Beyaz Dişlerle Gülümsemek

Beyaz Dişlerle Gülümsemek

Kendinden emin gülümsemek, beyaz ve bakımlı dişlerle kim istemez ki… Ancak ağız-diş bakımına ne kadar dikkat ederseniz edin, diş yapısından kaynaklanan problemler bunu yapmaya engel olabilir. 

Enver Selman Sümer

Diş Hekimi

Beyaz dişlerle gülümsemek herkesin hayalidir. Estetik diş hekimliğinde her geçen gün metal alt yapılı porselenlerden uzaklaşıldığı; biyolojik uyum, doğal görüntü, estetik ve mekanik direnç gibi özelliklere sahip olan zirkonyumun kullanılmaya başlanıyor.

Zirkonyum alt yapılı porselenleri hem ön dişlerde kullanabilecek kadar estetik hem de arka dişlerde kullanılabilecek kadar sağlam olmaları sebebiyle güvenle tercih ediyoruz. Bu sistemler kişilerin yaşam kalitesini artırıyor.

Zirkonyum diş ne zaman ve nerelerde kullanılır?

Dişlerinizde antibiyotik, flor gibi nedenlerle ya da kalıtsal olarak oluşan renkleşmelerde beyazlatma işlemi sonuç vermemişse,

Dişleriniz önceden kesilmişse,

Ayrık dişleriniz varsa,

Kırık dişlerinizi düzelttirmek istiyorsanız, Ağzınızda metal destekli köprü varsa,

Eski dolgularınızın rengi ve yapısı bozulmuşsa,

Çapraşık ve eğri dişleriniz var; ama ortodontik tedavi için zamanınız yoksa.

Dişlerinizde dolgu yapılamayacak kadar aşırı madde kaybı varsa zirkonyum alt yapılı porselenler yardımınıza yetişebilir.

 Zirkonyum diş kaplamalarının farkı nedir?

Yalıtıcı özelliği nedeniyle sıcak soğuk hassasiyeti gelişmez.

Zirkonyum ışığı geçirdiği için doğal diş yapısına çok benzer estetik bir görünüm oluşturur. Çok iyi yapılmış olan metal destekli porselenlerde bile bir matlık ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde zirkonyum tercih edilir.

Metal destekli porselenler bazı ışıklarda ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. Zirkonyum ise aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirir.

Metal destekli porselenler, kuron köprü (kaplamalar) mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Zirkonyum ise mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden metal desteklilere göre tutuculukları çok daha yüksektir.

Alt yapısında metal olmadığı için kuron – diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır.

Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olduğu için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.

Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.

Ağızda tat bozukluğuna, dişeti problemlerine ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir materyaldir.

Önceden yapılmış olan metal destekli porselen kuronlar nedeniyle dişetinde oluşan baskı ve morluklar zirkonyum (kaplamaların) kuronların uygulanmasıyla tamamen ortadan kalkar, estetik ve doğal bir görüntü elde edilir.

Diş eti çekildiğinde, zirkonyum estetik görünümünü korurken, metal destekli porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluşturur.

Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek alerji riski zirkonyum alt yapılı porselenlerde yoktur.

Vücutla uyumu mükemmel olduğu için diş eti hastalığı olan ya da diş eti hastalığına yatkın olan kişilerde rahatlıkla kullanılabilir. Ağız hijyenine önem verildiği takdirde diş eti problemi yaratmaz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.