Bebeklerimiz Yetersiz Beslendiği İçin Ölüyor

17.10.2012
39
Bebeklerimiz Yetersiz Beslendiği İçin Ölüyor

Bebeklerimiz Yetersiz Beslendiği İçin Ölüyor,Tamer Pehlivan,çocuk sağlığı,aşı,anne sütü,beslenme,kansızlık,bcg,verem,çocuk felci,difteri,boğmaca,tetanos,kızamık,hepatit bSağlık Bakanlığı’nca hazırlanan ‘Anne ve Çocuk Sağlığı Raporu’na  göre ülkemizde her yıl dünyaya gelen yaklaşık 1 milyon 400 bin bebeğin yaklaşık 38 bini bir yaşına gelmeden hayatını kaybediyor. Acı veren nokta; bu ölümlerin ana sebebinin beslenme yetersizliğinden kaynaklanması. 

Dr. Tamer Pehlivan

Halk Sağlığı Uzmanı

Anne sütü, takvimine uygun olarak aşıların yapılması ve düzenli hekim kontrolü sayesinde bebek- çocuk takip edilirse, ölümlere neden olan birçok hastalığın önüne geçilebilir…

Hamilelik ve doğum sırasında gerçekleşen anne ölümleriyle 0-5 yaş arası görülen bebek- çocuk ölümlerini önleyebilmek; anne, bebek ve çocukların sağlıklarını korumakla mümkündür.
Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan ‘Anne ve Çocuk Sağlığı Raporu’nda, ülkemizde her yıl yaklaşık 1 milyon 400 bin canlı doğum gerçekleştiği, bu bebeklerin yaklaşık 38 bininin bir yaşına gelmeden hayatını kaybettiği belirtildi. Acı veren nokta, bir yaşından önce ölen bebeklerin yaklaşık 22 bininin ise 1 aylık olmadan hayata gözlerini yumması. 1 aylık bebek ölümlerinin yüzde 66’sının ilk bir haftada gerçekleştiği vurgulanan raporda, Türkiye’de bebek ve çocuk ölümlerinin önemli bir bölümünün korunabilir hastalıklar sonucu gerçekleştiği ortaya konuyor. Ayrıca, anne sütü, takvimine uygun olarak yapılan aşılar ve düzenli hekim kontrolünün, bebek ve çocukları ölümlerine yol açan birçok hastalıktan koruduğuna dikkat çekiliyor.

Bebek ve çocuk ölümlerinin yüzde 50’sinin ana sebebi ‘beslenme yetersizliği’
Anne sütünün içerdiği yüze yakın yararlı maddenin bebekler için ilk 6 ay mükemmel tek besin olduğu vurgulanan raporda; anne sütüyle beslenen bebeklerin hastalıklara karşı daha dirençli olduğu bildirildi. Anne adaylarının hamilelik dönemini hekim kontrolünde geçirmeleri, doğumun bir sağlık kuruluşunda yapılması, anne ve doğacak bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir. Hamilelik süresince düzenli olarak yapılan hekim kontrolüyle; anne ve bebekte ortaya çıkan kansızlık, bebeğin anne karnında oksijensiz kalması, erken doğum, annenin gebelik zehirlenmesi ve ‘düşük doğum ağırlıklı bebek’ gibi anne ve bebeği etkileyen hastalık ve durumlar önceden fark edilerek önlem alınabilir.
Annenin doğum sayısının artmasıyla ölü doğum riski 2.36 kat, doğum sırasında ölüm riski ise 2.77 kat artıyor…

Annenin ilk gebelik yaşı 20 yaşın altında gerçekleştiğinde ‘ani bebek ölümleri’ açısından önemli bir risk oluşur. Annenin gebelikleri arasındaki sürenin kısalığı, ani bebek ölümleri açısından da bir risktir. İki doğum arası olması gereken ideal süre iki yıldır. Eğer annenin doğumdaki yaşı 35 ve üzerinde ise doğum sırasında gerçekleşen ‘anne ölüm’ oranı 3.11 kat artmakta.

Bebek ve çocuk sağlığı açısından en temel konu: AŞILAR
Sağlık ocakları ve ana -çocuk sağlığı merkezlerinde BCG verem, çocuk felci, difteri-boğmaca-tetanos karma aşısı, kızamık ve hepatit B aşılarının tamamı ücretsiz yapılır. Ailelerin mutlaka doğumdan itibaren bebeklerinin aşılarını yaptırmak üzere sağlık ocaklarına başvurmaları gerekir. Sağlık Bakanlığı’nın çocukluk çağı aşı takvimi aşağıda sunulmuştur. Anne babaların bu takvime uymaları çocuklarının sağlığı, bebek ölümlerinin önlenmesi açısından çok önemlidir.
 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.