Akupunkturla Bel Ağrılarının Tedavisi

17.10.2012
60
Akupunkturla Bel Ağrılarının Tedavisi

Dr. İsmail Ağar & Dr. Seran GöçerBel ağrıları çok geniş bir spektrumda ele alınır…

Dr. İsmail Ağar
Dr. Seran Göçer
Estetik ve Zayıflama Uzm.

1 – Keskin, bıçak tarzında ve yayılıcı tip ağrı:Sıklıkla ağır kaldırma veya bükülmeler sonucu oluşur. Bel ağrılarının % 1-2’si bu tiptir. En iyi tedavi cerrahi müdahaledir. Çok nadir görülür, bel disklerin ani fıtıklaşmasıdır.

2 – Durgun, sızlayıcı, yaygın tip ağrı: Kalça ve bacaklara da yayılabilir. En sık görülen tiptir.Bel incinmeleri başlıca sebeptir. Yetersiz egzersiz, kas iskelet sisteminin gevşemesi ve güçsüzleşmesi psikosomatik sebepler ve fazla kilolar bu tipin başlıca sebepleridir. Tedavi edilmezlerse tam fıtıklaşmaya gidebilirler. Akupunktur ve mikroenjeksiyon ( mezoterapi) yöntemleriyle kısa sürede tedavi edilebilir.

3 – Dejoneratif ve ilerleyici tip ağrı: Orta göğüsten bacak ve dizlere kadar yayılabilir. Her iki bacakta da uyuşukluk ve bitkinlik hissedilir.Akupunktur oldukça yararlı bir yöntemdir.

Diz kireçlenmeleri ise Akupunktur tedavisinden iki yönde fayda görürler.

1 – Kireçlenmeye bağlı oluşan eklem hareketlerinde kısıtlanma azalır. Eklemlerin hareket kabiliyeti artar.

2 – Uzun süreli tedavi ile vücudun tamir sistemi devreye girerek artrozlar (kireçlenmeler) yumuşar ve geriler. Ayrıca diz artrozlarında eklem içi enjeksiyonlar da tedavinin etkisini arttırır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.