Aldığımız Süt ve Yoğurt Ne Kadar Sağlıklı?

15.10.2012
49
Aldığımız Süt ve Yoğurt Ne Kadar Sağlıklı?

Süt ve elbette bir süt ürünü olan yoğurt sofralarımızın vazgeçilmezi. Daha doğrusu bugüne kadar öyleydi… Çünkü uzmanların görüşlerine bakılırsa ne içtiğimiz süt gerçek süt ne de yediğimiz yoğurt gerçek yoğurt…

Dr. Yavuz Dizdar – Onkoloji Uzmanı

Prof. Dr. Ahmet Aydın – Çocuk  Metabolizma ve Beslenme Uzmanı

Kanser artışının nedeni süt ve yoğurttaki bozulma

Yoğurt alırken ekşiyebilen yoğurdu tercih etmek gerekir. Bu ekşime, yoğurdun doğal, antioksidan özelliği nedeniyle gerçekleşir. Piyasadaki yoğurtlarda bu özellik yok. Yoğurtlar, süt peltesine benzer şekilde üretiliyor. Bunun için ya mayanın genetiğiyle oynuyorlar ya da içine jelatin katıyorlar. Kaymaklı yoğurtlardaki gerçek kaymak değil, üzerine sonradan eklenen bir madde.

Pastörize süt, uzun ömürlü süt ve çiğ süt arasındaki fark nedir?:

Pastörizasyon, sütün yüksek sıcaklıkta kısa süre HTST denilen bir yöntem kullanılarak ya yaklaşık 70-75 derece sıcaklıkta 15 saniye ya da 90 derece sıcaklıkta 1 saniye bekletilmesi usulü ile uygulanan bir işlem. Pastörizasyonun başarılı olabilmesi için sütteki bütün enzimlerin tahrip olması şartı aranıyor. Kutu sütlerde ise çok daha yüksek ısıl işlem (UHT-Ultra High Temperature) kullanılıyor. UHT’li sütler 135-150 derece sıcaklıkta 2-4 saniye ısıtılıyor. Klasik kaynatmada ise çıkıla sıcaklık yavaş yavaş 95-100 derecedir. Genellikle bir taşım kaynatılır.

UHT’li süt 4 ay bozulmadan kalabilirken, pastörize şişe süt 3 gün dayanıyor. Kaynatılan sütün dayanma süresi ise birkaç saatten fazla olmuyor.“Bütün ısıl işlemler hem hastalık yapan (patojen) hem de faydalı (probiyotik) mikropları öldürüyor. Üreticiler, sütteki faydalı bakterileri tahrip ettikleri için bunların ürettikleri enzim ve vitaminleri de tahrip ediyorlar. Yoğurdun raf ömrünü uzatmak için de faydalı mikropları (probiyotikleri) öldürüyorlar.

Uzun ömürlü süt ve yoğurt neden zararlı?

Bağırsaklarınızdaki mikropların görevlerinden biri K vitamini, biyotin, B12 vitamini ve niasin gibi çok önemli vitaminlerin sentezini yapmak. Eğer ekşimeyen yoğurtlar yerseniz bu vitaminlerin eksiklikleri oluşur, hele diğer tükettikleriniz de paketlenmiş gıdalarsa. Probiyotikten fakir gıdalarla beslendiğinizde bağırsağınızdaki zararlı mikroplar aşırı ürer. Teşhis edilmelerini kolaylaştıran bariz bir belirtiye neden olmadıkları için düşük zeminli kronik bir enfeksiyona yol açar. Sedef gibi birçok romatizmal hastalığın, otizm ve multipl skleroz gibi nöropsikiatrik hastalığın altında da bağırsak florasının yetersizliği yatar.

Hangi sütü içmeli, hangi yoğurdu yemeliyiz?

Uzmanlar, tıpkı eskiden olduğu gibi yine açıkta satılan sütü alıp kaynattıktan sonra içmemizi ve ya ekşiyen doğal yoğurt almamızı ya da yoğurdumuzu da bu çiğ sütten kendimizin mayalamasını öneriyorlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.