Ani Hava Değişimleri Sağlığımızı Tehdit Ediyor

Ani Hava Değişimleri Sağlığımızı Tehdit Ediyor

İsmail Yağız,grip,nezle,soğuk algınlığı,tedavisi,bağışıklık sistemi,hastalıklar,ani hava değişimleri,sağlık,vitaminler,mineraller,sağlıklı beslenme,spor,aşı,grip aşısı,h1n1,influenza,kış hastalıkları,bahar,zatürre,pnömokok,uyku,enfeksiyon,Havalar bir ısınıp bir soğuyor. Bir gün güneşli bir gün yağmurlu derken gün içinde farklı saatlerde farklı hava koşulları ile de karşılaşmak mümkün. Sabah evden çıkarken “hava güneşli” diye giydiğimiz tişört öğlen hava kapayınca bizi üşütürken, “hasta olmayalım” diye giydiğimiz hırka, ceket hava yeniden açınca terlememize neden oluyor. Hal böyle olunca ani ısı değişiklikleri bizi hasta ediyor.
Uz. Dr. İsmail Yağız

Yurt genelinde sıcaklık inip çıkması ve havanın değişken olması insan hayatını tehdit eder hale geldi. Ani hava değişimleri insanın adaptasyon mekanizmasını bozduğundan üzerinde durulması gereken bir konu.

Vücutta pek çok değişiklik meydana geliyor
Yaşamın devamı için insan bedenin belli bir derece olması gerekmektedir. Bu ısı 36,5-37 derecedir. İnsan vücudu içinde sürekli gerçeklesen birçok kimyasal reaksiyon enerji sekline dönüşür ve bu ortaya çıkan enerjinin büyük kısmı ısı enerjisidir. Ortaya çıkan ısı nedeniyle termoregülasyon önemli hale gelir ve bu ısı radyasyon, iletim, ısıyayım ve buharlaşma yöntemleriyle vücuttan uzaklaştırılır.
İnsan vücudunun ısı ayar merkezi “hipotalamus” denen beyinin özel bir bölümüdür. Çeşitli uyarıları algılayan bu yönetim merkezi vücudun ısısını kan damarları, ter bezleri, akciğer, deri, böbrekler, böbrek üstü bezleri, yağ dokusu, kaslar ile dengelemeye çalışır. Bu düzenleme sırasında damarlar genişler, büzülür, ter bezleri salgılarını artırır veya azaltır, solunum derinliği ve sıklığı azalır veya artar, terleme duygusu veya üşüme duygusu ortaya çıkar, böbreklerden su tutulur veya atılır. Bu mekanizmalara uygun davranılmadığı takdirde insan sağlığı tehdit altında kalabilir.
Hava değişimleri neden tehlikeli?
Isı, basınç, rüzgar gibi dış hava koşullarının değişmesi ısı düzenleme mekanizmalarını hazırlıksız yakalayarak hastalık nedeni olabilirler. Bağışıklık sistemi de bu mekanizmalarla beraber çalıştığından vücut direnci düşebilir. Özellikle mevsim geçişleri ani hava değişiklerinin yaşandığı dönemlerdir. Gece gündüz ısı farkı, nem ve basınç farkları havada dolaşan partikül miktarlarında değişimler yaratır. Dolaşan partiküllerin enfeksiyon etkeni olabilmesi partikül sayısının yükü, hastalık yapma gücü, konakçının savunmasının direncine bağlıdır.

Bu dönemde hastalıktan nasıl korunuruz?

1. Sağlıklı beslenme: İyi bir vitamin ve mineral desteği, besin çeşitliliği iyi bir savunma mekanizması yaratır.

2. Mevsimlere uygun giyim tarzı: Yazın acık renkli, kışları ise koyu renkli ve hava dolaşımına izin veren giyeceklerin giyilmesi gerekir. Soğuk bölgelerde uç bölgelerin korunmasına yönelik eldiven, şapka, atkı, içlik kullanılması önemlidir.

3.Kapalı ortamların iyi havalandırılması, iyi temizlenmesi

4.Koruyucu aşılar: Kış geçişleri enfeksiyonlar açısından riskli dönemler olduğundan Pnömokok (zatürre) ve influenza (grip) aşılarını yaptırmak ek fayda sağlar.

5. İyi uyku alışkanlığı

6.Bağışıklık sistemi güçlendirici takviyeler: Arı poleni, B- karoten, vitamin kompleksleri, Koenzim, gotu kola, yeşil çay, maitake mushroom bunlar arasında sayılabilir.

7.Enfeksiyon belirtileri bulunanların en yakın sağlık merkezine zaman geçmeden ulaşması.

8.Spor iyi bir bağışıklık sistemi güçlendiricisidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.