Baş Ağrısında Gelişigüzel Kullanılan Ağrı Kesicilerin Ölümcül Olabileceğini Biliyor Musunuz?

Baş Ağrısında Gelişigüzel Kullanılan Ağrı Kesicilerin Ölümcül Olabileceğini  Biliyor Musunuz?

baş ağrısıBirçok kişinin ciddiye almadığı baş ağrısının; yüzde 80 oranında stres kaynaklı olduğunu, kadınlarda cinsel ilişki bozukluklarından, hayattan zevk almamaya kadar uzanan yaşamsal sorunlara zemin hazırladığını, yılda 4 milyon kişiye eşdeğer işgücünün bu ağrılar nedeniyle kaybolduğunu biliyor musunuz?

Prof. Dr. Cankat Tulunay

Ankara Ünv. Morfoloji A.B.D.Öğr.Ü.

İş, eş kaybettirecek kadar da önemli olan bu hastalıkta gelişigüzel ağrı kesici kullanmak ise ölümcül olabilir. Belirtilmesi gereken diğer bir önemli nokta da zeki ve başarılı erkeklerin daha çok başının ağrıdığı..

Baş ağrısı, insan yaşamında ciddi tıbbi ve sosyoekonomik sorunlara yol açarken aynı zamanda yaşam kalitesini düşürerek işgücü kaybına neden oluyor. Kadınların yüzde 96’sı hayatlarının bir döneminde mutlaka baş ağrısı yaşıyor. Baş ağrısının yüzden fazla tipi var. Ülkemizde en çok migrenden şikayet ediliyor. Migren üzerine yapılan araştırmada kadınların yüzde 11’inde, erkeklerin yüzde 4’ünde ve çocukların yüzde 1.8’inde bu rahatsızlık tespit edildi. Başın bir tarafında 45 dakikayı geçmeyen şiddetli ağrıların oluşturduğu ‘Demet Baş Ağrısı’ rahatsızlığına erkeklerde kadınlara oranla beş kat daha fazla rastlanmakta. Baş ağrılarının yüzde 80’inini oluşturan ve son yıllarda sıklıkla görülen stres kaynaklı “gelişim tipi” ağrıların ise mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. Hayattan zevk almayan, ağrı ve ıstırap duyan insan ne işinde ne evinde mutlu oluyor. Ama bir de ağrıların türüne göre sosyal statüsü var. En şiddetlileri zeki ve başarılı adamlarda görülüyor. “Cluster baş ağrısı’’ yani Demet baş ağrısı, zeki, başarılı, zirvedeki insanların derdi…”

 

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nasıl Olur?

Gerilim tipi baş ağrısı en yaygın görülen baş ağrısıdır. Nedeni psikolojiktir. Aynı migrendeki gibi ağrı vardır. Migren, reytingi en yüksek baş ağrısı olmasına rağmen en sık görülen değildir. Gerilim tipi baş ağrısında sadece damarlarda değil, adalelerde de kasılma ve beyin kimyasında değişiklikler olur. Ama biz henüz gerilim tipi baş ağrısının nedenini bilmiyoruz. Aslında migren de yeni öğreniliyor; nasıl olduğu biliniyor ama neden olduğu bilinmiyor. Damarlarda önce daralma, sonra genişleme gerçekleşir. Migren nöbetinde beynin bazı yerlerinde bir nevi kansızlık söz konusu olur; oralara yeteri kadar kan gitmez. Hastalığın mutlaka tedavi edilmesi gereklidir. Sinüzit, anemi, menenjit, beyin tümörü, beyin kanaması, guatr gibi birçok hastalıkta baş ağrısı görülebilir. Ateşli hastalıklarda, gripte de baş ağrısı olur. Ama burada esas hastalık tedavi edilir.

Seksüel Baş Ağrısı Erkeklerde 5 Kat daha Fazla

Seksüel baş ağrısında, cinsel ilişki veya mastürbasyon baş ağrısını başlatabilir de, iyileştirebilir de. Bazı hastalar baş ağrısı sırasında mastürbasyon yapar. Bazı hastalarda da mastürbasyon ya da boşalma sırasında baş ağrısı olabilir. Yani orgazma eriştiği sırada.  Bunun nedeni kanın yalnızca penise değil beyne de hücum etmesi; damarlarda genişleme, aşırı bir efor sarf edilmesidir. Cinsel ilişki sırasında vücudun bütün fonksiyonları çalışır. Hem fizik olarak, hem psikolojik olarak. İşte bu baş ağrısına yol açabilir ve erkeklerde kadınlardan 5 kat daha fazla görülür.

Kronik Ağrının İnsan Yaşamına Olumsuz Etkileri

Kronik ağrılar sosyal yaşamı da olumsuz etkiler. Ağrılar nedeniyle insanların;

yüzde 61’i yürüme zorluğu çekiyor veya yürüyemiyor, yüzde 59’u uyku bozukluğu yaşıyor, yüzde 47’si cinsel ilişkide bulunamıyor veya cinsel bozukluk yaşıyor, yüzde 50’sinden fazlası taşıt kullanamıyor veya tehlikeli bir şekilde kullanıyor, yüzde 15’i depresyonda, yüzde 14’ü iş sorumluluklarını değiştirirken yüzde 21’i de işini kaybediyor, yüzde 36’sı tedavi için tüm parasını harcamaya hazır, Avrupa’da 15 milyon kişi, Türkiye’de ise yüzde 25’lik kesim bazen intiharı düşünüyor.

 

Gelişigüzel Kullanılan Ağrı Kesici Ölümcül Olabilir

Türkiye’de ‘hiç başım ağrımadı’ diyen kadınların oranı yüzde 3-4 iken erkeklerde ise bu yüzde 25-30 ve mutlaka bir ağrı kesici kullanılıyor. Doktora danışmadan kullanılan ilaçların başında maalesef ağrı kesiciler geliyor. Nedeni her türlü ağrı kesici ilacın eczanelerden kolaylıkla satın alınabilmesi! Tüm ilaç gruplarına bakıldığında ağrı kesicilerin tüketimi yaklaşık yüzde 14. 2004 yılında 62 milyon, 2005’te 92 milyon kutu; basit ağrı kesicilerden de 72 milyon kutu satılmış. Genellikle tavsiye üzerine alınan ağrı kesicilerde yüksek fiyatlılar tercih ediliyor.
Bütün bu verilerden anlaşılacağı üzere, toplum olarak ağrı kesici ilaçları kullanmayı seviyoruz! Ama bilinçsizce ve gelişigüzel kullanılan ağrı kesicilerin yarar sağlamak şöyle dursun; etkinliğini yitirebileceğini, yan etkilerinden dolayı ölümcül tablolara bile yol açabileceğini düşünmüyoruz. Siz siz olun bir başkasının aldığı ağrı kesiciyi “bana da iyi gelir’’diye sakın kullanmayın. Baş ve migren ağrıları söz konusu olduğunda, tedavinin ilk adımında en güçlü yerine en hafif etkili ağrı kesici kullanılmalı. Dünya Sağlık Örgütü de ağrı kesicilerin merdiven sistemiyle kullanılmasını öneriyor. Bu sistem, basit ağrı kesici ilaçlar etkili olmadığı takdirde daha güçlü ilaçlara geçilmesi esasına dayanıyor. Türkiye’de genel olarak ağrı kesiciler 1 ila 26 YTL fiyat aralığında satılıyor. Bu tip ağrıların tedavisinde tercih edilen ağrı kesiciler açısından da hata yapılıyor. Örneğin İsveç’teki bir çalışma, migren nöbetinde ilk tercih edilen ilaçların aspirin ve parasetamol gibi basit ağrı kesiciler olduğunu ortaya koyuyor. Üstelik diğer ağrı kesiciler kadar etkili olmalarına rağmen fiyatları çok düşük. Ancak bazı firmaların aşırı promosyonuyla bu ilaçlar yerine pahalı ilaçların kullanımı ön plana çıktı. Örneğin migren ataklarında kullanılan ilaçlardan birinin adeti 50 kuruşken diğeri sekiz milyona kadar çıkabiliyor. Bu konuda kişilerin çok dikkatli ve bilinçli davranması gerekiyor. Bunun dışında baş ağrısı çekenlerin yüzde 14,3’ü masaj, yüzde 9’u egzersiz, yüzde 8,7’si merhem ve jel, yüzde 7’si fizik tedavi, yüzde 6,3’ü ise vitamin almayı tercih ediyor. Akupunktur ise sanıldığından daha az kullanılmakta.

Aspirin Hala Ağrılar İçin İyi Bir Çözüm

Ağrı insanlar için Allah’ın bir lütfu; birçok hastalığın teşhis ve tedavisinin kökeninde öncelikle hissedilen ağrı yatıyor. Tanısı konulmayan ağrı tedavi edilemez. Türkiye’de birçok kişi ağrılarıyla birlikte, ıstırap içinde yaşıyor. Ağrı, yaşanılan coğrafya, genetik özellikler, beslenme alışkanlıkları, doğa şartları ve daha birçok faktörden etkilenen bir olgudur. Ağrı ve ağrı kesiciler konusunda bilgilendirme toplantılarıyla halk ağrı konusunda bilinçlendirilmeli ve yaşam kalitesi artırılmalıdır. Bugün Türkiye’de yaşanan ağrıları yüzde 30 kadar düşürsek bile insanlar çok mutlu bir yaşam sürecek. Bunun için de öncelikle ağrı ve ağrı kesiciler hakkında bilinçlenmemiz gerekiyor. 100 yılı aşkın süredir milyonlarca insan tarafından kullanılan Aspirin halen akut ağrılarda iyi bir çözüm. Aspirin hala Amerikan Baş Ağrısı Konsorsiyumu tarafından akut baş ağrılarında ilk tercih olarak tavsiye ediliyor. Çok pahalı fiyatlarla satılan triptan grubu ilaçlarla karşılaştırıldığında aspirin eşdeğer etki göstermekte, hatta bazı ağrılarda daha etkili olabilmektedir. Özellikle baş, bel, kas ve eklem ağrılarında Aspirin etkilidir.

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.