Anne Depresyonu Çocuğu Şişmanlatıyor

Anne Depresyonu Çocuğu Şişmanlatıyor

calisan-anneler-vicdan-azabi-cekmemeliÇocuğunuzun şişmanlamasını istemiyorsanız ve depresyondaysanız bir an önce çıkmanız gerekecek. Evet, depresyon, mutsuzluk, sıkıntı ve stres sadece sizi değil çocuğunuzu da şişmanlatıyor.

 

Dr. Ayça Kaya

İç Hastalıkları Uzmanı

 

Annesi sıkıntıda olan çocukların daha şişman olduğu artık bir çok klinik araştırma ile kanıtlandı. Anne strese girdiğinde çocuğu ile ilgilenme süresi azalır. Annenin sadece kendi öz bakımı değil eve olan ilgisi hayata olan ilgisi de azaldığı için çocuk tek başına kalır. Tek başına ilgisiz kalan çocuk da daha düzensiz beslenme saatleri, daha düzensiz beslenme içerikleri, daha düzensiz uyku saatleri, daha çok abur-cubur ve paketli ürünler tüketme alışkanlıkları, daha az hareket etme düzeyi ve daha uzun televizyon ya da bilgisayar başında geçirilen süreler yaşar.

Annenin aile için yemek yapması, uyku ya da uykusuzluk süreleri bile çocuğu direkt etkiler.

Mutlu anlarınızı hatırlayın…

Daha az ilgili, daha az yemek yapan, daha çok uyuyan ya da uykusuzluk çeken anneden en çok etkilenen onun yanında hayatı birebir yaşayan, onun penceresinden hayata bakan çocukları olur. Bu nedenle herkesin bazen içinde bulunduğu mutsuz zaman dilimleri, sıkıntı, stres, üzüntünün çocuğa mümkün olduğu kadar yansıtılmaması gerekir. Bir yakınla, eşle konuşmak ya da gidilebiliyorsa bir psikiyatriste giderek içini dökmek bu sıkıntıyı atlatmaya yardımcı olacaktır.

Yaşanılan sıkıntıyı çocuklara hissettirmemek için uygulanabilecek yöntemlerden biri de onların kahkahalarla güldükleri, mutlu oldukları zamanları göz önüne getirmek olacaktır. Onların mutluluğu bir süreliğine de olsa rahatlatır ve kendi mutsuzluğunuzu en azından onlara yansıtmanızı engeller.

 

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.