişlerinizi tam olarak temizleyin.

• Bu şekilde kullanamayan hastalarda sapan şeklinde alt ve üst çeneye uygun olarak açılandırılmış bir taşıyıcı üzerine sabitlenmiş diş ipi ihtiva eden hazır araçlar kullanılabilir.

Superfloss

Superfloss; köprü protezleri varlığında diş ipi diş aralarından geçemediği için proteze dâhil olan dişlerin ara yüzeylerinin ve köprü gövdesinin altının temizlenmesinde kullanılır. Bu amaçla bu ipler; köprü elemanları arasından geçmeye yarayan sertleştirilmiş uç kısım, temizleyici süngerimsi kısım ve normal diş ipi kısımlarından oluşur. Yine günde 1 kez mutlaka uygulanmalıdır.

Ara yüz fırçaları

Diş aralarında geniş boşluklar ya da braketler, köprüler ve implantlar varlığında dişler arası bölgenin temizliğinde kullanılır. Bir sap kısmı ile bir taşıyıcı ucuna yerleştirilen silindirik veya konik değişebilen küçük fırçalardır. Eğer varsa interdental diş fırçası kullanımı sizin için daha faydalı olabilir.

Ağız Gargaraları

Mikrobiyal dental plağın oluşumunu ve diş eti iltihabını önlemek, bireyin ağız bakımını kolaylaştırmak amacıyla hastalara gerekli durumlarda önerilebilir. Ağız gargaraları hiçbir zaman tek başına yeterli değildir, diş fırçası ve diş ipinin yaptığı mekanik temizlik işlemlerine kimyasal olarak destek olur. İçerdikleri maddelere göre ve amaçlarına göre periodontist tarafından seçilerek önerilir.

Diş Duşu

Diş duşu, yüksek basınçlı su püskürten aletlerdir. Yumuşak bakteri plağını ve kaba gıda artıklarını temizler. Dişe yapışmış mikrobiyal dental plağı temizleyemez, bu nedenle diş fırçası ve diş ipinin yerini tutamazlar. Ayrıca tedavi edilmemiş ağızlarda derin periodontal ceplerin varlığında gıda artıklarını basınçla cep içine iterek periodontal apselere neden olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.