Bebeklerinizi Sıcaktan Koruyun

17.10.2012
35
Bebeklerinizi Sıcaktan Koruyun

Bebeklerinizi Sıcaktan Koruyun, isilik, dehidrasyon, Ağız ve göz kuruluğu, Baş ağrısı, kas kramplarıkomaUzmanlar ebeveynleri aşırı sıcak havalar için uyarıyor…Bebeğiniz sıvı almayı reddediyorsa, her zaman olduğundan daha az bez ıslatıyorsa veya kusuyorsa vakit geçirmeden doktora başvurmanız gerekiyor…

Kavurucu sıcaklar geldi çattı… Bu havalarda özellikle bebekler, ısıdan kolayca etkilendikleri için sıcak çarpması, vücutta sıvı yetersizliği gibi önemli risklere maruz kalabilir, terleme nedeniyle de cildin nemli kalan bölgelerinde isilik görülebilir.
Bebekleri sıcaktan nasıl koruyabilirsiniz?
-Anne sütü alan bebeklerin sıcak günlerde fazladan emzirilmesi gerekebilir, fazladan su içmeleri gerekmez. Mama ile beslenen bebeklerin fazladan mama alması, susamış gibi gözükmeleri durumunda az miktarda kaynayıp soğutulmuş su içmeleri gerekebilir.
-Bebeği evinizdeki en serin bölgede tutun. Vantilatör çalıştırabilirsiniz, ancak vantilatörün direkt olarak bebeğe yönelik olmaması ve ev içindeki havayı dolaştırmak amacıyla kullanılması gereklidir.
-Çok sıcaksa vantilatörün önüne ıslak bir havlu koyarak havanın serinlemesini sağlayabilirsiniz. Bebeğin üşümemesine özen gösterin.
-Bebeğinizi, siz kendinizi hangi giysilerle rahat hissediyorsanız, o şekilde giydirin. Çok sıcak havalarda sadece bir atlet ve bez ile tutabilir, uyurken de ince bir çarşaf örtebilirsiniz.
-Klimanız varsa odanın çok soğuk olmamasına dikkat edin. Oda ısısının 24-26 derece olması yeterlidir.
-Dışarı çıkarken bebeği ince giydirin ancak kollarını ve bacaklarını kapatın.
-Sıcak havalarda seyahat etmekten kaçının. Gerekmesi durumunda sabah erken saatlerde seyahat edin. Bebekler araba içerisinde kolaylıkla aşırı sıcaklaşabilir. Bebeği asla arabada yalnız bırakmayın. Seyahat ederken, camdan geçen güneş ışığı bebeğin cildinde yanık oluşmasına neden olabileceğinden, bebeğin gölgede olmasına dikkat edin.
-Ilık bir banyo bebeğin serinlemesine yardımcı olabilir.
İsilik
İsilik küçük, toplu iğne başı gibi, içi su dolu, kırmızı kabarcıklardır. Sıcak havalarda cildin bez bölgesi ya da çene altı gibi nemli kalan bölgelerinde sık görülür. Cildi korumak için pişik kremleri kullanılabilir. Bebeğin bez içinde kalan bölgesi için kullandığınız pişik kremini çene altında ve isiliğe duyarlı diğer bölgelerde de da kullanabilirsiniz. Bebeğin giysilerinin sık sık değiştirilmesi, pamuklu giysilerin tercih edilmesi ve sık sık ılık banyo yaptırılması da yararlı olabilir.
Açık havada nelere dikkat etmelisiniz?
Bebeğin cildi incedir ve henüz güneşe karşı yeterli doğal korunmayı geliştirmemiştir, dolayısıyla çok daha hızlı yanar ve zarar görür. Bebeğinizi mümkün olduğunca gölgede tutun, ancak mutlaka dışarı çıkması gerekiyorsa şunlara dikkat edin:
Bebeğinize gölge oluşturun. Pusetin üzerine gereceğiniz bir çarşaf bu işi görebilir. Pusetin güneşliği varsa, onu açın.
Bebeğinizin gövdesi, kolları ve bacaklarını kapatan giysiler giydirin ve başına geniş kenarlı bir şapka takın.
Bebeğinizin elleri ya da yüzü gibi bölgeleri gölge yaparak ya da giysiler ile güneşten korumanız mümkün değilse, bebekler için özel güneş koruma kremlerini kullanın. 3*+ koruma faktörlü geniş spektrumlu bir kremi tercih edin.
Dehidrasyon (sıvı kaybı)
Bebekler yeterince sıvı almazlarsa veya ishal, kusma ya da terleme nedeniyle sıvı kaybederlerse dehidrasyon, yani vücut hücreleri ve kandan çok fazla sıvı kaybetmesi gelişebilir.
Bebeklerde dehidrasyon, bebeğin iyi gözükmemesi, her zamankinden daha gevşek veya huysuz olması, kilo kaybetmesi, cildinin kuru olması, bıngıldağın çökmesi ve her zamankinden daha az bez ıslatmasından anlaşılır.
Dehidrasyon gelişen bebekler bol sıvı almalıdır. Aksi halde hastane tedavisi gerekli olabilir. Bebeğinizde dehidrasyon olduğunu düşünüyorsanız, doktora başvurmalısınız.
Sıcak çarpması
Vücuttan çok fazla su kaybedildiğinde ve bebeğin ya da çocuğun vücut ısısı yükselmeye başladığında sıcak çarpması meydana gelir. Şiddetli olması durumunda organlara zarar verebilir ve ölümcül olabilir.
Bebek, çocuk ve yetişkinlerde sıcak çarpmasının belirtileri
Vücut ısısının yükselmesi
Normalden az idrar çıkarılması ve idrarın koyu renk olması
Susamanın artması (ancak daha sonra bebek zayıf düştükçe daha az su içebilir)
Ağız ve göz kuruluğu
Baş ağrısı, kas krampları
Uykulu hal ya da vücudun “gevşek” olması
Zihin bulanıklığı, nefes darlığı ve kusma
Koma (dokunulduğunda veya seslenildiğinde uyanmama)
Sıcak çarpması durumunda ne yapılmalı?
Bebeğiniz ya da daha büyük çocuğunuzda bu belirtilerden herhangi biri varsa acil tedavi edilmesi gereklidir. Hafif düzeyde dehidrasyon gelişen bebekler fazladan sıvı alarak düzelebilseler de, sıcak çarpması belirtilerinin ortaya çıkması durumunda çocuğun hastane veya başka bir sağlık merkezinde tedavi edilmesini gerekir.
Bebeğiniz için yardım sağlayana dek siz neler yapmalısınız?
Derhal bir ambulans çağırın veya bebeğinizi en yakın sağlık kuruluşuna götürün.Bebeği ıslak bezlerle sarın.
Bebek bilincini yitirmiş veya güvenli bir şekilde yutkunamıyor olmadığı sürece, sıvı vermeye çalışmaya devam edin.
Sıcak çarpmasını önlemek için
Bebekler serin, gölge ortamlarda tutulmalıdır. Dışarı çıkmak gerektiğinde bebeğin pusetine gölgelik yapılmalıdır.
Bebekler ve küçük çocuklar kesinlikle arabada yalnız bırakılmamalıdır.
Bebekler susadıklarını ifade edemezler, bu nedenle sıcak günlerde fazladan sıvı vermeyi siz düşünmelisiniz.
Bebeğinizin vücudu gevşek bir hal alması ya da huysuzlaşması sıcak sıkıntısının işareti olabilir ve bebeğe daha fazla sıvı vermeniz ve doktorunuza kontrol ettirmeniz gerekebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.