Bel-Boyun Ağrılarına Hilterapia…

Bel-Boyun Ağrılarına Hilterapia…

bel-boyun-agrilarina-hilterapiaFizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında her geçen gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Nüfusun yaşlanması ve mesleki yıpranmalar nedeni ile kas iskelet sistemi hastalıkları daha çok görülüyor. Tıp teknolojisi ise hastalara, yan etkisi olmayan, etkili tedavi yöntemleri sunmak için çalışıyor.

Doç. Dr. Öznur Öken

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Yüksek yoğunluklu lazer teknolojisi olan Hilterapia, inatçı ağrılar için etkili ve pratik tedavi imkanı sunuyor; herhangi bir nedenle bozulmuş olan vücudun kendi tamir mekanizmasını tekrar canlandırır.

Günümüze kadar konvansiyonel yani geleneksel lazer, tedavisi düşük veya orta enerjili cihazlarla uygulanmaktaydı. Bu durum da derin doku tedavilerine izin vermemekteydi. Çünkü derin dokunun tedavi edilebilmesi için zarar vermeden(yanık riski oluşturmadan), yüksek dozda enerjiye ihtiyaç var.

Kişiye göre, her biri 15-20 dakika süren seanslarla etkili ve kalıcı çözüm sağlanabilir. Tedavi 5-10 seans arasında uygulanıyor. Seanslar hastalığın ciddiyeti ve ağrının tedaviye verdiği yanıta göre değişebilir.

Bel-boyun ağrıları(fıtık, kireçlenme), sırt ağrıları, diz ağrıları (menisküs yırtığı, kireçlenme), cerrahi sonrası  geçmeyen her türlü kas-iskelet sistemi ağrıları, epikondilit(tenisçi dirseği),  topuk dikeni,  fibromiyalji (kas romatizması), lokalize kas ağrıları, eklem zorlanmaları-burkulmalar, omuzun kas sıkışması ve kas yırtıkları ve daha pek çok kas-iskelet sistemine bağlı olduğu kanıtlanmış ağrılarda , spor Yaralanmaları; sprain,strain adını verdiğimiz kas zedelenmeleri( burkulmalar, incinmeler), diz yaralanmaları(ACL,PCL,menisküs problemleri,ligament problemleri), bel boyun ağrısı, diğer romatizmal hastalıklar , ödemin giderilmesi,post- travmatik, post-op diye adlandırdığımız travma ve cerrahi sonrası meydana gelen durumların tedavisinde kullanılır.

Terapist tarafından saçsız ve herhangi bir yara olmayan cilde, tarama ve tetik nokta şeklinde uygulanır. Hastanın ve uygulayıcının koruyucu gözlük kullanması gerekir. Tamamen ağrısız. 5-10 seans şeklinde uygulanıyor, seanslar hastalığın ciddiyeti ve ağrının tedaviye verdiği yanıta göre değişebilir.

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.