Bebeğinizin Diş Dönemini Nasıl Rahat Atlatabilirsiniz?

17.10.2012
42
Bebeğinizin Diş Dönemini Nasıl Rahat Atlatabilirsiniz?

Bebeğinizin Diş Dönemini Nasıl Rahat Atlatabilirsiniz?Bebeğin dişlerinin çıkması aslında büyüyüp geliştiğinin ifadesidir ve anne babaları mutlu eder.

Dr. Gökhan Mamur
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Oysa ki bebekler için huzursuz, iştahsız, ağrılı günlerin nedenidir.  Peki, bebeklerin bu dönemi rahat geçirebilmeleri için ebeveynler nasıl davranmalı, neler yapmalıdır?

İlk diş genelde 6. aydan, bazen 1 yaşından sonra çıksa da 2. aydan itibaren görülmesi mümkündür. Ender olarak bebekler 1 veya daha fazla dişle doğabilirler. Çok sallanıyorlarsa bunların çekilmesi gerekebilir; çünkü bu dişlerin yutulma olasılığı vardır veya emzirme esnasında sorun teşkil edebilir. Genelde ilk çıkan diş ön taraftadır. Diş, diş etine yaklaştıkça o bölgede kızarıklık, şişlik ve hassasiyet görülebilir. Hatta bazen dişin çıkacağı bölgede sıvıyla dolu, ufak bir oluşum da gelişebilir. Bu kistik yapılar genelde zararsızdır ve özel bir girişime gerek yoktur.

20 adet süt dişinin tamamının çıkması genelde 3 yaşına doğru olur. Kalıcı dişler ise 6 yaş civarında çıkar. Bazı dişler çıkarken diğerlerine nazaran daha ağrılı olabilir.  İlk çıkan diş, bazen en kötüsü olabilir.  Daha büyük azı dişlerinin sorun çıkardığı durumlar da olabilir.  Bir anda birden fazla dişin çıkması da mümkündür.

Bebeğin Sıkıntısının Diş Çıkarmadan Kaynaklandığını Nasıl Anlarsınız ?

Birçok çocuk diş çıkarırken hiçbir sorun yaşamazken bazıları önemli derecede sıkıntı çekebilir. Genelde diş çıkarmayla ilgili ağrı, dalgalanma şeklinde gelir- gider ve başladıktan sonra birkaç dakika içinde geçer.

Diş Çıkarma Esnasında Aşağıdaki Belirtiler Oluşabilir:

Artan tükürük

Uyku düzensizliği

İştahsızlık

Gelip giden huzursuzluk

Ellerini ısırma

Ağız çevresinde hafif döküntü

Aşağıdaki Belirtilerin İse Diş Çıkarmayla İlgili Olduğu Henüz İspatlanmamıştır:

Ateş

İshal

Sürekli huzursuzluk

Vücutta cilt döküntüsü

Doktorunuza Başvurmanız Gerekebilir

Diş çıkarma çok olağan bir durum olduğundan ve ateş, ishal, huzursuzluk da sık görüldüğünden, birçok kere aynı dönemde karşımıza çıkabilirler. Diş çıkarma bu belirtilere neden olmayabilir. Başka bir hastalığın ateş, ishal ve huzursuzluğa neden olması daha olasıdır.  Eğer anne babaları endişelendiren başka belirtiler de sözkonusu olursa doktora başvurmakta fayda vardır. Sorunun yalnızca diş çıkarmadan kaynaklandığı hemen düşünülmemelidir.

Diş çıkarma, doktora acil bir başvuru nedeni değildir.  Ancak aileler diş çıkarmanın yanısıra başka bir sorunun sözkonusu olduğunu düşünüyorsa, mutlaka bir uzmana başvurmalıdır. Diş hekimlerine normal kontrol için başvuru 1. yaş sonrası olabilir.

Evde Bakım Çok Önemli

Sıkıntı çeken bebeğin diş etine hafif basınç uygulanırsa bebekte bir rahatlama görülür. Bu nedenle anne babaların ellerini yıkadıktan sonra bir parmağını o bölgeye hafifçe bastırması veya bebeğin temiz bir bezi ısırmasına izin verilmesi uygundur. Eğer diş çıkarma ağrı ve iştahsızlığa yol açıyorsa, bazen beslerken farklı bir biberon ucu veya ağızlı bardak kullanılması bebeğin daha rahat beslenmesini sağlayabilir.

Soğuk nesneler diş etindeki kızarıklık ve şişliği azaltabilir. Bu nedenle tecrübeli ebeveynler temiz ve dondurulmuş bezleri kullanırlar. Aynı zamanda su içeren dişlikler vardır ve buzdolabında soğutularak kullanılırlar. Bununla birlikte diş etlerine uzun süreli aşırı soğuk uygulama önerilmez.

Bebeğin boğulmasına neden olabilecek herhangi bir şeyi ağzına götürmesine izin verilmemesi, üzerinde önemle durulması gereken bir noktadır.

Ağrı Kesici Kullanımı

Diş Etlerine Sürülen İlaçlar:

Eczaneden alınabilecek bazı ilaçlar ağrı kesmek amacıyla doğrudan diş etlerinin üstüne sürülebilir.  Bunlar diş etlerini belirli bir süre için uyuşturan maddeler içerir.  Bu ilaçlar kısa süre için yardımcı olabilir, ancak bazı çocuklar bunların tat veya yarattığı etkiyi beğenmeyebilir.  Bu ilaçların bebeğin boğazına değmemesini sağlamak önemlidir; çünkü o bölgenin uyuşması, öğürme refleksini hafifleterek yemeklerin akciğerlere kaçmasına neden olabilir.

Ağız Yoluyla Alınan Ağrı Kesiciler

Diş çıkarırken fazla ilaç kullanmamak daha uygundur. Çünkü altta yatan başka bir hastalığın yarattığı ateş düşürülebilir; bu durum ise ebeveynleri ve doktoru o hastalıktan habersiz bırakabilir. Ayrıca bebeklere aspirin içeren ilaçlar verilmemesine dikkat edilmelidir…

Diş çıkarmak normal bir süreçtir.  Bu nedenle doğabilecek sorunlara geniş bir bakış açısıyla yaklaşılması gerekir. Çoğu bebek ve çocuklarda eninde sonunda 20 süt dişi çıkmakta, bu dişler düştükten sonra da yerine 32 kalıcı diş gelmektedir. Anne babaların bu süreç boyunca duyarlı ve dikkatli olmaları yeterlidir.

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.