Ağrısız Doğum İçin ‘Prenses Doğum’u Tercih Edin

17.10.2012
137
Ağrısız Doğum İçin ‘Prenses Doğum’u Tercih Edin

 Ağrısız Doğum İçin ‘Prenses Doğum’u Tercih Edin, abdullah abacıgil, epidural anestezi yöntemi, normal doğum, anne, hamilelik, gebelik, prenses doğum, lokal anestezi Normal doğum eyleminin doğallığını bozmadan, annenin ağrı duymasını engelleyerek doğumun gerçekleşmesini sağlayan ağrısız doğumda Epidural anestezi yöntemi, başka bir deyişle Prenses Doğum, uzman hekim kararında her anne adayına uygulanabilir. Böylece hem anne, hem bebek için mutlu bir doğum gerçekleşir…

Dr. Abdullah Abacıgil
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Doğuma hazırlanan ve normal doğum eylemini bozmak istemeyen anne adaylarının günümüzdeki tercihi “Epidural Anestezi’’ başka bir deyişle Prenses Doğum diye bilinen ağrısız doğum yöntemi.  Dr. Abdullah Abacıgil anne adaylarının merak ettiği konularda aydınlatıcı bilgiler verdi.
 
Doğum Ağrılarının Nedenleri
Dr. Abdullah Abacıgil: Doğum ağrılarının iki temel nedeni vardır; duygusal ve fonksiyonel. Duygusal dendiğinde korku ve edinilen yanlış bilgiler anlaşılır. Tabii ki doğum ağrılarının temel nedeni fonksiyonel ağrılardır. Rahmin kasılması, doğum yolunun açılması, bebeğin hareketleri ve tıbbi girişimler fonksiyonel ağrıların sebepleri arasında sayılabilir.
Epidural Anestezi Nedir?
Dr. Abdullah Abacıgil: Epidural anestezi, bölgesel anestezinin bir çeşididir. Bu konuda uzmanlaşmış anestezi uzmanı tarafından, bel hizasında omuriliği çevreleyen zarın dışındaki bölgeye lokal anestezi ilacı verilir. Böylece doğum ağrısının sinyalleri beyne iletilmeyeceğinden ağrı hissedilmez. Uygulama yerine lokal anestezi uygulandığı için hasta bu işlem sırasında ağrı duymaz. Doğum sırasında verilen ilacın ayarlanmasıyla hastanın sadece ağrısı ortadan kaldırılır. Anne adayının gücü yerinde olacağından doğum eylemi sırasında rahatlıkla yürüyebilecektir.
Epidural Anestezi Kimlere Uygulanabilir?
Dr. Abdullah Abacıgil: Epidural anestezi birkaç sağlık problemi dışında her anne adayına uygulanabilir. Doktorunuz sizin için uygun olup olmayacağına doğum öncesi kontrollerde karar vererek sizi aydınlatacaktır. Ağrısız doğuma karar vermiş anne adayı bu yöntemle rahatlıkla, ağrı duymadan ıkınarak normal doğumunu yapabilir.
Epidural Anestezi ile Ağrısız Doğumun Avantajları Nelerdir?
Anne adayının bilinci yerindedir. Bebeğinin ilk anlarını görebilir ve hemen bebeğini kucağına alabilir.
Annenin gücü yerinde olacağından ağrı duymadan doğumda kaslarını kullanabilir, rahatlıkla ıkınabilir.
Verilen ilaçlar bebeğe geçmediğinden, bebeğin bu olaydan hiçbir olumsuz etkilenmesi olmayacaktır.
Dikiş atılması yada forsepsli doğum gerekse bile başka bir ağrı kesiciye ihtiyaç olmaz.
Sezaryen durumu gerekse bile, buradan verilecek ilaçla ameliyatı yapılabilir. Sezaryen de bile anne çocuğunu doğar doğmaz görebilir.
Epidural Anestezi Uygulamasında Ağrısız Doğumun İstenmeyen Etkileri Var mıdır?
Dr. Abdullah Abacıgil: İstenmeyen etkileri oldukça nadirdir; ancak bütün tıbbi uygulamalar gibi bunun da yan etkileri olabilir. Sık görülmese dahi tansiyon düşüklüğü olabilir, ancak doktorunuz bunun önlemini alacaktır. Az da olsa sırtınızda kataterin yerleştiği yerde birkaç gün önemsiz derecede bir his olabilir. Çok seyrek görülse de baş ağrısı olabilir. Böyle bir durumda yine anestezi uzmanınız tedavinizi yapacaktır. Bütün bu yan etkilerin tamamı ciddi olmayan ve tamamen düzelen etkilerdir. Hastanemiz anestezi uzmanları ağrısız doğum konusunda oldukça tecrübeli bir ekip olarak çalışmakta ve bu hizmeti 24 saat kesintisiz yerine getirmektedir.
Uygulanan İlacın Anneye ve Bebeğe Etkisi Nasıldır? 
Dr. Abdullah Abacıgil: Uygulanan ilaç sadece ağrı yollarına etki edeceğinden ve ilaç miktar olarak çok düşük olduğundan, anneye ve bebeğe bir zararı olmamaktadır. Bilakis, ağrı ortadan kalktığı için anne rahat, stressiz bir şekilde doğumu doya doya yaşayacaktır. ‘Anne mutlu = bebek mutlu’dur. Ayrıca deneyimlerimize göre genellikle doğum süresi bu yöntemde kısalmaktadır.
Epidural Anestezi Nasıl Uygulanır?
Doğum ağrıları başlayıp düzenli hale geldikten sonra, oturur ya da yan yatmış durumdayken bel bölgesi ilaçla temizlendikten sonra yüzeysel olarak uyuşturulur. Bu işlem için özel yapılmış bir kateter bel bölgesine yerleştirilerek kateter içinden ağrı kesici ilaç verilir. Doğum ağrıları azalarak 10-15 dakikada tamamen kaybolur.
Epidural anestezi uygulanmış halde normal doğum yapılamamış, sezaryen gerektiren bir doğum olsa da, bu kateter içinden verilecek ilaçlarla hasta genel anestezi almadan epidural anesteziyle rahatlıkla ameliyatını olabilir.
Sonuç: Epidural anestezi, hem normal hem de sezaryen ile doğumların son derece konforlu geçmesini sağlayan ve 25 yıldır modern tıpta yeri olan bir uygulamadır. Her anne adayı bu uygulamadan yararlanması için teşvik edilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.