Alerjisi Olanlar Dikkat!

Alerjisi Olanlar Dikkat!

Sonbahara girdiğimiz şu günlerde, havaların sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte özellikle alerjisi olan hastaların dikkat etmesi gerekiyor… Peşpeşe yaşanan aksırıklar, burun akıntısı, gözlerde kızarma ve sulanma, göz yaşlarının kontrolsüzce akması gibi durumlar sonbahar nezlesinin belirtileri arasında yer alıyor. Bahar aylarında ve sonbahar gibi ara mevsimlerde sık görülen saman nezlesi (alerjik rinit), birçok kişinin yaşam kalitesini bozabiliyor.

Op. Dr. Coşkun Şanverdi

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Alerjik Rinit…

Alerjik hastalıklar her yaşta ortaya çıkabilir ancak genelde 1-20 yaş arası başlar. Hastalığın burunda kaşıntı, sulanma, hapşırma, aksırma nöbetleri, damakta kaşınma, öksürük ve boğaz ağrısı, boğazı temizleme isteği, gözlerde sulanma ve kaşıntı gibi temel belirtileri olabilir.
En sık görülen alerjik hastalıklar arasında olan hastalığın toplumun yaklaşık yüzde 20’sini etkilediğini anımsatan, her yıl çok sayıda insanın alerjik rinite yakalanıyor.

Alerjik rinitin ortamda bulunan bir alerjinin (polenler, hayvan tüyleri, toz parçacıkları gibi), nefes alma sırasında buruna alındığını, burnun iç yüzeyine yapışması ile alerjene karşı hassasiyet, olan kişilerin burnunda mikrobik olmayan bir iltihap sonucu ortaya çıkan şikayetlerle kendini gösteriyor.
Polenlere dikkat!
Sanılanın aksine polenler bitkinin cinsine göre yalnızca ilkbahar mevsiminde değil bütün sene boyunca havaya salınırlar.Burun tıkanıklığı sonucu ağızdan nefes alındığında dışarıdan gelen polen tozları ve hava süzülmeden direk içerisindeki yabancı maddelerle birlikte akciğere gitmektedir. Bu hava soğuk olursa akciğerleri üşütür. Tozlu hava boğazı tahriş eder. Kuru hava ise akciğeri ve solunum yollarını kurutabilir.
Burun tıkanıklığı sonucunda ağızdan alınan nefes, dudakların kurumasına ve çatlamasına, dişetlerinde gerilmelere, dilde kuruluğa neden olur. Bunun sonucunda kronik faranjit ortaya çıkabilir. Burun tıkanıklığı tedavi edilmediği durumda zamanla bronşit ve akciğerlerde başka sorunlara yol açabilir.

Alerjik rinit tedavisinde temel yöntem alerjenden korunmaktır. Polen alerjisinde bu pek kolay değildir ve tam olarak gerçekleştirilemez. Polenlerin en fazla uçuştuğu sabahları saat 05.00 ile 10.00 arası açık havaya çıkılmamalı, ağız ve burnu kapatan maskeler kullanılmalı, araçta giderken camlar açılmamalı, dışarıda gözlük ve şapka kullanılmalı, gözlükler her gün yıkanmalı, alerjiye karşı doktora başvurulmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.