Bebek Cuk Cuk Sesi Çıkarıyorsa İyi Ememiyordur

17.10.2012
192
Bebek Cuk Cuk Sesi Çıkarıyorsa İyi Ememiyordur

Bebek Cuk Cuk Sesi Çıkarıyorsa, İyi Ememiyordur, Dr. Gülnihal Şarman, emzirme, anne sutu, emzirme suresiBazen bebekler damaklarındaki gizli yarıklardan ya da dil kökü bağlarından kaynaklanan sorunlarla memeyi iyi kavrayamaz, bu durum çok fazla çıkartılan ‘cuk cuk’ sesleri arasında kaybolur. Eğer bebek çok fazla cuk cuk sesi çıkartıyorsa; bu bebeğin annesinin memesini iyi ememediğini gösterir.

Dr. Gülnihal Şarman

Yenidoğan Uzmanı

Memeliler için emzirme doğal bir süreçtir. Emzirme sürecinde de doğanın örnek alınması gerektir.

Her memelinin sütü; kendi yapısına, yaşam tarzına, büyüme hızına göre özel olarak oluşuyor ve sunuluyor. Örneğin maymun yavrularının, insan yavrusu gibi doğumdan hemen sonra hareket etme becerileri zayıf. Bu yüzden anneleri ‘çanta’ gibi yanlarında taşıyor ve sürekli bir tensel temas kuruyorlar. Bu yakınlığın doğal sonuçlarından biri de bebek istedikçe de emme şansının olması. İşte emziren anneler de, doğayı örnek almalı.

Emzirmekten korkmak yerine, bebeklerimizi hareketlenip de uzaklaşana kadar taşımalı, tensel temas kurmalı ve onlar istedikçe emzirmeliyiz, bundan çekinmemeliyiz.
Düzenli Emzirmek Bebek Ölümlerini Önlemede Yüzde 13 Etkili

l  İlk 6 ayda anne sütü bebeğin tüm ihtiyaçlarının yüzde 100’ünü karşılıyor.

l  6-12 ayda yüzde 50’sini karşılıyor.

l  Uzamış emzirme süresi, büyüme ve bilişsel işlevlere olumlu etki yapıyor, kronik hastalık ve şişmanlık riskini azaltıyor.

l  Dört ayın üzerinde anne sütü alan bebeklerin, ergenlik dönemindeki obeziteden kurtulduğunu bilimsel araştırma verileri ortaya koyuyor.

Annenin Sütünü Etkileyen Faktörler:

l  Annenin gençlik döneminden itibaren obezite sorunu varsa, bu durum süt üretimini olumsuz etkiliyor.

l  Çok uzun süren stresli dönemler, vakumlu ya da kaşıklı (forsepsli) doğum, acil sezaryenler emzirmeyi olumsuz etkiliyor.

l  Aşırı ödem sütün memelerden zor salgılanmasına neden oluyor.  Ödemli annelerde süt 2-3 gün gecikerek geliyor, ödem azaldıkça süt artıyor.  Ödemi söktürmek için annelerin salatalık, karpuz, lahana yemesi öneriliyor.

l  Annenin yumurtalığında çok fazla kist olması, testeron oranını artırıyor. Bu durumda 2-3 hafta sonra süt gelebiliyor. Kistlerden kurtulmanın yolu ise doğum.

l  Bazen plasenta rahim kaslarına yapışıyor, geç atılıyor ve çok fazla kanamaya neden olabiliyor. Plasenta içerde kalırsa süt üretimi etkilenebiliyor.

l  Anne önceki bebeğini sezaryen ile dünyaya getirmişse, 35 yaş üzerindeyse, çoklu gebelik varsa, süt üretimi gecikiyor.

l  Çok fazla nane yemek, nane çayı ve sigara içmek sütü azaltıyor.

l  Nezlede kullanılan bazı ilaçlar süt üretim hormonu olan prolaktini ve dolayısıyla sütün üretimini azaltıyor.

l  ‘Çok fazla su içersem sütüm bol olur’ anlayışı doğru değil. Aşırı su içme çok süt üretileceği anlamına gelmiyor.  Emziren anne susadıkça içmeli.

l  Eğer dil bağı sorunu nedeniyle bebek ememiyorsa bu bağın kesilmesi bebeğin annesinin sütünü daha iyi almasını sağlıyor. Ancak bu bağın kesilme işleminin mutlaka, bir uzman tarafından yapılması gerekiyor. 

l  Süt veremeyen annelerin memeleri kontrol edilmeli. İki meme arasında 3 parmaktan fazla aralık varsa bu anatomik bir bozukluğun göstergesi olabileceği için bir risk faktörü. 

l  Gebelik sırasında memelerde damarların genişlemesi görülmeli.  Damarsız memeden süt gelmeyebilir.

l  Meme çatlaklarının çok fazla olması, emzirme süresini azaltacağından, bebeğin emmesiyle anne

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.