Beyazlatıcı Diş Macununun İçeriğine DİKKAT!

Beyazlatıcı Diş Macununun İçeriğine DİKKAT!

Beyazlatıcı diş macunları içeriğine göre; aşındırıcı, kimyasal beyazlatma ajanı, optik özellik ve aktif karbon içerikliler olarak sınıflandırılmaktadır. Aşındırıcı içerik miktarı, dişlerin zarar görmemesi için güvenli seviyede tutulmalıdır. Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO), diş macunu RDA değerinin 250’yi geçmemesi gerektiği konusunda uyarıyor.

Dr. Öğr. Üyesi Yeşim Şeşen Uslu

Restoratif Diş Tedavisi Uzmanı

Günümüz estetik diş hekimliğinin birincil amacı, sağlıklı, beyaz ve daha çekici bir gülümseme elde etmektir. Son yıllarda yapılan birçok çalışma, hastaların büyük bir kısmının dişlerinin renginden memnun olmadığı, daha beyaz diş arzuladıklarını belirtiyor. Bu durum, diş beyazlatıcı ürünlere olan talebi arttırdı. Diş hekimliğinde daha beyaz dişler elde edilmesi amacıyla; diş taşı temizliği, ofis-ev tipi beyazlatma tedavileri, porselen lamina, veneer ve beyazlatıcı diş macunları gibi birçok farklı yöntem kullanılmaktadır.

Beyazlatma ürünleri riskli olabilir…

Günümüzde Over The Counter (tezgah üstü ürün) kullanımında artış olduğu görülmektedir. OTC ürünler; diş hekiminin kontrolü olmaksızın, hastaların market ve eczanelerden satın alarak kullandıkları ürünlerle yapılan beyazlatma yöntemidir. Bu amaçla; beyazlatma bant, diş macunu, diş ipi, gargara, sakız ve vernikler kullanılmaktadır. Ürünlerin bazıları etkili olsa bile diş hekimi kontrolü dışında kullanımı kimi zaman problemlere neden olabilir. Beyazlatıcı diş macunları OTC içinde daha güvenilirdir. İçeriğindeki farklı formülasyonlarla hem etkili temizlik hem de etkili beyazlık beklenmektedir.

Beyazlatıcı diş macunların etkisi…

Dışsal renklenmeleri uzaklaştırmak, tekrar oluşmasını önlemek için abraziv partikül içeren diş macunları sıklıkla kullanılmaktadır. Bu macunların günlük kullanımı, diş renklenmesine neden olan kromoforları uzaklaştırarak diş yüzeyine yapışmasını önlediği için renklenmeyi azaltmaktadır. Macun içeriğindeki abraziv partiküller boyutu büyüdükçe aşındırıcı, leke çıkarıcı etkinliği de artar. Kimyasal içerikli ürünler ise, dişleri renklendiren pigmentleri kimyasal olarak değiştirerek renklenmenin önüne geçer. Optik özellikteki beyazlatıcı diş macunları ise ‘‘blue covarin’’ gibi pigment içerikleri sayesinde etki göstermektedir. Fırçalama sonrası; mavi, ince, yarı transparan bir film tabaka diş yüzeyinde birikmektedir. Bu ince film tabakası ve ışık etkileşimi ile dişler daha beyaz ve parlak görünmektedir. Son zamanlarda aktif karbon içerikli beyazlatıcı diş macunları da sıklıkla kullanılmaktadır. Bugün piyasaya sunulan diş macunlarındaki kömür, oksitlenen aktif kömürün ince bir toz formudur. Florit içeren ürünler olduğu gibi, flor içermeyen aktif karbon içerikli beyazlatıcı diş macunları da bulunmaktadır. Kömürün, flor üzerinde inaktive edici ve çürük önleyici etkinliğinin araştırılması gerekmektedir. Aktif karbon içerikli diş macunlarının etkinliğinin değerlendirildiği bilimsel çalışmalara ihtiyaç vardır. Literatürde, kimyasal ajan içerikli diş macunlarına, hidrate silika gibi abraziv (aşındırıcı) içerik ilavesinin beyazlatma etkinliğini arttırdığı belirtilmiştir.

İçerik güvenli seviyede tutulmalı!

Relative Dentine Abrasivity (RDA) (Göreli Dentin Aşındırıcılığı) ise diş macunlarının aşındırıcılığının belirtilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Aşındırıcı içerik, lekelerin uzaklaştırılması ve renklenmenin giderilmesi için önemlidir. Ancak diş macunları içerisindeki aşındırıcı içerik miktarı, dişlerin zarar görmemesi için güvenli seviyede tutulmalıdır. Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO), diş macunu RDA değerinin 250’yi geçmemesi gerektiğini belirtmiştir. Beyazlatıcı diş macunlarının RDA değeri 60-100 arasında (16) ya da 100’den yüksek olarak değişmektedir.

Hangi tür ürünler tercih edilmelidir?

Diş hekimleri hastalarına düşük RDA değerli ve minimum aşındırıcı özellikte diş macunlarını önermektedir. Düşük aşındırıcılı diş macunlarının, renklenmeyi gidermede daha az etkili olacağı belirtilmiştir. Ancak diş macunlarının renklenmeyi önleme (beyazlatma) etkisi tüm içeriği ile birlikte değerlendirilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.