Bebek Sahibi Olmaya Hazırlanırken…

17.10.2012
38
Bebek Sahibi Olmaya Hazırlanırken…

Dr. Hasan EraydınPlanlı bir hamilelik sağlıklı bir çocuk için en önemli aşamalardan biri. Eğer hamileliği önceden planlar ve gerekli şartları yerine getirirseniz sürece çok daha kolay uyum sağlamanız mümkün.

Dr. Hasan Eraydın

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için hamilelik son derece yıpratıcı bir süreçtir. Ancak planlı bir hamilelik süreci kadınları dokuz ay boyunca yaşayacakları değişimlere kolaylıkla ayak uydurabilmelerini sağlar. Bunun için hamilelik sürecinin tesadüfe bırakılmaması ve hamilelikten önce yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekir.

Ailece planlama
Çok kez ifade edildiği üzere erkeğin sperm kalitesi çok önemli etkenlerden biridir. Dolayısıyla hamilelik öncesinde sadece kadınların değil erkeklerin de kendisini ağır işlerden uzaklaştırması, sigara ve alkol gibi alışkanlıkları olabildiğince azaltmaya yöneltmesi gerekiyor. Sigara kaliteli bir hamilelik için yaşamsal nitelikte. Araştırmalar günde 10’dan fazla içilen sigara adedinin hamile kalma ihtimalini önemli ölçüde düşürdüğünü gösteriyor. Yine kahve ve çay da uzak durmanız gereken besin maddeleri arasında yer alıyor. Eğer bu alışkanlıklarınızdan kurtulmanız sizin için zorsa kafeinsiz kahve ve açık çayı tercih edebilirsiniz.

Doktor kontrolü
Hamilelik öncesi doktorla olan iletişimin de sıklaştırılması gerekiyor. Hamile kalmaya karar verdikten sonra ilk yapmanız gerekenlerden biri doktorunuza gidip kan tahlili gibi gerekli testleri yaptırmak olmalı.

Hamilelik öncesinde mutlaka kontrol ettirmeniz ve devamında da kontrol altına almanız gereken değerler ise şöyle; kan grubu, kan basıncı, tansiyon, jinekolojik testler, genital ultrasonografi, tam idrar testi, rahim ağzı kanseri araştırmas, hepatit B, tiroid ve guatr testleri.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.