BA2 Varyantı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

BA2 Varyantı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, BA.2 olarak adlandırılan Omicron varyantı diğerlerinden biraz daha bulaşıcı. Çok sayıda ülkeye yayıldı. Şimdi akıllarda oluşan sorular BA2 ve omicron varyantı arasındaki farklar nedir, hangisi daha tehlikeli?

Dr. Aslan Çelebi

İç Hastalıkları Uz.

Covid- 19 virüsünün son, etkin ve yüksek düzeyde bulaşıcılığa sahip Omicron varyantı, dünyadaki Covid enfeksiyonlarının yarısını oluşturuyor. En çok görülen Omicron alt varyantı ise BA1 idi. Ancak son günlerde özellikle Asya-Avrupa ülkelerinde BA2‘nin neden olduğu vakalarda artışlar görülüyor.

Covid-19’un BA1 olarak da adlandırılan Omicron varyantından sonra Danimarka ve Hindistan gibi birbirinden uzaktaki ülkelerde BA2 varyantı dominant hale gelmeye başladı. Alfa, Beta, Gamma ve Delta gibi varyantlara oranla farklı yapısı olduğu biliniyor. Şu anda eldeki verilere göre BA2 varyantı, diğer alt varyantlara göre daha hızlı çoğalmakta ve daha fazla bulaşıcı gibi görünmektedir. Buna karşılık BA2 varyantının neden olduğu hastalığın daha ağır seyrettiğine ilişkin veriler henüz yetersizdir. Semptomlar burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı gibi üst solunum yolu şikayetleri.

Omicron ile arasında 20 mutasyon var

BA1 ve BA2 benzer olmasına rağmen aralarında 20 farklı mutasyon farkı bulunmaktadır. İlk olarak Filipinler’de tespit edilen BA2 varyantı İngiltere’de gözlem altıdaki varyant statüsüne alınmıştır. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, Covid-19’a yakalananların yüzde 4’ünün şu anda BA2 olduğunu tespit etmiştir. Japonya’daki araştırmaya göre hem daha hızlı bulaştığı hem de ciddi hastalığa neden olabildiği gösterilmiştir.

Belirtilerde burun akıntısı ve tıkanıklığı ön planda

Önceki varyantlara göre son günlerde yaşanan vakalarda daha çok burun akıntısının dominant belirti olduğu görülüyor. Tıpkı üst solunum yolu enfeksiyonunda olduğu gibi boğaz ağrısı da yaşanmakta ancak burun tıkanıklığı ve akıntısı gibi belirtiler ön planda. Genel olarak hastalığın daha ağır seyrettiğine dair beklenti yok. Son zamanlarda tespit edilen vakalara bakıldığında daha hızlı bulaşan bir varyant olduğu açıkça görülmektedir.

Aşılar sayesinde hafif geçirilebilir

Omicron ve alt varyantları aşılı kişileri de etkileyebilmekte fakat Covid aşılarının hala hastalığın ağır geçirilmesine engel olduğu bilinmektedir. Tüm Covid-19 varyantları gibi Omicron ve BA2 de ileri yaştaki birey ve kronik hastalıkları olan kişiler için risk oluşturmaya devam etmektedir. Özellikle bu grupların da aşılanması çok önemli. Sonuç olarak tedbirli olunmalı, Covid aşıları ihmal edilmemeli, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulmalı, düzenli antikor testleri yapılmalı ve belirti yaşandığında mutlaka PCR testi ile Covid-19 ihtimali dışlanmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.