Akılcı İlaç Kullanımı Ve HIV/AIDS

Akılcı İlaç Kullanımı Ve HIV/AIDS

Öner Süzer, Hüzeyin Yılmaz, Burçak Deniz DedeoğluTüm dünyada ilaçların yaklaşık %50’si uygunsuz şekilde kullanılıyor.

Prof. Dr. Öner Süzer – Türk Farmokoloji Derneği
Dr. Hüseyin Yılmaz – İl Sağlık Mdr. Yrd.
Uzm. Dr. Burçak Deniz Dedeoğlu – AİK Şube Mdr.

Yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımının çeşitli boyutlarda sorunlara neden oluyor. Gereksiz kullanılan ilaçlar hastalarda direnç gelişimlerine neden oluyor, öte yandan da yüksek ilaç harcamalarının sosyal güvenlik kurumlarına ağır bir yük getiriyor. Küresel olarak alınan doğrudan önlemler yanında, dolaylı önlemlerden biri olarak Türkiye’de de “Akılcı İlaç Kullanımı (AİK)” uygulamaları devreye girdi.

 

İlaç; doğru kullanılırsa etkilidir
Türkiye’de ilaca erişimde sıkıntı yaşanmamaktadır. Ancak ihtiyacın dışında ilaç kullanımı görülmektedir. Gereksiz ilaç kullanımın önüne geçmek ve ilaçları yeterli dozlarda kullanılmasını ve bilinçli ilaç tüketimini sağlamak amacıyla yeni yapılanma çalışması yürütmekteyiz

Akılcı İlaç Kullanımı’nın ülkemiz için de son derece önemlidir. Hekimlerin ilacı tanıması ve buna uygun olarak reçete etmesi gerekmektedir. İlaç kullanıcısını da bilgilendirmek, diğer sağlık çalışanlarını ve eczacıları bilinçlendirmek gerekmektedir.

Hangi ilacın kullanılacağına karar veren hekim, ilacı uygun şartlarda sağlayan eczacı ve ilacı uygulayan hemşire veya hasta, akılcı ilaç kullanımının sağlanmasında sorumluluk sahibi taraflardır.

Etkinlik, Güvenlik, Uygunluk, Maliyet.
Akılcı ilaç kullanımında sağlık hizmeti kalitesini arttı. Hekim kısa yoldan tedavi edebiliyor. Hasta sağlığına çabuk kavuşuyor ve hükümet açısından da düşük maliyetli oluyor.

Toplumda HIV/AIDS konusunda farkındalığın arttırılması gerekliliğine vurgu yapmamızda fayda var.

HIV pozitifler için doğru ve etkin tedavi önemlidir
HIV ve AIDS, tedaviye uyumun %95’in üzerinde olması gereken kronik bir hastalıktır. HIV pozitif kişilerin tedavilerine kesintisiz devam etmeleri önemlidir. ARV (HIV’i baskılayan) tedaviler HIV pozitifler için hayati önem taşımaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.