Aktif Yaşam, Sağlıklı Toplum

Aktif Yaşam, Sağlıklı Toplum

Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) “Aktif Yaşam, Sağlıklı Toplum” projesi kapsamında, Onaranlar Kulübü ve Beşiktaş Belediyesi iş birliği ile Beşiktaş’taki Yeşim Parkı’nda açılışı gerçekleştirilen alan tüm İstanbulluların hizmetine sunuldu.

—-

Türk Kardiyoloji Derneği (TKD), “Aktif Yaşam, Sağlıklı Toplum” projesi kapsamında, hareketle desteklenen sağlıklı bir yaşamı teşvik etmek için her yaştan bireyin faydalanabileceği “Aktif Yaşam Alanı”nın açılışını Boehringer Ingelheim’ın koşulsuz katkılarıyla gerçekleştirdi.

Hareketsizliğin kalp hastalıklarının başlıca risk faktörleri arasında yer aldığına dikkat çeken Türk Kardiyoloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Değertekin “Kalp hastalıklarından korunmanın en önemli yollarından biri, egzersizi günlük yaşamın parçası haline getirmek. Yürüyüş ve egzersiz, yorgunluk şikayetlerini azaltır, egzersiz kapasitesini artırır.  Bu nedenle, haftada en az 5 gün, 30’ar dakika egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmek önem taşır. Parklardaki spor alanlarını değerlendirmek yine günlük hareket ihtiyacını karşılayacaktır. Hareket hayatınızda yer ettikçe, kalp sağlığınızın yanı sıra tüm vücudunuzun ve hatta ruh sağlığınızın daha iyi bir hale geldiğini göreceksiniz” dedi.

Kadınların 3’te 1’i diyabetik ya da hipertansiyon hastası

Her yıl tüm dünyada 17,1 milyon kişi kalp hastalıkları ve inme nedeniyle yaşamını kaybediyor. Dünya Kalp Federasyonu; tütün kullanımı, sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite yoksunluğu gibi başlıca risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile bu hastalıklara bağlı erken ölümlerin en az yüzde 80’inin önlenebileceğini tüm dünyaya duyuruyor.

Türk Kardiyoloji Derneği Kalp Yetersizliği Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Özlem Yıldırımtürk “Özellikle yaşlı nüfusta ve kronik hastalıklara sahip bireylerde kalp yetersizliğinin görülme riski artıyor. Ülkemizde kalp yetersizliğinin erişkin nüfusta görülme sıklığı yüzde 2,9 olarak belirtilirken, bu da yaklaşık 2 milyonun üzerinde hastayı ifade ediyor. Türkiye’deki kalp yetersizliği hastalarının yaş ortalaması 68 iken, erkekler kadınlara göre daha genç yakalanır. Erkeklerde sıklıkla kalp damar hastalıkları kalp yetersizliğine sebep olurken, kadınlarda hipertansiyon, tiroid hastalıkları ve obezite kalp yetersizliğine adeta davetiye çıkarıyor” diye konuştu.

Birbiriyle bağlantılı kalp-damar, böbrek ve metabolizma hastalıklarına dikkat çeken Türk Kardiyoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Bülent Mutlu “Ülkemizdeki kadınların yaklaşık üçte biri diyabetik iken, üçte birinde ise hipertansiyon ve obezite giderek artıyor. Küresel ölçekte bir milyardan fazla insanı etkileyen kalp-damar, böbrek ve metabolizma hastalıkları, dünya çapındaki ölümlerin önde gelen nedeni olup her yıl 20 milyona yakın ölüme sebep oluyor. Bu kalp-damar, böbrek ve metabolizma hastalıkları birbiriyle bağlantılıdır, bir arada görülür ve birbirini şiddetlendirebilir; dolayısıyla hastaların yaşamları üzerinde ciddi bir yük yaratabilir. Kalp-damar, böbrek ve metabolizma hastalıkları tek başına bulaşıcı olmayan hastalıklardan ölüm nedenlerinin yaklaşık yarısını oluşturmaktadır”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.