Aşk’ın Ağrı Kesici Özelliği Var…

Aşk’ın Ağrı Kesici Özelliği Var…

Aşk duygusunun ağrı kesici özelliği de vardır; duyguların en karmaşığı ve en zor tahlil edilenidir. Etkisi altına giren ruh halini benzersiz biçimde değiştiren aşkın, çevreye farklı bir enerji yayma özelliği de var.

Uzm. Hipnoterapist Psikolog Gani Eser

En güçlü duygulardan biri, belki de birincisi aşktır. Bazılarının mutluluktan ayaklarını yerden keserken, işler yolunda gitmediğinde depresyonun, hatta intiharın da nedeni olabilir.

İngiltere’de 2010 yılında Nörolog Dr. Marjolein Kammers tarafından ağrı kontrolünde, dokunmanın ve düşünce gücünün etkisini gösteren araştırmada “Yaralandığınızda veya herhangi bir sebepten dolayı ağrınız olduğunda elinizi ağrıyan yerin üzerine koyun, ağrınız hafifleyecektir” tezinin gerçekliği ortaya çıktı.

Mutluluk hormonunu harekete geçiren aşkın yarattığı ruh hali ve etkileri:

Aşk Ağrı Kesici Özellik Gösterir

Yolda yürürken istemsizce gülümseyen birini görürseniz o kişi büyük olasılıkla aşıktır. Çünkü aşk mutluluk hormonunu harekete geçirir. Ayaklar yere basmaz, algı farklılaşır, tolerans seviyesi ya çok yükselir ya da dip yapar. Aynı zamanda ağrı kesici özelliği vardır aşkın. Beden ve zihin bu keyifli durumu bozabilecek her etkiyi güçlü bir biçimde bertaraf eder. Bir başka insana duyulan aşk anneye, çocuğa, tanrıya karşı hissedilenden farklıdır. Çekim gücü doğal yollardan değildir. İzah edilemez bir bağ kurulur aşık olanla olunan arasında. Diğerlerinden farklı bulmanın, duyguların yoğunlaşmasının nedeni mantıkla açıklanamayacak kadar karmaşıktır.

Aşk karşılıklıysa gücü katlanır, mutluluk hormonları tavan yapar…

Özellikle karşılıksız veya platonik aşkın psikolojik etkileri, daha doğrusu psikolojik yıkımı da en az aşk kadar güçlüdür. “Kişi ‘acaba yaşadığım duygu aşk mı?’ diye soruyorsa cevap olumsuzdur. Aşık olan birey ruh haline bir teşhis koymaya çalışmaz; sadece yaşar. Eğer duygular karşılıklıysa aşkın gücü katlanır. İki kişinin çevresine yaydığı enerji dışarıdan fark edilir. Onlar için dünya durur, gözleri birbirlerinden başka bir şey görmez olur.

Karşılıksız veya mutsuz aşkın sonu intihar da olabilir

Adeta bir perde dış dünya ile onları ayırır. Salgılanan mutluluk hormonları benzersiz duygular yaşamalarına neden olur. Ama eğer tek taraflıysa ve karşılıksızsa aşık olanı zor bir süreç bekler. Melankoli, içe kapanma, isyan, suçlama gibi duygular birbiriyle yarışır. Kişi dengesizleşir, yaşamın kontrolünü kaybeder ve intihara kadar gidebilecek derin bir depresyona girebilir.

Psikolojik denge her an değişebilir

Aşkın, yarattığı duygu durumu değişkendir. Depresyon veya intihar nedeni olmaması için aşkın da beslenmesi gerekir. Araştırmalar, aşkın ömrünün en fazla 2 yıl olduğunu gösteriyor. Gerçek aşkın hesap- kitap tanımaz. Aşkın zaman içindeki yolculuğu da, sonuçları da herkes için farklıdır.

Aşk başka boyuta geçer, sevgi olur

Aşk öyle benzersiz bir duygudur ki verdiği haz ile çektirdiği duygusal acı her an yer değiştirebilir. Beslenmek ister ve beslenemezse hormonlar tersine çalışmaya ve bireyi depresyona sokmaya başlar. Bu kadar yoğun olan duygu durumu elbette çok uzun süre devam edemez. Yavaş yavaş ya da aniden perde kalkar, gerçekler, kusurlar belirmeye başlar ve birey hayal kırıklığı yaşar. Hormonlar normal seviyelerine döndüğünde ilgi devam ediyorsa aşkın yerini sevgi alır.

“Bir tarafın ısrarı, diğer tarafın eziyeti olabilir”

Sevmek aşktan farklı olarak karşı tarafı kusurlarıyla kabul etmek, desteklemek ve yaşam yolunda birlikte yürümektir. Dalgalı denizin durulması gibi aşk da yerini sevgiye bırakabilirse ilişkiler sağlıklı bir hal alabilir. Ama aşk bittiğinde ilgi de yok oluyorsa bir tarafın ısrarı diğer taraf için eziyet haline gelebilir.

“Aşk piyango biletine ikramiye çıkması gibidir”

Kısacası aşk güzeldir. Piyango biletine ikramiye isabet etmesi gibi nadiren ortaya çıkar, yaşarken göklere uçar, bittiğinde yere çakılır insan. Her güzel duygunun olduğu gibi aşkın da bir sonu olduğunu bilmek ne yazık ki bir işe yaramaz. Çünkü işin içinde duygular varsa ne hesap yapabilir ne de strateji belirlenebilir. Yaşanır ve biter. Yaşarken hissettiklerimizdir yanımıza kar kalan.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.