Bayram Temizliği ile Kalorilerinizden Kurtulun!

Bayram Temizliği ile Kalorilerinizden Kurtulun!

Bayram geldi çattı ve toplumumuzun en önemli geleneklerinden biri olan bayram temizliği için seferberlik de başladı. Evinizi temizlemek için yaptığınız hareketlerin aslında metabolizmanızı hızlandırarak kalori kaybetmenize de yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu

Vücudun uzun vadeli enerji deposunun yağ olduğunu; dışarıdan enerji kaynağı alınmadığı takdirde, yağların kolayca enerjiye dönüşerek, enerji gereksinimini karşılayabilir. Yağlar ve karbonhidratlar kas çalışması için kullanılır. Ancak karbonhidrat yağa göre % 4-5 oranında daha elverişli enerji kaynağıdır. Bu nedenle ağır idmanlardan 3-4 saat önce karbonhidratı, yağı ve proteini dengelenmiş, sindirimi kolay bir mönü tüketilmelidir. Ancak yemekten sonra hafif bir yürüyüş yapacaksanız, sporcu değilseniz, yine de 1 saat bekleyin. Öğünün hemen ardından yapılan egzersiz, enerji harcayan kaslarla, sindirimin devam ettiği bağırsaklar arasında bir başka yarışa neden olacaktır. Bu nedenle yemeğin hemen ardından egzersiz önermiyoruz. Bazı sporların dakikada harcatacağı kalori için; dağa tırmanma dakikada 11- 14, bisiklete binme 5- 11, dans etmek 3- 8, futbol 8- 9, jimnastik 2.5- 6.5, tenis 6.5- 7.5, yüzme 11- 12 kalori harcatır. Örneğin 1 saat yüzecekseniz ortalama 600- 700 kalori harcarsınız. Hızlı hafif tempolu 30 dakika yürüyüş size uygunsa 150 kalori harcayabilirsiniz.                             

Hangi Ev İşi Ne Kadar Kalori Harcatır?

Öncelikle ‘Fiziksel efor gerektiren ev işleri yapılırsa kalori harcanabilir’ bunu aklınızdan çıkarmayın. 30 dakikalık ev işine karşılık yakılan kalori oranları şöyle:

Yerleri süpürmek ya da silmek: 90 kalori Ütü yapmak, yatak hazırlamak: 70 kalori Toz almak, yüksek rafları temizlemek, perde takıp çıkarmak: 50 kalori Yemek hazırlamak, sofrayı düzenlemek: 80 kalori Bulaşık yıkamak: 100 kalori Camları silmek: 150 kalori Banyo temizlemek: 200 kalori

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.