Ayağınızın Altı Kaşınıyorsa Dikkat!

Ayağınızın Altı Kaşınıyorsa Dikkat!

Tatiller bitti, şehir hayatı çoktan başladı… Yazın güneş ışığı gören benleri kontrol ettirmenin tam zamanı… Özellikle el içi, parmak uçları, ayak tabanındaki benler daha dikkatli takip edilmeli; kanama, kaşıntı veya sızıntı gibi şikâyetler varsa vakit kaybetmeden bir dermatoloji uzmanına danışılması gerekir.

Dr. Fahrinnur Yılmaz

Dermatoloji Uzmanı

Ben- Nevüs her insanda bulunabilen ve genellikle iyi huylu olan deri lezyonuna verilen isimdir. Her türlü ben zaman içinde, yaşla şekil değiştirebilir, maling hücre artışı oluşabilir. Vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkabilen, doğumsal veya sonradan oluşabilen iyi huylu lezyonlar olsa da bazı durumlarda cilt hastalıklarının habercisi olabilir. Bilimsel adı ‘Nevüs’ olan benlerin dikkatle gözlemlenmesi ve herhangi bir renk, şekil ya da boyut farklılığında çok geç olmadan uzman bir hekime danışılması gerekir.

Benin/benlerin üzerinde yara oluşumu veya yüzeyinde kabuklanma oluştuysa, şekli asimetrik- kenarlarında düzensizlik varsa, çapı büyük, yüzey-boyut ve şeklinde değişiklik olmuşsa, içinde birden fazla renk barındırıyorsa, kanama, kaşıntı veya sızıntı gibi şikâyetler varsa; vakit kaybetmeden bir dermatoloji uzmanına danışılması gerekir.

Benler büyütülerek incelenir…

Dermatoskopi (derinin mikroskopla incelenmesi yöntemi) ile benlerin görüntüsü büyütülerek incelenir eğer gerekirse biyopsi alınır. Bu sayede melanom denen cilt kanseri erken evrede yakalanarak, tedavi edilebilir. Böyle bir tehdit algılandığında nevüsün cinsine ve bulunduğu yere göre müdahale yöntemi belirlenir.

Ayaklarınızın altını kontrol edin

Benler; radyokoter, plexr lazer, kriyoterapi ya da cerrahi ile alınabilir. Bunların her biri basit ve bölgesel anestezi ile yapılabilecek işlemlerdir. Yara izinin iyileşmesi alınan nevüsün yani benin derinliğine, büyüklüğüne ve alınan bölgeye göre değişir. Genellikle bu tedaviler tek seansta tamamlanır. Alınan ben duruma göre patolojik incelemeye gönderilir. Benler mutlaka 6-12 aylık aralıklarla takip edilmelidir. Özellikle el içi, parmak uçları, ayak tabanındaki benler, travmalar nedeniyle malignleşebileceği için daha dikkatli takip edilmeli, gerekirse erken safhada cerrahi işlem ile çıkartılmalıdır.

Kışın da güneş ışığından korunun…

Benler doğuştan vücutta bulunabildiği gibi seneler içinde güneş ışınlarının da etkisiyle çoğalabilir. Güneş koruyucusu kullanmak hem benlerin çoğalmasının hem de cilt yaşlanmasının önüne geçmek için olmazsa olmazlardandır. Yazın güneşin zararlı ışınlarından korunmak için şapka ve güneş gözlüğü kullanılması, cildin güneş ışığından korunması açısından önemlidir. Kışın da yüzümüzü güneş koruyucu kremler ve güneş gözlüğü ile korumak gerekir. Güneş ışınlarının azaldığı şu dönem, benlerinizi kontrol ettirmeniz için uygun bir zaman dilimidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.