Alışveriş İçin Bayramı Bahane Etmeyin!

Alışveriş İçin Bayramı Bahane Etmeyin!

Yeni kıyafet, ayakkabı, çanta bayram alışverişi ile özdeşleşmiştir. Bayram geldiğinde kadınlar gardrobun karşısına geçip ‘Bayramda giyecek hiçbir şeyim yok’ diyerek alışveriş için sebep oluşturur. Uzmanlar alışveriş hastalığı için bayramın bahane edilmemesi konusunda uyarı da bulundu.

Uzman Psikoloğu Gülşah Yahşi

Bayram insanlara duyulan saygı ve sevgiyi göstererek manevi duyguları okşamaktır. Bayrama hazırlık amacıyla yapılan aşırı alışveriş yapmamak gerekir. İhtiyaç dışı birçok şeye sahip olma arzusuyla yapılan alışveriş bayramın ruhuyla örtüşmez. Bayram alışverişi o gününe özel saygı ve sevgiden kaynaklanan ‘temiz, düzenli görünme’ amacı taşımalıdır.

İhtiyaç olmayan birçok şeyi satın almak, alınan  her yeni ürünle mutluluk artıyor ve satın alınmadığında ciddi olarak üzüntü duyuluyor, indirimlere kanıp kredi kartlarına borçlanıyor ve bu davranış karşısında kontrol kaybedildiği hissediliyorsa alışveriş hastalığı (kompülsif satın alma) tanısı konabilir. Bu noktada mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Alışveriş Hastalığı (Kompulsif Satın Alma) Nedir?

Alışveriş hastalığı olan kişi, alışveriş öncesinde inanılmaz bir istek ve mutluluk yaşarken; alışverişin ardından suçluluk ve üzüntüye bürünür. Yaşadığı bu gerilimi azaltmanın çözümü yine alışverişte bulur. Bu döngü normalden sapmış bir şekilde devam eder. Burada kontrol edilemez bir ihtiyaç dışı satın alma söz konusudur.

Bu hastalık daha çok kimlerde görülür?

Yüksek sosyoekonomik düzeydeki ailelerde; yani çocuklarının isteklerini, tüm ihtiyaçlarını maddiyatla karşılayabileceğine inanan ailelerin çocuklarında daha fazla görülür. Anne babalar çocuklarına doyurucu bir iletişim sağlayamadıklarından aradaki bu boşluğu parayla satın aldıkları şeylerle doldurmaya çalışır. Hastalığın ortalama başlangıcı 17-30 yaş arasındadır, kadınlarda daha sık görülür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.