Ağız Kokusunu Yenmenin Yolları…

27.07.2014
108
Ağız Kokusunu Yenmenin Yolları…

agiz-kokusunu-yenmenin-yollariAğız kokusu, kişinin sosyolojik ve psikolojik hayatını olumsuz etkiliyor.  Yapılan bir araştırmaya göre kişinin en yakını bile ağız kokusu konusunda uyarmaz, koku var ise söylemeye çekinir.

Arzu Yalnız

Diş Hekimi,

1-Dişlerinizi ve Dişetlerinizi Koruyun: Diş çürükleri, diş eti iltihapları ağız kokusunun önemli nedenlerindendir. Ağız içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini artıracağı için daima ağız kokusuna neden olur.

2-Ağızınızdaki Protez ve Köprüleri Kontrol Ettirin: Ağız içinde var olan eskimiş köprü ve protezle zamanla gıda birikmesine yol açacağından kötü kokulara neden olabilir. Mutlaka köprü altlarını ve aralarını diş ipi ve ara yüz fırçası ile temizlemek gerekir.

3-Sakız Çiğneyin: Şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgınızı artırarak ağız temizliğinize yardımcı olur.

4-TarçınKullanın: İçeceklerinizde ve uygun yiyeceklerinizde tarçın kullanabilirsiniz. Tarçın ağız içi bakterilerle mücadelede önemli bir yere sahiptir.

5-Su İçin: Su içmek onlarca diğer yararının yanında dilinizin kurumasını da önleyerek ağız kokusunu önlemeye yardımcı olur. Çok su tüketerek tükürüğün akışkanlığını arttırıp temizlemesine katkısı olur.

6-Burnunuz Tıkanmasın: Sinüzit gibi hava yolu rahatsızlıkları ve burun tıkanmasına neden olan diğer durumlar geceleri ağızdan nefes almamıza neden olur. Bu durum da ağzı ve boğazı kurutarak bakterilerin üremesine yol açar.

7-Basit Şeker Tüketiminizi Azaltın: Basit şekerler yani atıştırmalık tüm şekerli gıdalar diş çürüklerine neden olur.

8-Lokmaları İyi Çiğneyin: Bu sayede yiyeceklerle tükürük salgısı iyice karışır ve ağızda yemek parçası kalma olasılığı azalır. Bu davranış, bakterinin yerinden koparak mideye gitmesine yardımcı olur.

9-Diş İpi Kullanın: Diş ipi, fırçanın çıkaramadığı yerlerdeki bakteri ve yemek artıklarını temizler. Ağzın dar bölgelerinde de biriken yemek artıkları hızlı bakteri çoğalmasına neden olabilir.

10-Sigara İçmeyin: Sigara ve tütün kullanımı ağız için oldukça zararlıdır. Dişlerin üzerinde katran artıkları veya koyu-kahverengi lekeler birikir. Damakta kırmızı renkli iltihap oluşturur. Bu durum da ağzınızın kokmasına neden olur.

20 yaş dişleri tam çıkamadığı durumlarda etrafında yiyecekleri tutan cepler bulundurur. Tam çıkan 20 yaş dişleri bile çok arkada olduğu için temizlenemez. Eğer kullanılmayacak pozisyonda ise öndeki dişlerinizi çürütmesine ve ağız kokusuna sebep oluyorsa mutlaka çektirilmelidir.

Dişlerin iç ve dış çiğneme yüzeylerinin temizliği çok önemlidir. En etkili yol dogru fırçalanmasıdır. Diş ipi kullanımı, ara yüz fırçaları, ağız duşları ilave olarak önerilebilir. Bunu yanı sıra periodik kontroller diş hastalıklarının başında müdahale edilebilmesi için çok önmelidir.2 yılda bir çekilecek panaromik röntgenler aralarda oluşmuş başlangiç çürüklerinin tespiti açısından çok önemlidir. En az altı ayda bir olmak üzere diş hekimine muayene olunması gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.