Baharla Birlikte Alerji ve Koronovirüs Bulaşma Riski Artabilir

Baharla Birlikte Alerji ve Koronovirüs Bulaşma Riski Artabilir

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte polenlerin etrafa yayılmaya başlaması, göz ve alerjik nezlesi olan kişilerde belirtilerin şiddetlenmesi-alevlenmesine neden olabilir. Bu da Koronavirüsün bulaşması riskini artabilir.

Prof. Dr. Ahmet Akçay

Alerji ve Astım Derneği Başkanı

Göz ve alerjik nezle nedenleri sıklıkla ev tozu mite, polenler, evcil hayvan alerjen ve küflerdir. Alerjik kişiler için hayat kâbusa döner. Polenlerin ortaya çıktığı bahar aylarında sık nezle, burun tıkanması hapşırma, gözlerde sulanma-kaşınma gibi belirtiler ortaya çıkıyorsa ‘polen alerjisi’ var demektir. Şubat-Mart ağaç, Mayıs-Haziran çimen, sonbahar aylarında ise yabani ot polenleri ortaya çıkar.

Alerjik astımı da etkileyebilir

Alerjiye bağlı astım en yaygın olandır. Polen alerjisine bağlı ise solunumla alerjen, toz akar, evcil hayvan tüyü, polen veya küf gibi birçok farklı neden hastalığı tetikleyecektir. Alerjiye bağlı astımda alerjenler bağışıklık sisteminde başlayan bir yanıtı tetikler. Karmaşık reaksiyon yoluyla, bu alerjenler daha sonra akciğerlerin hava yollarındaki bronşların iltihaplanmasına neden olur. İltihap, öksürük, hırıltılı solunum ve diğer astım belirtilerini tetikleyebilir.

Astım, nezle ve göz alerjisi belirtileri

Belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterir öyle ki bazen günlük hayatın akışını etkileyecek şiddete bile varabilir. Okul-iş hayatı kabusa döner.

– Hırıltı

– Öksürme

– Göğüste sıkışma

– Nefes darlığı

Alerjik nezle belirtileri:

-Burun tıkanıklığı ve akıntısı

-Gözlerde sulanma, kızarıklık ve tahriş

-Boğazda tahriş

Göz alerjisinin belirtileri:

– Gözlerde yoğun kaşıntı- ovma dürtüsü, kızarma

– Sulu veya beyaz, mukus akıntısı

– Şişmiş göz kapakları

Koronavirüs bulaşma riskini artırabilir?

Polen maruziyeti, antiviral interferon tepkisini azaltarak virüslerine karşı bağışıklığı zayıflatır. Alerjik nezle ve göz alerjisi sonucu kişi sık sık burun-göze dokunduğu için etraftan koronavirüs daha kolay bulaşmakta ve bulaştırmaktadır. Bu nedenlerden dolayı alerjik hastalığı olanların polenlerin ortaya çıkmasıyla birlikte belirtileri engellemek için tedavi edilmesi çok önemlidir.

Alerjik nezle ile Koronavirüs nasıl ayrılır?

Koronavirüs olanlarda yüksek ateş, halsizlik, kas ağrısı, koku ve tat alma sorunu olurken polen alerjisine bağlı alerjik nezle ve göz alerjisinde bu belirtiler görülmez. Alerjik tabloda peş peşe hapşırma ve burun kaşınması ön planda olmaktadır. Küçük çocuklarda yüksek ateş daha az olması nedeniyle alerjik nezle ile Koronavirüs birbirine daha çok karışmaktadır.

Alerjik Nezle ve Göz Alerjisinin Tedavisi

Tedavi kişinin belirti ve belirtilerin şiddetine göre değişkenlik gösterebilir. Göz alerjisi ve alerjik nezlesinde ilaç, aşı tedavisi ve kaçınma yöntemleri uygulanabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.