Ayağınız İçin Doğru Ayakkabıyı Seçiyor musunuz?

Ayağınız İçin Doğru Ayakkabıyı Seçiyor musunuz?

Son yıllarda çok moda olan ve topuksuz olduğu için kadınların özellikle tercih ettiği babetler, ayaklar için ne derece doğru bir seçim? Babetler, yüksek topuklular gibi ayağa binen yükü kaydırarak, ayaktaki yüklenme yerinde değişikliğe neden oluyor…

Prof. Dr. Semih Akı

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Ayakkabı, çoğu kadın için aksesuardan çok bir tutku; incecik topuklu stilettolar, dolgu topuklar, platformlar, babetler, bootieler, oxford ve mokasenler…  Ayakkabı seçiminde öncelik her ne kadar renk ve modele verilse de aslında ilk sırayı alması gereken konu ne kadar sağlıklı olup olmadığı. İşin içine sağlık girince hemen ilk suçlananlar yüksek topuklar oluyor. Peki, hiç topuğu olmayan babetler ayak sağlığı için uygun mu?   Yanlış ayakkabı seçimi ayak sağlığını olumsuz etkilemesi gibi duruş bozukluklarına, diz, kalça ve bel ağrılarına neden olabilir. Topuksuz, düz ayakkabılar ayağa binen yük dağılımında, en az yüksek topuklu ayakkabılar kadar olumsuzluklara neden oluyor. Babetler, yüksek topukluların aksine ayağa binen yükü topuğa kaydırarak burada yüklenmeye neden oluyor. Bu tür ayakkabılar ayağı yanlardan çok iyi kavrayamadığı için ayak ön yüzünde yer alan bağlarda da aşırı yüklenmeye sebep olarak ayak ağrılarına yol açabiliyor.  Ayak bileğini saran ayakkabılar ayak bileğine destek vererek burkulmaları önlüyor, özellikle ayak bileği burkulmaları sık olanlarda bu tür ayakkabı seçimi uygundur. Burnu dar ayakkabılar ayak başparmağını sıkıştırıyor, bu bölge sürekli uyarıldığı için de ayaklarda hallux valgus riski daha yüksek oluyor.

Yüksek topuklular düşme riskini artırıyor

Yüksek topuklu ayakkabılarda ise babetlerin tam tersine, binen yükün ayak topuğundan öne doğru kaydırıyor ve ayak ön bölümü aşırı stres altında kalıyor. Yüksek topuklu ayakkabılar aynı zamanda diz, kalça ve bel bölgesinde vücut ağırlık merkezinin değişimine neden olur. Bu bölgelerdeki bağlarda aşırı gerilmeye, eklemlerde aşırı yüklenmeye ve kaslarda aşırı çalışmaya bağlı olarak diz, kalça ve özellikle bel ağrılarına zemin hazırlar. Ayrıca yüksek topuklu ayakkabılar düşme riskini artırıp özellikle ayak bileği çevresindeki bağlarda yaralanmalara sebep olabilirler.

Doğru topuk yüksekliği 4-5 cm

Ayak deformasyonlarının en büyük nedenlerinin yanlış topuk seçimidir. Ayakkabı tercihindeki en önemli noktalardan biri topuk yüksekliğidir. Topuk yüksekliğinin 4-5 cm ve geniş, ayakkabının ön tarafı için de parmakların yeterince rahat sığabildiği genişlikte olması gerekir.

Ayakkabıyı en uzun parmağınıza göre alın

Ayak ölçüsü yaşla birlikte artarken, günün sonunda ayaklar şişebilir. Ayrıca her iki ayak ölçüsünün birebir aynı olmama ihtimali de bulunur. Bu nedenle ayakkabı alırken en uzun ayak parmağına göre seçilmelidir. Ayrıca yeni aldığınız ayakkabıların ayağınıza zarar vermeden uyum göstermesi için giyme süresini aşama aşama artırın. Birkaç gün sonra ayakkabı ayağınıza daha iyi uyum sağlayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.