Bel Ağrısından Kurtulmak İçin Doktora Derdinizi İyice Anlatın

Bel Ağrısından Kurtulmak İçin Doktora Derdinizi İyice Anlatın

 

Bel Ağrısından Kurtulmak İçin Doktora Derdinizi İyice Anlatın, bel ağrısı, halil koyuncu, osteoporoz, kireçlenme, ağır kaldırma, mekanik bel ağrısı, iltihaplı ağrıBir türlü bel ağrısından kurtulamıyorsunuz. Gitmediğiniz doktor, denemediğiniz yöntem kalmadı ama çare bulamadınız. Sıkıntı, depresyon, stres, gerginliğin bel ağrılarını tetiklediğini, her on kişiden birinin ağrıdan dolayı özürlü hatta engelli olabileceğini biliyor musunuz?

 İşte bel ağrısından kurtulmak için izlemeniz gereken yol:
Öncelikle çok doktor gezmeyin, güvendiğiniz doktora derdinizi iyi anlatın, hasta, doktor ve hastanın çevresinin ekip çalışması tedavide başarıyı artırır ve erken teşhis çok önemli..

Prof. Dr. Halil Koyuncu
İst. Ünv. C.T.F
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Kişinin yaşam kalitesini bozan en önemli şikayetlerden biri olan bel ağrısı bir yakınmadır ve her insan yaşamının herhangi bir döneminde mutlaka bunu yaşar. Gelişmiş ülkelerin ekonomisine en fazla yük getiren, işgünü ve işgücü kaybına sebep olan bir toplum sağlığı sorunudur. Bel ağrıları, romatizma ağrısının üçte biri ile yarısını oluşturur. Günlük aktiviteleri önemli derecede bozar. Özellikle yaşlılık öncesi sık görülür. Her on kişiden biri ağrıdan dolayı özürlü hatta engelli olabilir. Bel ağrısı nedeni ya mekanik-fiziki yüklenme sonucu olur veya iltihaba bağlı olur. Mekanik yüklenme hem kadınları ve hem de erkekleri eşit oranda etkiler. Bel bölgesi incelendiğinde sinir bakımından oldukça zengin olduğu görülür. Bele ait kemik, eklem ve kas-bağ-sinir gibi yumuşak dokular ağrı kaynağı olabilir. Anatomik yapıların zorlanması veya iltihabı ağrı yaptığı gibi başka bölgedeki hastalıklar da bel ağrısı yapabilir. Bel ağrısı nedenlerini dört gruba ayırabiliriz:
1.Mekanik sebepler; düşme, zorlanma, ağır kaldırma, kireçlenme, bele darbe alma, vs.
2.Bele veya başka bölgeye ait iltihaplar-verem, romatizma iltihabı, brusella hastalığı, iç organların iltihaplarının buraya yansıması,
3.Beldeki anatomik yapıların iyi ya da kanser gibi kötü huylu tümörleri,
4.Psikolojik sebepler- sıkıntı, depresyon, stres, gerginlik, kazanç sağlama vs. bu nedenlerin dışında doğuştan bel kemiklerindeki anormallikler, kemik erimesi adını verdiğimiz osteoporoz gibi belde kırık ve çatlak yapan metabolik hastalıklar, karın içindeki damar hastalıkları da bel ağrısına sebep olur.
Şikayetini iyi anlatan bir hastanın muayenesi  daha kolay yapılır. Çok doktor gezmek psikolojik bozukluğa, tıbbi sorunlara, sosyal aktivitelerin, mesleğin aksamasına ve ekonomik kayıplara sebep olur. Bu da kişiye, çalıştığı yere, sosyal kuruma sonuçta devlete ek yük ve kayıplar getirir. Burada dikkat edilecek nokta, hastanın erken değerlendirilmesi; doğru kişide, doğru yerde ve doğru zamanda olmasıdır. Her on hastanın dokuzunun bel ağrı nedeni, mekanik olarak düşünürsek teşhiste zorlanma olmaz. Mekanik bel ağrısı, genellikle istirahat ile azalır veya kaybolur. İltihaplı ve tümör ağrıları ise gece ve istirahat ile artar. Basit zorlanma, düşme veya eğilmeyi takiben oluşan bel ağrılarında doğru kişi ve kuruma gidilip kontrollerini yaptırılırsa ek tetkike gerek duyulmayabilir. Ancak iltihap veya tümör ağrılarından şüphe ediliyorsa tetkik yapılmalıdır. Basit röntgen, tomografi veya emar hatta bazen biopsi bile gerekebilir. İyi bir tedaviden başarı elde etmek için doğru teşhis erken konmalı, nedene yönelik tedavi yapılarak esas sebep ortadan kaldırılmalıdır. Bu sebep iltihap, mikrop veya travma olabilir. Bazen de belirsizdir. Sadece iltihap veya tümör belirlidir. Bu olayı yapan mekanizmalar ortadan kaldırılmaya çalışılır. Bazen de bel ağrısı ile beraber diğer şikayet ve bulgular giderilmeye çalışılır. Tedavide izlenecek yollar:
1.Tıbbi tedavi yöntemleri kullanılır. İlaç, fizik tedavi yöntemleri, korse, yüzme, güneş, kaplıca, çekim, istirahat ve diğer bazı alternatif yöntemler burada uygulanır.
2. Ameliyatlar gerektiği durumlarda yapılır. Doğru yerde, zamanda ve kişide alınan ameliyat kararı yarar, geç, erken veya gereksiz alınan ameliyat kararları ise zarar getirir. Bele ait ameliyatlar kemik, disk, eklem ve diğer yumuşak dokulara ait olabilir. Ameliyatların da bu işle uğraşan omurga-bel uzmanı cerrahlar tarafından yapılması gerekir. Tıbbi tedavi ve ameliyat dışında bele iğne ile ilaç verme, sinir harabiyeti ile ağrı giderme gibi yöntemler de bulunmaktadır. Tedavide başarı için hastaya, doktora ve hastanın çevresine büyük görev düşmektedir. Erken teşhisle tedavi olan bir hasta hemen işine dönerek, işgücü ve işgünü kaybı önlenmiş olur, kendi, aile ve çevresi rahatlar. Basit bel ağrılarının çözümü kolay olurken komplike bel ağrılarının tedavisi yıllarca sürebilir. Burada iyi bir ekip çalışması gerekir. Kişinin ruhsal, fiziksel ve sosyal açıdan desteklenmesi  ile sağlıklı bir kişi ve dolayısıyla sağlıklı bir toplum kazanılmış olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.