‘Barışma Seksi’ne Güvenmeyin!

17.10.2012
44
‘Barışma Seksi’ne Güvenmeyin!

Dr. Cem KeçeŞiddetli tartışmaların sonunda çiftlerin sık başvurduğu ‘barışma seksi’, sanılanın aksine ilişkiye yarar değil zarar veriyor. Nasıl mı? İşte cevabı…

Dr. Cem Keçe
CİSED Genel Başkanı

Kavganın ve çatışmanın olmadığı bir ilişki düşünülemez. Ancak ortada gerçek bir sevgi varsa, çiftler genelde kaybetme korkusu yaşarlar. Sorunlarını çözmek yerine üstünü örtmek için de doğal bir dürtü ile ‘barışma seksi’ denilen olguya sığınırlar. Peki bu doğru bir yöntem mi?

Pek çok çift kırgınlıklarını veya beklentilerini birbirlerine söylemeye utanır, korkar ve çekinir. Bundan dolayı çatışmalar büyür, taraflar kendilerini geri çeker. Saldırganlaşmanın da sonucunda çiftlerde küskünlük hali başlar. Çiftler genelde barışma seksini, bu olumsuz durumlardan kurtulmak için etkili bir silah gibi kullanır.

“Kronikleşen Sorunları Cinsellik Çözemez”

Yoğun ve şiddetli kavgaların sonunda taraflar gerilir. Sonuçta birbirlerini kaybetmekten korkan çiftler, çareyi en iyi bildiklerini yapmakta, bedenlerine sığınmakta buluyor. İşte buna barışma seksi denir. Çiftlerde olumsuzluktan kurtulma çırpınışı, cinsellikte karşımıza barışma seksi olarak ortaya çıkar. Belki o an için kurtarıcı olabilir, ama bu olgu meselelerin üstünü örter ve gelecekte sorunları daha da büyütür. Sonra öyle bir hal alıyor ki, artık çiftler kronikleşen sorunlarını cinsellikle bile çözemez. Bu krizi aşabilmenin tek yolu sağlıklı iletişim kurabilmeklemümkündür.

“Seks Barışmak İçin Değildir!”

Kavga halindeki erkek ve kadın birbirlerine bedenlerini sunmak zorunda hisseder, duygularını düşüncelerini, korkularını ve beklentilerini ifade etmeyi engeller. Oysa çatışmaları sonlandırmanın çaresi cinsellik değildir. Çiftler önce duygularını, beklentilerini ve hayal kırıklıklarını birbirleri ile paylaşmalıdır. Taleplerini dile getirerek ve karşılıklı konuşarak çatışma sebeplerini anlamalı ve gerçek çözüm yollarını keşfetmeleri daha doğru bir yaklaşım. Zaten cinsellik bu sürecin sonundan kendiliğinden gelecektir. Seks, barışmak için yapılan bir görevden ziyade ruhun ve bedenin paylaşılmasıdır. Yani cinsellik, rahatlamış ve gevşemiş bir halde, sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak, Kaş yaparken göz çıkarmak: BARIŞMA SEKSİ!

 “Kaş Yaparken Göz Çıkarmayın!”

Çiftlerin yapacağı en büyük hata, tartışmanın külleri soğumadan gerçekleşecek bir cinselliktir. Cinsellik, temelinde sevginin ve hazzın uyumudur ve böyle algılanmalıdır. Yani barışmak için sunulan bir bedel değildir. Barışma seksi çatışmaları sonlandırmaz sadece üstünü örter. Bu adeta kiri halının altına itmektir. Unutulmaması gereken şu ki, barışmak öncelikle gönülle olmalı. Biz çiftlere, bedeni kullanarak barışmak yerine, önce gönülden barışmayı tavsiye ediyoruz. Hemen cinselliğe sarılmak yerine birlikte yürüyüşe çıkmalarını, sportif faaliyetleri, nefes ve gevşeme egzersizleri yapmalarını öneriyoruz. Bu, birlikte vakit geçirebilecekleri herhangi bir etkinliğe katılmak da olabilir. Yöntem ne olursa olsun hedef, küllerin soğuması, kalplerin huzur bulması, tarafların birbirlerini yeniden kazanması, belki de ilişkilerini gözden geçirmek için bir mola vermelerini sağlamaktır. Ruhu ve bedeni dinginleştirmek, gerilimlerden uzak kalmak ve çatışmadan çıkmak zaten iyi bir cinselliği de kendiliğinden mümkün kılacaktır. Stresin ve kavganın üzerine yapılan cinsellik beklentileri de, hayal kırıklıklarını da büyütür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.