Anne Olmaya Hazırsınız Kilolarınız Da Hazır Mı?

17.10.2012
56
Anne Olmaya Hazırsınız Kilolarınız Da Hazır Mı?

kamuran olgun, diyet, hamilelikte beslenme, kilo alımı, hamilelikte diyet, kilo verme, aşırı kilolar, aşırı zayıflık, emzirme, hamilelik, gebelik, Anne Olmaya Hazırsınız, Kilolarınız Da Hazır MıHamilelikle gelen değişimlerin ilk sırasında yer alan kalıcı kilolar Türk kadının hala en önemli problemleri arasında. Sağlıklı ve fit bir kadın, hamileliğe önceden hazırlanır, hamilelik öncesi ve sonrası alınan kilolar için yeni annelere ve anne adaylarına bizden tavsiyeler…
Diyetisyen Kamuran Olgun

Hamilelik döneminde alınacak kilo ne kadar olmalıdır?
Bebek sahibi olmak isteyen anne adaylarının  hamilelik öncesi ideal ağırlıklarına ulaşmaları çok önemli. Bu dönemde kontrollü kilo alımıyla ortalama 9 – 12 kg arası ağırlık kazanımı yeterli olmaktadır. Eğer kişi yüksek kiloda hamile kalır ve arzu edilenin üzerinde kilo alırsa hamilelik sonrasındaki sorunlar daha da çoğalmaktadır.

İdeal kiloda hamile kalmak ne kadar önemli?
Gebelik süresince vücutta deformasyon olabileceğinden alınan fazla kiloların kaybıyla beraber vücut sıkılaştırıcı işlemlere daha çok ihtiyaç olacaktır. Başında da belirttiğim gibi hazırlığa  doğum öncesinde başlamalı ve emzirme döneminde de devam ettirilmelidir. Böylece vücutta oluşacak çatlak ve deformasyon minimum olacağından doğum sonrası toparlanma süreci de kısalacaktır.

Hamilelik döneminde fazla kilolu olmak nasıl problemlere yol açabilir?
Bu dönemde fazla kilolu olmak hem anne için hem de bebek için sıkıntı yaratabilir. Fazla kilolar, özellikle doğum sürecinde ve doğumda problem oluşma riskini artırır, bebeğin çok kilolu olması ve kan şekeri düzeyini düzenlemede problem yaşamasına neden olabilir. Yine annede hemoroit, gerilme çizgileri, pelvis tabanı problemleri, idrar tutamama, kendini daha rahatsız hissetmek ve sıcağa dayanamama, sırt ağrısı, bacak ağrısı, ayaklarda ve ayak bileklerinde şişlik ve hareket problemleri yaratabileceği gibi kan basıncında yükselme ve pre-eklempsi ensidansında artış da kalp, karaciğer ve böbrekler gibi yaşamsal organlara ek yüke neden olur.

Peki,  fazla zayıflık problemlere yol açabilir mi?
Bu durum da olumsuz sonuçlara yol açabilir;  bebeğin hamilelik yaşına göre küçük ve eksik kilolu olması, prematüre doğum riskinin artması ve prematüre bebekle ilişkili problemler, laktasyon problemleri ve anne sütü miktarının azalması gibi sonuçlar aşırı zayıflığa bağlanabilir.

Emzirme döneminde nasıl beslenilmeli?
Sağlıklı beslenme her dönem için geçerlidir. Emziklilik dönemi de yanlış beslenme sonucu kilo artışına neden olabilmektedir. Halk arasında yanlış bilinen süt artırmak adına helva, tatlılar vs. gibi yüksek kalorili yiyecek tüketimi maalesef çok fazla. Emziklilik döneminde enerji ihtiyacı bir miktar artmaktadır. Doğru planlanmış bir beslenme programıyla hem anne yavaş da olsa kilo kaybedebilir hem de süt salınımı devam ettirilip bebeğin sağlıklı büyümesi sağlanabilir. Emzikliler için süre biraz daha uzasa da fazla kilolardan kurtulmak mümkün.

Anne sütü zayıflatır mı?
Anne sütü vermek zayıflamada oldukça etkilidir. Yeni annelere özellikle ilk 6 ayda bebeklerine sadece anne sütü vermelerini öneriyoruz. Ek besine geçilmediği için anne sürekli süt veriyor ve süt verimi günde ortalama 300-400 kalorinin harcanmasına neden oluyor. Bu da haftada ciddi bir kalori yakmaya neden oluyor ve zayıflama gerçekleşiyor.

Yeni annelerin ayrıca diyet yapmasına gerek yok mu?
Ancak bunun yanında anneler 6. aydan sonra emzirmeye devam ederlerse kilo vermeleri çok daha kolaylaşıyor. İlk 6 ay boyunca kesinlikle diyet önermiyoruz. Ama diyet önermemek demek anne kesinlikle hiçbir şeye dikkat etmeyecek, her şeyi yiyecek demek değil.

Hamileyken iki kişilik yemek gerekiyor mu?
Hamile kadınların iki kişilik yemesi gerektiği şeklindeki inanışın hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Gerçekte, hamilelik sırasında porsiyonların iki katına çıkarılması ve yiyecek hacminin arttırılması yalnızca gereksiz değil, aynı zamanda tehlikelidir de. Burada yapılması gereken şey yiyecek tüketim miktarını arttırmak değil, beslenme kalitesini iki katına çıkarmaktır. Bunlar birbirinden tamamen ayrı konulardır

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.