Aşk Ateşini Alevlendiren Yiyecekler

17.10.2012
407
Aşk Ateşini Alevlendiren Yiyecekler

İnsan aşık olunca beslenme metabolizması nasıl etkilenir; daha mı çok yoksa daha mı az yer? Hangi besinler hangi hormonları harekete geçirerek aşkı alevlendirir?

Dr. Selma Önelge

Umutsuz aşk sendromlarını hafifletmek için ne yemek gerekir? Aşkınızın gücünü artırmak ya da yıkıcı stres hormonu olan adrenalinin etkisini ortadan kaldırıp aşık olmak istiyorsanız et, balık, tavuk, soya, süt ve ürünleri, çiğ sebze, yumurta ve tam tahıl ürünlerini tercih edin. Bol taze sebze ve meyve, balık yiyerek aşkınızın gücünü artırabilirsiniz…

İnsan fiziksel ve ruhsal sağlığını korunmak, geliştirmek için sevmek ve sevilmek zorundadır. Aşk duygusal doyum için en etkili besindir!.. Noradrenalin iyimserlik ve mutluluk hormonudur. Kalbimizin daha hızlı atmasını sağlayarak zihnimizi açar. Sevgiliyi beklerken ya da göz göze, el ele birlikte olduğunuzda fenilalanin ve tirozin aminoasitleri noradrenalin hormonu üretir. Tirozin ve fenilalaninin en zengin kaynakları; et, balık, tavuk, soya, süt ve ürünleridir. Ayrıca çiğ sebze, yumurta, tam tahıl ürünlerinde de bulunur. Noradrenalin zihni berraklaştıran ve canlandıran yaratıcılık hormonu olan ACTH’yi serbest bırakır. Bu hormon beyin hücrelerinin arasındaki yağları yakarak hücrelerarası düşünce akışını yeniden mümkün kılar. Nabzı ve kan basıncını düşürerek zihni berraklaştırır. ACTH ve noradrenalinin endorfin hormonunu uyarması sayesinde ağrılarımızı unutup kendimizi tepeden tırnağa mutlu hissederiz. Beslenme uzmanları ve psikologlar, aşk devam ettiği sürece kişilerin kendilerine daha fazla özen gösterdiği ve kilo almamak için sağlıklı seçimler yaptığı görüşünde hemfikirler.

 Bu konuda 74 uzmanın yaptığı araştırma sonuçlarına göre:
• Özellikle 24-32 yaşlar arasındaki aşık kadınlar, kilolarına çok dikkat ediyor. Bunlardan yüzde 32’si doktor veya diyetisyen gözetiminde beslenmelerini düzenliyor.
• Aşık olanların yüzde 71’i güzel görünmek için kilo almamaya çalışıyor.
• Yüzde 65’i fiziksel aktivitesini artırarak dinç kalmayı hedefliyor.
• Yüzde 54’ü de cildini canlı tutmak için çaba harcıyor.
Aşk acısı çekildiğinde ise insanlar genelde yemeden içmeden kesilir. Kas ve su kaybederek kilo verilen bu dönem vücut için zararlıdır. Kalp sağlığını korumak, depresyonla mücadele edebilmek, bağışıklık ve sindirim sistemini güçlendirmek için sağlıklı beslenmek zorunda olunduğunu hiçbir zaman unutmamak gerekir.

Ateşlemeyi magnezyum ve C vitamini yapar…
Mutluluk hormonlarını üretilebilmek için magnezyum ve C vitaminine gereksinim vardır. Bol taze sebze ve meyve, balık yiyerek vücudunuzda hissedilmeye başlayan aşkın varlığını daha da kuvvetlendirebilirsiniz…
Mutluluk hissi yayan serotonin hormonunun yeterince salgılanması için triptofandan zengin kırmızı et, tavuk, balık, kurubaklagil, süt ve kuru meyveler tüketmeliyiz.
İç dinamizmin sağlanmasında testosteron, çinko ve B vitaminleri gereklidir.
Sadece erkeklerin değil aynı zamanda kadınların da testosteron hormonuna ihtiyacı vardır. Zindelik ve iç dinamizmin sağlanmasında önemli rol oynayan bu hormonun düzeyinin artması için düzenli spor yapılması; bunun yanısıra çinko, protein ve B12 vitamini alınmasına gereksinim var. Çinko buğday kepeği, kuru baklagiller, süt, et ve türevleri ile kabak çekirdeği gibi yağlı tohumlarda bulunur. Bu yiyecekler aynı zamanda proteinden de zengindir.
Sağlıklı beslenerek aşkınızı kuvvetlendirin!..

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.