Alzheimer Riskini Azaltmak İçin Dengeli Beslenin Sporu İhmal Etmeyin

Alzheimer Riskini Azaltmak İçin Dengeli Beslenin Sporu İhmal Etmeyin

Yaşam sürelerinin uzamasıyla Alzheimer hastalığı gibi yaşlılık hastalıkları daha sık görülüyor. Araştırmalara göre Türkiye 2050 yılında dünyada en fazla Alzheimer hastası olacak  ülkelerden biri. Hastanın beyin hücrelerini harap eden Alzheimer, kişinin belleğini, konuşmasını ve karar vermesini etkiliyor.

Dr. Ayhan Tokgöz

Alzheimer hastalığı, yaşlılıkta en çok görülen hastalıklar arasında yer alıyor. Genellikle 60 yaşından sonra başlayan Alzheimer, 65 yaş üstü kadın ve erkeklerin yüzde 5’inde görülüyor ve bu oran beş yılda bir iki katına çıkarak artıyor. Alzheimer hastalığının tipik olarak geçici unutkanlıklar, gündelik yaşamdaki eşyaların adını hatırlayamama ve duygusal değişiklikler ile başlar. Hastalık ilerledikçe kişi yakın tarihli olayları, isimleri ve yüzleri hatırlayamaz, söylenenleri anlamakta güçlük çeker. Parasını idare edemez, çevresindekilere ilgisini yitirir, başkalarının ona zarar verdiğini düşünmeye başlar, nedensiz ağlama krizlerine girebilir, yaşadığı yeri hatırlayamaz ve kaybolabilir. Bağımsız bir yaşam sürmek olanaksız hale gelir ve hasta yakınlarından/bakıcılarından destek almak zorunda kalır. Beslenmesi, temizlenmesi ve giyinmesi için destek gerekir. Hastalık ilerledikçe fiziksel hareketliliği azalır, temel bedensel gereksinimlerini kontrol edemeyebilir ve idrar kaçırma ve dışkı kontrolü kaybı gibi sorunlar başlayabilir. Sözel iletişim ileri derecede sınırlanır ve hasta tekerlekli sandalyeye bağlı hale gelebilir veya yatalak olabilir. Bu hastalar yeni doğmuş bir bebek gibi bakıma gereksinim duyarlar. Bu dönemde ortaya çıkabilecek herhangi bir ek hastalık veya yeterli su içememe bile hastanın genel durumunu hızla kötüleştirebilir ve hasta kaybedilebilir.

Yaşlı bir hastada unutkanlık ve duygusal değişiklikler görüldüğünde mutlaka bir nöroloji uzmanına başvurulması gerekir. Alzheimer hastalığının şifa sağlayan bir tedavisi yoktur, ancak erken tanı ve tedavi ile belirtiler geciktirilebilir hatta iyileştirilebilir.

Hastalık sürecinin hasta ve yakınları için oldukça zorlu bir süreçtir. Çevresindekiler için bazen çok zor olsa da kendisi çocuk gibi davrandığı halde, ona sevilen ve sayılan bir yetişkin gibi muamele edilmeli, hastanın ifade etmeye çalıştığı duyguları ve istekleri dikkate alınmalıdır. Hasta mümkün olduğunca alışkın olduğu, bildiği ortamda, güvenli ve sakin bir yaşam sürdürmeli, hastalığını bilen, deneyimli ve şefkatli insanlar tarafından bakılmalıdır. Hasta yakınlarının da bu uzun ve zorlu süreçte kendileri ile ilgili gereksinimleri olabileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple hasta yakınlarının kendilerine zaman ayırması çok önemlidir.

Anne veya babada Azheimer hastalığı olmasının kişideki riski artırır. Riski azaltmak için yapılması gerekenler:

Dengeli beslenin, doymuş yağlardan kaçının. Akdeniz beslenme şekli uygun bir seçimdir. Haftada 5 gün ve günde en az 30 dakika yaşınıza uygun spor yapın. Sağlıklı olduğunuz kiloyu koruyun. Sigara içmeyin. Genel sağlık önerilerine uyun. Özellikle 40 yaşın üzerindeyseniz düzenli sağlık kontrollerinizi yaptırın. Fiziksel, sosyal ve zihinsel aktivitelerin yer aldığı aktif bir hayat sürün.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.