Bebeğiniz Kusuyorsa Dikkat

17.10.2012
61
Bebeğiniz Kusuyorsa Dikkat

Bebeğiniz Kusuyorsa Dikkat, bebek, kusma, Dr. Alper Özkılıç, reflu, bagirsak tikanikligi, yemek borusu, bebek sagligi, sut alerjisi, gastroloji, alerji, enfeksiyon, tansiyon, heyecan, cocuk psikolojisi, ursel, panik, peptik, peptik ursel, gaz beslenme, ilac, hastaliklar, tedavisiBebeklerde ve çocuklarda çok sık görülen kusma ebeveynler tarafından dikkatlice izlenmelidir. Yenidoğanlarda en sık görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyon, doğuştan metabolizma hastalıkları, bebeğin amniyon sıvısı yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) gelir.

Dr. Alper Özkılıç
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Eğer bebeğiniz 8 saat içerisinde her beslenmeden sonra kusmuşsa, dili ve ağzı kuruysa, gözleri çukurlaşmışsa, bıngıldağı içeri çökmüşse, altı saat boyunca altını hiç ıslatmamışsa mutlaka bir uzmana başvurulması gerekir.
Ebeveynlerin korkulu rüyası bebeklerinin kusmasıdır. Bebeklerimiz veya çocuklarımız niçin kusar? Ne zaman bir uzmana başvurulması gerekir? Tedavisi nasıl yapılır? Dikkatlice okuyacağınızı düşündüğümüz bu yazıyı Medicana Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Özkılıç’ın verdiği bilgiler ışığında hazırladık.
BEBEKLER NİÇİN KUSAR?
Çocuklarda kusma olayını yaş gruplarına göre incelemek gerekir çünkü bulgu yaşa göre değişkenlik gösterir. Yenidoğanın anne karnında yuttuğu amniyon sıvısını doğumdan kısa bir süre kusması veya besledikten sonra (emerken hava yuttuğu için) az miktarda kusması, aşırı hızlı veya aşırı yavaş emmesi, beslendikten sonra gazı çıkarılmaması sonucu kusması normaldir. Bu ortalama 9-12. aya kadar sürebilir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde kusma daha az görünür. Bebeğin büyüme ve gelişmesi normal, sağlıklı görünüyorsa problem yok. Dikkat edilmesi gereken nokta beraberinde herhangi bir hastalık belirtisinin görülüp görülmediğidir. Yenidoğanlarda en sık görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyon, doğuştan metabolizma hastalıkları, bebeğin amniyon sıvısı yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) gelir.
MİNİK BEBEĞİNİZ DE REFLÜ DE OLABİLİR
Yenidoğanda Gastroözofagial reflü dediğimiz mide borusunun mideye bağlandığı yerde meydana gelen bir kasılma yetersizliği nedeniyle mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi sonucu kusma genellikle 3-10.günler arasında başlar. Zaman içinde bulgular azalabilir. Beslendikten sonra bebek 30 dakika süreyle yarı oturur pozisyonda tutulabilirse kusma büyük ölçüde engellenebilir. Eğer ciddi bir kilo kaybına ya da kilo alımında yetersizliğe yol açıyorsa cerrahi müdahale gerektirebilir. Bazen bebekler şiddetli ve fışkırtır gibi kusarlar. Bu tehlikelidir çünkü midenin oniki parmak bağırsağına boşalan bölümü tıkalı olduğu için fışkırtır gibi kusmalar olabilir ve ciddi bir regürjitasyon sebebidir. Bu durumda bebek doğumdan sonraki bir kaç beslenmesinden sonra besinler yemek borusunda birikebileceği için kusmaya başlar. Bazı durumlarda nefes darlığı ve morarma da gözlenebilir. Doğumdan hemen sonra yapılan bebek muayenesinde ince bir yemek sondası ile bebeğin ağzından midesine dek girilip bakılır. Bu mutlaka muayenin bir parçası olmalıdır. Yenidoğan bebekte ilk 24-36 saatte görülen şiddetli kusmalar sindirim sisteminin herhangi bir yerinde tıkanıklığa neden olabilir. Bunlar içinde en sık rastlanan nedenler;

1-Bağırsak tıkanıklığı

2- Yemek borusunun mideye bağlandığı ucun kör olması

3-Bağırsak darlıkları

4-Bağırsağın belli bir bölümünün olmaması

Bebek doğduğu ilk günlerde şiddetli kusuyorsa, karnı şişmişse, kakasını yapmıyorsa ya da ilk başta yapmış sonra yapmamışsa cerrahi gerektiren ciddi bir bağırsak problemi olabilir. Vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulması gerekir.
DOĞRU TANI İÇİN DİKKATLİ VE SIKI TAKİP GEREKİR
Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.
Bazı çocuklar hangi enfeksiyonu geçirirlerse geçirsinler mutlaka kusma olaya eşlik eder. Gribal enfeksiyon, boğaz enfeksiyonu, bronşit gibi her enfeksiyonda mutlaka kusma vardır. Bu enfeksiyonların başında mide-barsak, idrar yolu, kulak, meninjit enfeksiyonları gelir. Zehirlenmeler de önemli bir kusma nedenidir. Çocukluk çağı zehirlenmelerinde her zaman kısa zamanda teşhis koymak mümkün olmayabilir, çünkü aile çocuğun hangi zehirli maddeye maruz kaldığını bilmeyebilir. Tansiyon yüksekliği çocukluk çağında bile kusma nedeni olabilir. Kusan çocuklarda tansiyon değerleri dikkate alınmalıdır. Kusma ile birlikte ağızda aseton kokusu, sık idrara çıkma, bol su içme, ağız kuruluğu gibi bulgular varsa çocuk diabeti ile karşı karşıya olabiliriz.
Bazı çocuklar heyecanlandıkları zaman kusarlar. Bazı psikolojik ya da sosyal sorunları olan çocuklarda da kusma görülebilir. Peptik ülser denen aynı erişkinlerde görülen nadir de olsa 2 yaş üstü çocuklarda görülebilen ülser gastritte de kusma görülür. Aileler ilk kusmada bile panik oluyor eğer yanında başka bir belirti yoksa panik olmaya gerek yok. İlk 48 saat iyi takip ve dikkat gerektirir. Gaza bağlı veya beslenme bağlı olarak kusmalarda ilaç vermek de doğru değildir. Yapısal hassasiyeti olan çocuklar var onlarda hiçbir neden yokken sadece kusmaya karşı bir eğilim vardır. Bu tür hassasiyetlerde hiç geçmeyebilir. Unutulmaması gereken şey kusma bir hastalık değil bir işarette olabilir. Kusmanın ortadan kaldırılmadan mutlaka neden olan hastalığın bulunup tedavi edilmesi gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.