Anne Adayları Domuz Gribinden Nasıl Korunabilir?

17.10.2012
44
Anne Adayları Domuz Gribinden Nasıl Korunabilir?

grip,h1n1,domuz gribi;kaan kocatepe;influenza,nezle,soguk alginligi,hapsurma,Anne Adayları Domuz Gribinden Nasıl Korunabilir?Domuz gribi salgınında risk grupları arasında anne adayları da ilk sıralarda gösterildiği için hamile bayanlar korku içinde. Aslında hamilelerin risk grubu içinde sayılmasının belli başlı nedenleri var ama bu kadar vurgulanması gerekli mi? İşte bu konuda merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları…

Op. Dr. Kaan Kocatepe

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

 

-Domuz gribi neden bu kadar önem kazanıyor?

Anne adaylarının risk grubunda olduğu bu kadar vurgulanmalı mı? Bence hayır. Onların risk grubu altında sayılmasının iki tane nedeni var. Birincisi; hamilelik, direncin yani bağışıklık sisteminin kısmen baskılandığı bir dönemdir. Çünkü anne adayı, içerisinde yarısı babaya ait olan kromozomlardan oluşan bir canlıyı taşır ve onu vücudundan reddedip de atmasın diye anne adayının bağışıklık sistemi baskılanır. Nasıl ki böbrek, yabancı bir böbrek takıldığı zaman hemen onu atıyorsa, hamilelikte de durum böyledir. O yüzden hamilelikte bağışıklık sistemi biraz zayıflar. Tabi ki bağışıklık sistemi zayıflayınca birden enfeksiyon patlaması yaşanmıyor. Hamilelerde enfeksiyon görülme oranıyla diğer insanlarda enfeksiyon görülme oranı hemen hemen aynıdır. Anne adaylarının risk grubunda yer almasının ikinci nedeni de; domuz gribinin en korkulan komplikasyonu olan zatürreeye yakalanma riskidir. Zatürreye yakalanmaya yol açan en önemli riskler de altta yatan akciğer ve kalp hastalığıdır. Hamilelik elbette kalp veya akciğer hastalıklarından farklıdır fakat akciğerler bebek tarafından biraz baskıya uğradığı için ve akciğerin genişlemesi biraz daha az olduğu için hamilelik domuz gribi açısından daha doğrusu grip açısından risk grubudur ve hamilelere aşı önerilir.

-Domuz gribi nasıl bir hastalık?

Domuz gribinin en önemli iki özelliği kolay bulaşması ama yaptığı enfeksiyonun çok hafif geçmesidir. Sağlık Bakanlığı testleri 250TL’ye yaptığı için kimse testleri yaptıramıyor doğal olarak. O yüzden de şimdi kimin ne kadar domuz gribi geçirdiğini bilmiyoruz. Ama bildiğimiz bir gerçek var ki bu grip zaten sık görülen bir durum. Peki gripten korunmak için ne yapmak gerekir? Geçen seneye kadar ne yapıyorduysak yine onları yapacağız.

– Çok fazla alışveriş merkezlerine çıkmayacağız.

-Aksıran, tıksıran kimselerden uzak duracağız.

-Ellerimizi akşam eve geldiğimiz zaman yıkayacağız.

-Ekstra önlem olarak da, yurtdışında çok yaygın olarak kullanılan fakat bizde moda olmadığı için  pek yaygın olmayan maskelerin kullanılması. Uzakdoğu ülkelerinde kışın herkes maskeyle dolaşıyor.

Bu gribin zaten dünyayı kasıp kavurmayacağı ortaya çıktı. Bu tartışmalar belki bizde iki aydır yapılıyor ama Mayıs ayından bugüne kadar Amerikan basınında sürekli olarak ”Hamile kadınlar öldü.” gibi haberler yapılıyor. Yani ölüm tabi ki kötü bir şey fakat her ölümü biz gazeteye taşıyamayız ki. Maalesef basın bu olayın üzerine çok geliyor. Bizi yöneten kimselere baktığımızda bile bir devlet politikasının olmadığını görüyoruz. Meclistekilerin , “Ben aşı yaptırmıyorum.” şeklinde konuşmamaları gerekir. Öyle denince bende bile bir şüphe oluşuyor. Yani bir devlet büyüğümüz neden aşı yaptırmıyor acaba diye düşünüyorum. Normalde bizim çocuğumuza aşılar yapılırken elimize imzalamamız için daha önceden bir kağıt getirmediler. Ama şimdi, domuz gribi aşısı yaptırmak istiyorsanız, “Evet imzasını basın.” denilince insan düşünüyor. Geçen sene aşı yapılırken bu koşul neden yoktu ki? Böyle olunca tabi ki kimse aşı yaptırmaya yanaşmaz. Peki aşı yaptırmak gerekli mi? Böyle bir imkan varken elbette yaptırılabilir fakat yaptırılmazsa çok büyük ihtimalle bir şey olmaz. Örneğin, grip aşısını ben hayatımda hiç yaptırmadım ve bir şey de olmadı. Öte yandan, eşim her yıl grip aşısı yaptırmasına rağmen her yıl da grip olur.

-Hamileler vücut bağışıklık sistemimi daha dayanıklı hale nasıl getirebilirler?

İlk olarak, beslenmede özellikle C vitaminine odaklanılmalıdır. Çünkü C vitamini bağışıklığı hayli güçlendirir. İçerisinde çinko barındıran sebze ve meyveler tüketilmeli. “Çinko ve C vitamini” bağışıklık için anahtar kelimelerdir.  Ayrıca bizim önerdiğimiz multivitamin preparatlarında da çinko ve C vitamini yeterince mevcuttur. İkinci olarak, bağışıklık sisteminin en büyük düşmanı yorgunluktur. Bu yüzden, istirahatımıza çok önem vermeliyiz ve düzenli uyku uyumalıyız. İstirahattan kasıt uyku uyumak değildir. En azından bir şey yapmadan uzanmak istirahattır. Bir diğer husus da stresten uzak durmaktır. Stres de çok ciddi olarak bağışıklığı sekteye uğratır. Stresli insanlar daha kolay enfeksiyona yakalanırlar. Bağışıklık sistemi, stresli insanlarda daha zayıftır. O yüzden stresten de uzak durmalıyız. Bazı net noktalar var ve bu noktaları vurguladığımız zaman domuz gribi korkusunu yenebiliriz.

–          Öncelikle; domuz gribinin asla söylenildiği gibi dünyayı kasıp kavuran bir enfeksiyon olmayacağı açıkça ortaya çıkmıştır. Çünkü öyle olsaydı bu durum şu ana kadar gerçekleşirdi.

–          İkincisi; domuz gribinin öldürücülüğü çok çok azdır.

–          Üçüncüsü; şu anda toplumda, “Ben hiç grip geçirmedim” diyenlere bile kan testi yapılsa önemli bir kısmında domuz gribi çıkacaktır. 

–          Dördüncüsü; domuz gribi bebekte sakatlık yapmaz.

–          Beşincisi; gebelikte en sık korkulan komplikasyon zatürre olduğu için ve bu da çok ender görülen bir şey olduğu için, eğer anne adaylarının ekstradan kronik bir hastalığı yoksa o zaman, “Domuz gribi olursam bir problem olur mu?” diye endişelenmelerine gerek yoktur. Aşı konusuna gelince, Amerika’dan gelecek olan ve içinde ek madde bulundurmayan aşı, çok büyük ihtimalle zarar veren bir aşı değil. Zaten diğeri de çok büyük ihtimalle zarar veren bir aşı değil. Bana yöneltilen “Kesinlikle aşı yaptırılmalı mı?” sorusuna ben, “Kesinlikle yaptırılması gerekli değil. Ama yaptırılması da zararlı değil.” diyorum.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.