Bebeklikteki Yanlış Beslenme Obezite Sebebi

17.10.2012
46
Bebeklikteki Yanlış Beslenme Obezite Sebebi

Bebeklikteki Yanlış Beslenme Obezite SebebiBebek beslenmesinin sağlık üzerideki etkisi yalnızca bebeklik dönemiyle kalmayıp, bireylerin ergenlik ve yetişkinlik dönemlerindeki sağlığı ve kilosu üzerinde de etkilidir.

Prof. Dr. Berthold Koletzko

Bebek Beslenmesi Uzmanı

Erken dönemdeki beslenme ileriki dönemlerde (diyabet, hipertansiyon, astım, kardiyovasküler hastalıklar gibi) obeziteyle ilişkili hastalık riski üzerinde etkili olur.

Anne sütüyle beslenen bebeklerde obezite riski düşük

Anne sütüyle beslenen bebeklerde yaşamın ileriki dönemlerinde obezite riski yüzde 22-25 daha düşüktür. Daha az ancak daha kaliteli protein içeriğine sahip, anne sütüne daha yakın tasarlanan modern formüllerle beslenen bebeklerde de bu risk azalmaya başlamıştır.

Türkiye Avrupa’ya kıyasla yüksek obezite riskiyle karşı karşıya

Avrupa’nın diğer ülkelerine kıyasla Türkiye’nin çocukluk ve yetişkinlikte yüksek obezite riskiyle karşı karşıya. Türkiye’nin her 4 yetişkinden birinde obezite görülen ABD gibi ülkelerle aynı kategoride yer alıyor.

Bebeklikte inek sütü yetişkinlikte obezite sebebi

Bebeklerin ilk altı ayda sadece anne sütüyle beslenmesi ve  altı aydan sonra bebekler için geliştirilen anne sütüne yakın modern formüllerle besin takviyesi yapılmalıdır. Bebek beslenmesinde anne babaların protein içeriği yüksek olmayan formülleri tercih etmeleri gerekir. Bebeklerin ilk yılda inek sütüyle beslenmemesi gerekir. Anne sütü ve anne sütüne yakın formüllere göre inek sütünün protein içeriği 3 kat daha fazladır ve ileriki dönemlerde obeziteye neden olma riski yüksektir. Anne babalar bu konuda ürün etiketlerini okuyarak bilgilenebilir ya da bir çocuk doktoruna danışabilirler.

Bebeklik döneminde alınan fazla proteinin çocuklukta hızlı kilo alımına ve yetişkinlik döneminde obeziteye neden oluyor. Bu konuda son yapılan araştırma sonuçları da benzer sonuçlara işaret ediyor. 30 araştırmanın incelendiği 3 farklı meta-analize göre ise erken dönemde hızlı kilo artışı, okul ve yetişkinlik döneminde 2-3 kat daha fazla obezite riskine neden oluyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.