Babanın Davranışları Çocuğun Geleceğini Belirliyor!

13.08.2014
72
Babanın Davranışları Çocuğun Geleceğini Belirliyor!

ÇUzm. Dr. Mehmet Yavuzocuk gelişiminde her ne kadar anne ön planda gibi görünse de, ailede ‘’baba’’ kavramının önemi tartışılmaz bir gerçektir.

Uzm. Dr. Mehmet Yavuz

Bir çocuğun hayatında anne ve babanın rolleri farklıdır ve hiçbiri diğerinin rolünü üstlenemez. Günümüzde korkulan ve akşam eve geldiğinde çocuğu azarlayacağı düşünülen ‘’baba’’ modeli yavaş yavaş yok oluyor.

Babalar Artık Daha Anlayışlı…

Geleneksel ailelerde baba dendiğinde akla çalışıp para kazanan ve evin ihtiyaçlarını karşılayan, otoriter, akşam işten eve geldiğinde rahatsız edilmemesi gereken bir model gelebilir. Ancak günümüzde, özellikle annenin de çalıştığı ailelerde artık ‘’baba’’ rolü ciddi bir değişime uğradı. Eski sert ve sinirli babalar yerini anlayışlı, çocuğuyla ilgilenen, sorunları çözmede etkili, tatlı-sert bir ‘’erkek’’ modeline bıraktı.

İyi Bir Baba Olmanın Yolu Sabır ve Tecrübeden Geçiyor

Bebeklerin ilk yaşlarında anneye olan ilgi ve bağlılığı ikinci yaştan itibaren babaya yönlenir. Baba-çocuk ilişkisinde doğru iletişimin fiziksel temas ve birlikte verimli vakit geçirmektir. Hiç kimse ‘’iyi bir baba’’ olarak doğmaz. Baba olmak sevgi, tecrübe, sabır ve bilgi edinmeyle gerçekleşir.

Baba, Çocuk İçin En Önemli Güven Kaynağı…

Baba; çocuğun çevresindeki en önemli modeldir. Erkek ve kız çocuklarına göre farklılık gösterebilen baba-çocuk ilişkisinde en önemli nokta çocukluk döneminde babaya duyulan güvenin, çocuğun yetişkinlik döneminde ciddi bir rol oynamasıdır. Yapılan araştırmalarda erkek çocuğa sahip babaların, çocuğuyla daha ilgili olduğunu belirlendi.

İyi bir baba modeli, hem çocuğun gelişimini hızlandırır hem de babanın özgüvenini artırır. Sağlıklı baba-çocuk ilişkisi olan ailelerde babasından sevgi ve ilgi gören çocuk hem sosyal hayatında hem de okul hayatında başarılı olur, el becerilerini baba desteğiyle geliştirir.

Cinsel Kimliğini Baba Sayesinde Kazanıyor

Bir çocuğun tanıdığı ilk ‘’erkek’’ modelinin babadır. Özellikle erkek çocukların cinsel kimliğini babadan modellediğini, kız çocukların da karşı cinsi tanıması ve güvenmesi anlamında babadan etkileniyor.

Baba-çocuk ilişkisinde çocuğun zihninde oluşacak ‘’iyi baba’’ kavramına annenin desteği kaçınılmazdır. Anne-baba arasındaki ilişkinin çocuğu büyük ölçüde etkiliyor. Annenin babayı azarlaması ve aşağılaması, ev işlerinde babanın daha aktif olması gibi durumlarda çocuğun babaya olan güveni azalıyor ve çocuk kimlik karmaşası yaşıyor. Bu nedenle annenin, çocuğa ‘’baba’’ kavramını doğru bir şekilde tanımlaması, davranışlarında da çelişkiye düşmemesi çocuğun ruhsal sağlığı için son derece önemlidir.

Baba-Çocuk İlişkisinde Bunlara Dikkat!

* Baba, çocuğa sevgi, ilgi göstermeli ve zaman ayırmalıdır.

* Bebeğin sağlığı, beslenmesi, temizliği gibi ihtiyaçlarını karşılaması önemlidir. Bu davranışlar, gelecekteki sağlıklı ilişkinin önemli bir parçasıdır.

* Çocuğu olduğu gibi kabul etmeli, başkalarıyla kıyaslamamalıdır.

* Çocuğun çabalarını, olumlu davranışlarını desteklemeli, başarısızlıkları karşısında sabırlı, sakin ve yapıcı olmalıdır.

* Tüm davranışlarıyla çocuğa iyi bir model olmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.