Astımınızı Kontrol Altında Tutabilirsiniz

Astımınızı Kontrol Altında Tutabilirsiniz

Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu Astım ve Alerji Uzmanı, Dr. Bilun Gemicioğlu, Astımınızı Kontrol Altında Tutabilirsiniz, astım hastalığı, astım tedavisi, astımı kontrol altına almak, astım bahar ayları, alerji, astım doğru tedaviTürkiye’de yaklaşık 4 milyon astım hastası bulunuyor. Kronik bir solunum yolu hastalığı olan astıma yakalananların ancak yüzde 1,25’i hastalığını tam olarak kontrol altında tutmayı başarıyor.

Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu

Astım ve Alerji Uzmanı 

 

Astım tedavisinde karşılaşılan en büyük problem, kronik seyri nedeniyle astımın yol açtığı sıkıntılara zamanla alışan hastaların, doğru tedaviden uzaklaşması. Aslında doğru tedavi sayesinde astımla sorunsuz bir hayat sürdürmek mümkün oluyor. Kronik bir solunum yolu hastalığı olan astımın tüm dünyada yaklaşık 300 milyon kişiyi etkilediği tahmin ediliyor. Büyük şehirlerdeki hava kirliliğine ve küresel ısınmanın olumsuz etkilerine bağlı olarak görülme sıklığı sürekli artan astımı, uygun tedavi ile kontrol altına almak mümkün. Hastalık birçok zaman kolay tedavi edilebilse de Türkiye’de bulunan 4 milyon astım hastasının yalnızca yüzde 1,25’ i hastalığını tam olarak kontrol altında tutabiliyor.

 “Astımınızı kontrol edebilirsiniz”

Astım doğru tedavi ile kontrol altına alınabilen bir hastalık. Ancak ne yazık ki bu konuda hastalar yeterli bilgiye sahip değil. Sorunsuz bir hayat geçirebileceğini bilmeyen hastalar hekime başvurmakta gecikiyor.

Astım Hastalarının Yarısı Acil Servise Başvurmak Zorunda Kalıyor

Astım özellikle çocukluk dönemlerinde daha sık görülüyor. Erişkinlerde işgücü, çocuklarda ise okul devamlılığında azalmaya neden olan bu hastalık için başta hastalar olmak üzere hasta yakınları, hastane personeli ve eczacıların bilgilendirmesi çok önemli. Yapılan araştırmalara göre astım hastalarının yüzde 80’ini günlük yaşamlarında astım nedeniyle sıkıntı çekiyor. Astımlarından yakınan bu kişilerin yüzde 43’ü hastalıklarının kontrol altında olduğunu düşünüyor. Bu durum astımın kronik seyri nedeniyle hastaların yakınmalara alışmasından kaynaklanıyor.

Bahar Aylarına Dikkat

Özellikle bahar mevsiminde hastaların daha dikkatli olması gerekiyor. Astımı tetikleyen en önemli faktör olan ve bahar aylarında görülme sıklığı artan saman nezlesi hastaların hayatını çekilmez hale getirebilir. İlkbaharla birlikte polenlerin artışı astım hastalarının kendilerini daha kötü hissetmelerine neden olur. Özellikle sıcak, kuru ve rüzgârlı günlerde polenler artar. Polenlere karşı alerjisi olan kişilerin alması gereken önlemler;

“Evde pencereleri fazla açmayın, pencerelere ve varsa otomobilinize polen filtresi taktırın. Mümkün olduğunca dışarıya az çıkın. Dışarıya çıkarken maske takmayı tercih edin.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.