Asitli İçeceklere Dikkat!

11.07.2014
87
Asitli İçeceklere Dikkat!

asitli-iceceklere-dikkatDiş minesinin aşınması anlamına gelen asit erozyonunun yaşanmasında, yaşam tarzının önemli etkisi vardır. Her yaştan kadın ve erkek tehdit altındadır. Asit erozyonu, asitli yiyecek ve içeceklerin dişle teması sonucunda diş minesi yüzeyinin yumuşaması ile ortaya çıkar. Zamanla bu asidik yumuşama önemli bir aşınmaya ve dolayısıyla da diş minesinin kalınlığının azalmasına yol açabiliyor. Bu da dişin dokusu, şekli ve görünümünde değişime ve diş hassasiyetinin artmasına neden oluyor.

Çağdaş Kışlaoğlu

Diş Hekimi

Günümüzde artık insanlar yaşam tarzı, sağlık ve beslenme konularında daha fazla bilinçliler. Daha az şeker ve yağ seçenekleriyle, modern beslenme alışkanlıkları geçmişe nazaran daha sağlıklı. Modern beslenme alışkanlıklarının bir parçası olarak tüketilen bazı yiyecek ve içecekler yüksek düzeyde asit içerir. Bu nedenle de dişlerde geri dönülmez bir hasara yol açabilir.

Gazlı İçeceklere Dikkat!

Son zamanlarda sağlıklı ve besleyici olmaları sebebiyle meyve suları, düşük kalorili ve yağ oranı düşük yiyecek ve içecekler özellikle tercih edilmektedir. Birçok meyvede ve meyve suyunda, çayda, sirkede, şekerli veya şekersiz gazlı içeceklerde bulunan asidin diş minesinin yüzeyinin yumuşamasına ve zamanla diş minesinin aşınmasına sebep oluyor. Bu nedenle özellikle asitli içeceklerden uzak durulması diş sağlığı bakımından önemlidir.

Pişirme Yöntemleri Asidi Etkiliyor

Modern pişirme trendlerinin de yiyecekler içindeki asidi etkileyebilir. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre kabak, soğan ve biber gibi sebzelerin fırında pişirilmesi bu sebzelerdeki asidi, haşlama ve kısık ateşte pişirme gibi geleneksel tekniklere oranla arttırdığı ispatlanmıştır.

Yemekten Hemen Sonra Diş Fırçalamak Çok Zararlı…

Modern yaşamın diğer gereklilikleri de dişlerde asit erozyonu oluşturma riskini arttırır. Bembeyaz dişlere sahip olma modası, piyasada ciddi biçimde aşınmaya yol açan diş macunlarının artmasına yol açmıştır.

Aşınmaya yol açan diş macunları ve özellikle yemeklerden hemen sonra dişlerin fırçalanması ile yüksek derecede asit içeren yiyecek ve içeceklerin tüketiminin bir araya gelmesi, asit erozyonu oluşumunu hızlandırır. Asit erozyonunun ilk safhalarında dişlerin parlaklığı ya da görünümünde yüzeyin aşınmasına bağlı olarak değişim gözlenir. Diş minesi aşındıkça, minenin altındaki dentin gözle görülebilir duruma gelir. Bu da dişlerin daha sarı renkte görünmesine, ayrıca sıcak ve soğuk yiyecek, içeceklere karşı daha hassas olmasına sebep olabilir. Asit erozyonu daha ciddi boyutlara ulaştığında ise, dişlerde belirgin sarı lekelere, şeffaflığa, diş uçlarında çatlaklara, daha fazla hassasiyete ve diş yüzeyinde ufak oyuklara sebep olabilir.

Dişlerin Sert Fırçalanması: Dişlerin sert ve hızlı fırçalanması ile diş etleri zarar görür. Dişlerin dentin ve enamel adlı tabakaların aşınmasına neden olur. Asit erozyonunun etkileri geri döndürülemezdir. Diş muayenesi sırasında diş hekiminden asit erozyonunun belirtilerini mutlaka kontrol etmesini isteyiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.