Astrolojide Türkiye’de Kadın Olmak

01.03.2022
315
Astrolojide Türkiye’de Kadın Olmak

Hiçbir şey, hiçbir şeyin dehşet vermemesi kadar dehşet verici olamaz. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü yaklaşırken çiçekli, boncuklu, romantik kutlamalı, aşk ve sevgi dolu bir yazı yazmayı çok isterdim. Oysa Türkiye astrolojik haritasında dişiliği sembolize eden Venüs gezegeni zarar görmüş durumda. Kendisine ait olmayan bir evde sığıntı gibi yaşamak zorunda kalanlar gibi adeta. Bastırılmış ve de kuşatılmış. Bu nedenle de kendisini ifade etmesi zor. Burçlara göre bu ifade şekli nasıl olabilir? Şimdi astrolojide Türkiye’de kadın olmak nasıl onu öğrenelim.

Filiz Yaşar Zorka

Astroloji Uzmanı

2018 yılında Türkiye ve Dünya’daki tüm ülkelerde işlenen toplam kadın cinayeti sayısı; 2 bin 173 kişi peki aynı yılda Türkiye’de işlenen kadın cinayeti sayısı nedir? Hemen söyleyeyim; 474. Bu rakam toplam cinayetlerin beşte biri kadar. Yani bütün Dünya’da katledilen her beş kadından birisi bizim ülkemizde. Wikipedi’de Türkiye’de kadın cinayetleri diye bir sayfa var. Kısacası gerçek yaşamda ya da astrolojide Türkiye’de kadın olmak çok ama çok zor!

Bir kadınım ve doğal olarak da bir insanım. İşte bu noktada sessiz kalmak benim için zor. Kurbanla değil de suçluyla empati kuran bir zamandayız. Pek çok kalıp var bunun için, işin acıklısı kadınlar da bu kalıplar içinde hareket ediyor.

‘’Aranmıştır’’, ‘’Kaşınmıştır’’, ‘’Kuyruk sallamıştır’’, ‘’Sağa sola bakmıştır’’, ‘’Adamı çileden çıkarmıştır’’, ‘’O saatte orada ne işi vardır’’, ‘’Kadın kısmı gece sokaklarda gezmez, gündüz de gezmez, otursun evinde’’. Benim favorim ise iş hayatında, bayılıyorum! bu söze, yani gerçekten bayılıyorum. Tansiyonum filan çıkıyor, çarpıntı tutuyor. Neredeyse hastanelik oluyorum. Hazır mısınız? ‘’Zaten iş yerinde kadın yöneticilerle, kadınlar anlaşamaz. Aslında kadınlar, kadınlarla iş hayatında hiç anlaşamaz.’’ Vay be! Kim öğretti ki bunu bize, yani başımızda bir erkek olmadan biz iş hayatında bir hiçiz öyle mi! Fesuphanallah.

İstatistik ne diyor peki? Türkiye’de kadınlar, iş hayatında cinsiyet eşitsizliğine Dünya’daki kadınlardan iki kat daha fazla maruz kalıyor. Eşit işe eşit ücret kurumsal, köklü şirketlerde bile yok. Çocuk sahibi olmak kariyer konusunda en büyük engel. Yeni evlenen bir erkeğe terfi olanakları daha fazla sunuluyor. Yeni evli kadınlarda ise tam tersi. Hamile kaldığı için yasal olarak işten çıkarılamasa da istifaya zorlanan kadın sayısı fazla. Plazalardaki kadın tuvaletleri sütünü sağarak çocuğuna ulaştırmaya çalışan annelerle dolu. Tabii ki bu sadece beyaz yakalılar için geçerli olan bir durum değil. Bütün kadınlar evde ve işte ağır sorumluluklarla eziliyorlar. Bu durumda yeniden bakacak olursak, aslında gerçek olmayan bir dayatma fikir ve buna bağlanan kadınları görürüz. İhtiyacımız olan tek şey ise farkında olmak.

Bunu biraz da coğrafyaya ve astrolojiye bağlayabiliriz.

Koç Burcu: Koç burcu kadınları güçlü ve bağımsızdır. Güç mücadelesinde olmaktan hiç çekinmez. Çabuk öfkelenmeye meyillidir. İş hayatında eğer bir Koç burcu ile çalışacaksanız, onun bitirmeyi değil de başlamayı sevdiğini hatırlayın. Sabırlı olun. Sonra en iyi arkadaşınız olduğunu göreceksiniz. Aynı durum ev hayatında da geçerli.

Boğa Burcu: Venüs gezegeninin yönettiği Boğa burcu kadını, zarif ve güzeldir. Güzelliğini doğadan alır. Çiçekleri sever. Eğer bir Boğa mesai arkadaşınız varsa, lütfen onun ağır kanlılıkla iş yapacağını hatırlayın. İş zamanında bitse bile kendi içindeki takvim ile işini yürütecektir. Görselliğe önem verir.

İkizler Burcu: Aynı anda hem çok eğlenceli hem de çok sinir bozucu olabilir. İkizler burcu kadını fazlaca meraklıdır ve çabuk sıkılır. İşi yapmanın pratik bir yolunu bulur. Bu nedenle de uzun toplantılar ve detaylı planlar, raporlar onu çabuk sıkar. İkizler kadını ile çalışırken lütfen bunu hatırlayın.

Yengeç Burcu: O tam bir can’dır. Abla, kardeş, anne olabilir. Duyguları çok iyi analiz etme yeteneğine sahiptir. Sizi o kadar çok sever ki, hayır diyebilmek imkansızdır. Duygusal tatmin peşinde olduğu için Yengeç kadını ile çalışırken ona ilgi göstermek, takdir etmek önemlidir.

Aslan Burcu: İşte kraliçe. Aslan Burcu kadını lüks ve ihtişam sever. Masası ona göredir. Altın rengini gündelik hayata başarı ile uygular ve erişilmez görülür. Aslan burcu ile çalışırken onun kendisini anlatmasına izin verin. Daha sonra da uygun bir dille iş yerinin saray olmadığını gösterin.

Başak Burcu: Başak burcu kadını her şeyi görür. Takip eder, sınıflandırır, analiz eder ve dosyalar. Görev bilinci ile hareket ettiği için, onunla çalışmak hem zevkli hem de kolaydır.

Terazi Burcu: Terazi burcu kadınları doğuştan diplomattır. Hassas bir terazi gibi iş arkadaşlarını tartar ve değerlendirir. Gruplar arasında iletişimi sağlar, gerektiğinde arabuluculuk yapar. Aşırı samimiyetten sıkılır. Bu nedenle de Terazi mesai arkadaşları için mesafe önemlidir.

Akrep Burcu: Akrep burcu kadını ‘’sezer’’ iyi niyeti de kötü niyeti de. Konuşmayı sever, kendini anlatırken kindarlığı araya sıkıştırıverir. Bana yanlış yaparsanız öcümü alırım diye. Öyle de yapabilir. Ancak baskı altında kaldığında kendine zarar verme eğilimi daha fazladır. Akrep mesai arkadaşı ile çalışırken dürüst olun. Aslında herkese karşı dürüst olun.

Yay Burcu: Keşfetmeyi sever. Yeni şeyleri denemeye bayılır. Fikirleri konusunda son derece fanatik olabilir ve çatışmaya girmekten de çekinmez. Sosyaldir, arkadaş çevresi de geniştir.

Oğlak Burcu: Oğlak kadını sessiz ve ketumdur. Görev odaklıdır. İyi bir çalışma arkadaşıdır. Zaman zaman son derece tutucu ve yeniliklere de kapalı olabilir. Oğlak kadını mesai arkadaşlarınız varsa, asla tembellik yapmayın.

Kova Burcu: Kova burcu kadını güçlüdür. Her koşula uyum sağlayabilir. Disiplinlidir. Eşitlikçi olduğu için kadın-erkek fark etmeden tüm mesai arkadaşlarına aynı şekilde davranacaktır. Çok hızlı düşünür ve de uygular.

Balık Burcu: Balık burcu kadınları iş hayatında inanılmaz derecede parlayabilir. Duyguları ve hayal güçleri sayesinde kolay iletişim kurar. Balık kadınları aynı zamanda merhametli ve anaçtır. Balık kadınları ile çalışırken onlara duygularını aktarabilecekleri bir alan yaratmak önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.